1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Emekli bu zamla nasıl geçinsin?
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Emekli bu zamla nasıl geçinsin?

A+A-

Beş yıldır emekliyim…

Bizim gazeteciliğin tabi olduğu 212 sayılı yasa sağ olsun sigorta gün sayısına her yıl 3 ay ekliyor. Ya da onu emekliliğinizi erkene almakta kullanabiliyorsunuz. 2014’ün sonuna doğru yaş, prim gün sayısı gibi tüm kriterleri doldurup emekli oldum. Postaneden ilk maaşı almaya gittim, görevli “Paranız nereden gelecekti?” diye sordu. Emekli olduğumu anlatmaya zorlandım.  Tabi bizimkisi şeklen emeklilik, hayat devam ediyor. Emekli olduğum günün ertesinden beri çalışmaya devam ediyorum. Allah sağlık- sıhhat ve ömür verdiği sürece de mesleğimi yapmak istiyorum. Ama elbet bir köşeye çekileceğimiz ve sadece emekli maaşına talim edeceğimiz zaman dilimi de gelecek.

***

Geçen yılın Temmuz rakamlarına göre Türkiye'de 12 milyon 324 bin 186 kişi devletten emeklilik, malullük, ölüm aylığı ile dul ve yetim maaşı alıyor. Kendi çalışmasından dolayı maaş alan emekli sayısı da 8 milyon civarında. Sıkı durun bunların yarısı –benim gibi- çalışmaya devam ediyor. Evet, genç olduğu için de çalışanlar var ama bunun en büyük nedeni emeklilerin emekli maaşla geçinememesi.

***

Türkiye’de emeklilik sisteminin tam yerine- dengesine oturduğu söylenemez çünkü; 2018 verilerine göre 22 milyon 407 bin 415 kişi sigortalı çalışıyor. Dünyada ideal oran sistemde 1 emekliye karşı 4 çalışan ama bizim ülkemizde 2’ye 1…

Bu çark döner mi? Dönmüyor. Sistem yeterince dönmeyince de emekli maaşları istenilen düzeye de çekilemiyor.

Ve elbette olan emeklilere oluyor…

****

Gelelim emeklilere yapılan son zamma…

Biliyorsunuz 3 Temmuz’da emekliye yapılan yeni zam oranları açıklandı. Haziran ayı enflasyon oranının yüzde 0.03 olarak açıklanması sonrası ilk altı aylık enflasyon oranı da yüzde 5.01 olarak belirlendi. Tabi bu nedenle de SSK ve Bağkur emeklilerine yüzde 5 oranında zam gerçekleştirildi. Memurlara da yüzde 6 oranın zam yapıldı. Malulen emekliler ve dul ve yetim aylığı alanlar da yüzde 5 zam alacak. 2008 öncesi SSK emeklileri en düşük 1.904 TL alıyor. Zamla bu maaş 2.000 TL olacak. 2008 sonrası SSK’lılarda ise en düşük aylık 1.181 TL’ye çıkacak. Tarım Bağ-Kur’luların en düşük aylığı 1.269 TL’den 1.332 TL’ye yükselecek. Esnaf Bağ-Kur’luların en düşük maaşı ise 1.688 TL olacak. 17-28 Temmuz tarihleri arasında zamlı maaşlar emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

Yeter mi?

Mümkün değil…

Benim kuş kadar emekli maaşıma sanırım 100 TL civarında zam gelecek. İyi de hesaplıyorum, mutfak masrafıma son altı ayda bunun kat be kat üstünde zam geldi.

Çaya- şekere, çorbaya- torbaya; hepsinden önemlisi benzine zam geldi, elektriğe zam geldi.

Ulaşıma ekmeğe zam kapıda…

Emekli aldığı üç kuruşluk maaşla nasıl geçinsin?

***

Zam oranının hesaplanmasındaki süreç de insanları rahatsız etti. TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), haziranda aylık bazda yüzde 0.03, yıllık yüzde 15.72 oldu. Yıllık enflasyon böylece Haziran 2018’den beri en düşük seviyede gerçekleşti. Mayısta yıllık enflasyon yüzde 18.71'di.  Birden yüzde 3 düşüş oldu.

Yani yeni zamlardan yüzde 3 buhar olup gitti.

***

Toparlayayım;

Gün gelecek birçoğumuz bu emekli maaşına talim edeceğiz. Yaşamımızı asgari ölçüde sağlayacak bir vasatı bu maaş sağlamalı.

Yaşlılarımız, bizim yaşlılarımız. Hep yaşlılarını bir kenara atmayan toplum olmakla övünüyoruz. Haklıyız da bizim kültürümüzde böyle bir şey yok. Ancak yaşlılarımızın- emeklilerimizin daha iyi yaşam koşullarında yaşamasını sağlamak da bizim görevimiz değil mi?

Yaşlılarımıza sahip çıkmalıyız. Sahip çıkmanın birinci koşulu da emekli maaşlarının düzeyinin yüksek olması

Elbette bunu yaparken sigortalı- emekli dengesini dünya kriterlerine çekmeliyiz. Üretim ekonomisi, enflasyonu düşürmek ve memlekete sıcak para sokmak gibi meselelere de eğilmeliyiz.

***

Sonuç; emekli önümüzdeki alacağı maaşlarla geçinemeyecek durumda.

Daha iyi maaş koşullarını var etmek için el birliğiyle çalışmalıyız.

Sosyo- ekonomik barış ve huzur için önce emeklilerden işe başlamamız gerekiyor.

Bu yazı toplam 2686 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
5 Yorum