1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Emekli bayram yapsa
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Emekli bayram yapsa

A+A-
7 Haziran genel seçimleri öncesinde Türkiye’nin gündemine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu adeta pimi çekilmiş bir el bombası attı:
“-Ben iktidara gelirsem, bütün emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde birer maaş ikramiye vereceğim” dedi. 
Türkiye siyasetinde her seçim döneminde “Emekliler” ile ilgili konular mutlaka gündeme gelir.. Kimi siyasetçiler, emekli maaşlarına zam vaat ederler. Kimileri daha az prim ödeme günü, daha düşük yaşta emeklilik vaat eder. Emeklilerin tamamına iki önemli ve masraflı bayram öncesi ikramiye vermek, ilk kez 7 Haziran seçimleri öncesi CHP lideri tarafından vaat edilmişti. 
Kılıçdaroğlu, her televizyon programında, her miting meydanında “Emekliye iki bayramda birer maaş ikramiye” vaadini üzerine basa basa tekrarladı.  Sadece iktidar partisi bu fikre karşı çıktı. Devletin lüks makam arabası saltanatı için harcanan paralara “Çerez parası” diyen Maliye Bakanı, emekliye yılda iki maaş ikramiyenin Türkiye’yi batıracağını öne sürdü.  Başbakan Davutoğlu ve diğer AKP’liler de bu vaadin yerine getirilemez olduğunu, Kılıçdaroğlu’nun hesap bilmediğini, “Bekara karı boşamak kolaydır” öz deyişine yakışan bir tavır içinde olduğunu söylediler.
Ama AKP dışındaki partilerin sözcüleri, genel başkanları da Kılıçdaroğlu’nun peşinden gitti. MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Asgari ücreti 1400 TL yapacağız. Emeklilere yılda iki kez asgari ücret tutarında ikramiye vereceğiz” dedi. HDP ve diğer partiler de emeklilere vaatlerde bulundular. İkramiyeden maaş artışından söz ettiler.
………….
“Emekliye ikramiye” 7 Haziran seçim döneminin en önemli konusu haline geldi. Türkiye’de 11 milyon civarında emekli var. Bunların tamamı doğal olarak seçmen.. Emeklilerin eline bakan, onların bakmakla yükümlü olduğu geniş bir kitle var. Bu ülkede devlet, gayrısafi milli gelirinin sadece yüzde 6’sını emeklilere veriyor. 
Evet sistem kötü. Kayıt dışılığı hala önleyemedik. Sağlık harcamaları çok yüksek, bu alanda büyük istismar önlenemiyor.  Bu nedenle, SGK sisteminde derin kara delikler var.. Ama bu tablodan emekliler sorumlu değil.. Emekli insanlar bu ülkenin temel taşları. En değerli bireyleri. Lüks yaşamak, emekli maaşıyla dünyayı dolaşmak değil beklentileri. Ama ele güne muhtaç olmadan, torunlarına bir hediye alırken kuruş hesabı yapmak zorunda kalmadan yaşamak onların en doğal hakkı. 
Seçim bitti.. Emeklilere yönelik vaatler partiler arasında bir miktar oy kaymasına neden olsa da, “Emekliye iki bayramda birer maaş ikramiye” vaat eden CHP oy aldı. Ülkemizde toplam 11 milyon emekli olduğunu biliyoruz. Rakam da ortada, emeklilerin tamamı CHP’ye oy vermedi. 
Ama çıkın sokağa, bugün Ramazan Bayramı yaklaşırken, emeklilerin tek merakının “Bayram ikramiyesi” olduğunu hissedersiniz. Emekli vatandaşlar, koalisyon hükümetinin hangi partiler arasında kurulacağını merak etmiyorlar. “Bayram öncesi ikramiye var mı?”bunu merak ediyorlar. 
1 Temmuz itibariyle, 2015 yılının ikinci yarısı, başladı. Emekli maaşlarına yüzde 5’in altında zam yapıldı. 7 Haziran öncesi iktidar bir hamle yapmış, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “7 milyon emekli 1000 TL’nin altında maaş alıyor” tezini çürütmek için 1000 TL’nin altındaki emekli maaşlarına seyyanen zam yapmıştı. Bu ayki emekli maaşlarının Bayram öncesi hesaplara yatırılacağı, her emeklinin maaşında yüzde 5 civarında bir artış olacağı biliniyor. Zamlar 1 Temmuz’dan geçerli, maaş ödemeleri 15 Temmuz’dan sonra olduğu için, bu ay emeklilerin önemli bir bölümü, 100-150 TL daha yüksek maaş alabilecekler. Ama beklenti,  “Bir maaş ikramiye”. Bu laf, bir kere siyasetçilerin ağzından çıktı. Beklenti oluştu. Türkiye Cumhuriyeti Devleti,  7 Haziran seçimleri öncesi eski meclisteki milletvekillerine 3’er aylık maaşlarını peşin ödemişti. 550 yeni milletvekili geldi, kişi başına 55-80 bin TL civarında peşin maaş ödemesi yapıldı. Paralar banka hesaplarına yattı. Ama emeklilere bayram öncesi 
1 maaş ikramiye çok görülüyor,“Ülke batar” deniliyor. 
…………
Bu ülke, yaklaşan Ramazan bayramı öncesinde bütün emeklilerine bir maaş ikramiye verse, emin olun batmaz. Tam tersine, ülke genelinde bir mutluluk meltemi eser. Bayram öncesi emekli biraz çarşı pazara çıkar, alışveriş yapar. Esnaf kazanır. Alışveriş üzerinden devletin payına ayrılan vergilerle, emekliye ödenen ikramiyenin büyük bölümü geri kazanılır. 
Belli ki 63 ncü hükümetin kuruluşu, Bayram ertesine sarkacak. Yine belli ki, erken seçime gerek kalmaz, yeni hükümet kurulursa, bu hükümet mutlaka AKP liderliğinde olacak. Seçim öncesi “Emekliye ikramiye” fikrine çok net biçimde karşı çıkan AKP’nin şimdi  “Tamam ben bayramda ikramiye vereceğim” demesini beklemek haksızlık olur. Başbakan Davutoğlu da böyle bir jesti arzuluyor, üstelik bu jestin ülke ekonomisine darbe olmayacağını düşünüyor olabilir. Ama siyaseten AKP’nin seçim öncesindeki sözünü unutmasını beklemek haksızlıktır. 
Ama AKP dışında, Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi yüzde 60’lık bir muhalefet bloğu var. CHP, MHP ve HDP’nin emeklilere vaatleri var. Başkanlık divanı oluşup, Meclis yasama faaliyetlerine başladıktan sonra, üç partinin ortak bir kanun teklifi olabilir. CHP, MHP ve HDP, “Ramazan bayramı öncesi bütün emeklilere bir maaş ikramiye” verilmesine yönelik ortak bir kanun teklifi verebilir. AKP’nin meclis’te göz göre göre böyle bir öneriye karşı çıkacağını sanmıyorum. AKP karşı çıksa bile, diğer 3 partinin oyları ile, emekliye ikramiye yasalaşabilir. 
Bu yasa teklifi, kurulacak yeni hükümete saygı adına sadece önümüzdeki Ramazan Bayramı için bağlayıcı olur. Sonrası için emeklilere yapılacak, yapılması gereken jestler yeni kurulacak hükümete bırakılır. Bayram 17 Temmuz’da başlayacak. Hala zaman var. Yeni Meclis’in, Meclis’teki muhalefetin işi bu olmalıdır. 
……….
Bakın, bütün özel bankalar, emeklilerin maaş için kendilerini seçmesine yönelik kampanyalar yapıyorlar. Hükümet, ne yazık ki bir ara emeklileri umutlandırmış olsa da bankaları promosyon için de zorlamadı. Emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin bir kısmı, bankalardan karşılanabilir. Devlet bütçesi çok zordaysa, emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin bir kısmını veya tamamını karşılayacak geçici küçük vergiler konabilir. 
Türkiye’de emekliler Bayram ikramiyesi bekliyor. Yüzde 5 zamlı, bayram öncesi ödenecek maaşlar yeterli değil. Devlet, bir kerecik bile olsa, emeklisinin yüzünü güldürmelidir. . 
7 Haziran’da oluşan yeni meclisin bu jesti yapacak gücü var. CHP, diğer bütün ilkelerini şimdilik bir kenara koyarak, sırf emeklilere verdiği bu sözü yerine getirmek için koalisyon ortağı olmayı kabul ederse, bu bile çok büyük bir siyasi jest olacaktır.
Bu yazı toplam 823 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum