1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emekliler için bir fırsat
Emekliler için bir fırsat

Emekliler için bir fırsat

Emekli – Sen Kocaeli Şubesi’nin bir çağrısını getirdi emekli arkadaşlar. “Emekliler Yürüyor” başlığıyla hazırlanmıştı sözünü ettiğim çağrı. Kıt olanaklarıyla, küçük bir kâğıda basılmıştı.

A+A-

Emekli – Sen Kocaeli Şubesi’nin bir çağrısını getirdi emekli arkadaşlar. “Emekliler Yürüyor” başlığıyla hazırlanmıştı sözünü ettiğim çağrı. Kıt olanaklarıyla, küçük bir kâğıda basılmıştı. Milletin parasını har vurup harman savuranlar gibi, boyalı, pahalı kâğıt değildi sizin anlayacağınız. İki yüzü de kullanılmıştı o kâğıdın ve bir yüzünde;

“Emekli, dul ve yetimlerimize çağrımızdır” deniyor ve sürdürülüyordu;

“Emekli Sandığı’ndan emekli ikramiyesi almak için 2829 sayılı yasanın 12. maddesi uyarınca “…en son çalışılan kurum Emekli sandığı olması…” ibaresini eşitlik ilkesine aykırı bulan Anayasa Mahkemesi, 5 Haziran 2010’a kadar yeni bir yasa çıkartılması istemine karşın AKP iktidarı, istenen, beklenen yeni bir yasa yapmayıp, arkadan dolanma yaparak, aynı ibareyi başka bir yasa içinde, (19 Haziran 2010 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmış olan) yapılan düzenlemeyi, CHP’nin itirazı üzerine, 12 Mayıs 2011 tarihinde iptal etmiştir.

Bu durumda:

-          Askerliğini yedek subay olarak yapanlar, memuriyetine son verilenler,

-          - Emekli Sandığı’ndan ayrılıp SSK veya Bağ – Kur sigortalısı olarak emekli olanlar ve onların dul ve yetimleri varis olarak,

-          EMEKLİ İKRAMİYESİ ALMAĞA HAK KAZANMIŞLARDIR.

-          İşte; bu ve diğer haklarımızı (seçim öncesinde hep birlikte) taleplerimizi yükseltmek için, “Emekliler Yürüyor” yürüyüşümüze katılmak üzere, 8 Haziran 2011 Çarşamba günü saat 13. 00’te, Yürüyüş Yolu başında buluşalım.”

Duyurunun arka bölümünde ise;

“- Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararından sonra, Emekli Sandığı’ndan ikramiye alacaklısı olanlarımız için,

-          TÜFE (2003 – 2006’dan) zam farkı, refah payı, promosyon alacaklarımız için,

-          Toplu sözleşmeli sendika hakkımız için,

-          Parasız sağlık, parasız eğitim hakkı için,

8 Haziran 2011 Çarşamba günü saat 13. 00’te, Yürüyüş Yolu başında tüm emeklilerimizi ve tüm sendikaları, demokratik kitle örgütlerini ve siyasi partilerimizi, “Emekliler Yürüyor” yürüyüşümüze katılmanızı, desteğinizi bekliyoruz.” deniyor.

Çağrı çok açık ve net. Çağrıda belirtilenler de bir o kadar açık, bir o kadar net. Türkiye’deki emeklilerin, alt kademelerden emekli olanların neredeyse tüm sorunları dile getirilmiş bu duyuruda ve çağrı yapılmış.

Emekliler bu çağrıya uyar mı? Emekli – Sen Kocaeli Şubesi’nin destek istemini yanıtlar mı?

Uymalı, yanıtlamalı ve gelip destek vermeli. Vermeli çünkü, bu çağrı doğrudan kendisini ilgilendiriyor emeklilerin. Kimileri gibi, bir paket makarnayı, bir torba kömürü evine götürmek gibi bir zor durum içinde olmak istemeyenler için bir fırsattır bu çağrı bence.

Bir fırsat da, belki de asıl fırsat ise, emeklilerin 12 Haziran seçimleridir. Sandığa gitmeli, kendisini bu denli zor durumda bırakan AKP’ye gerekli yanıtı oylarıyla vermelidir…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.