1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emekliler, İntibak Yasası’nı bekliyor
Emekliler, İntibak Yasası’nı bekliyor

Emekliler, İntibak Yasası’nı bekliyor

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Kocaeli Şubesi üyeleri, başta İntibak Yasası olmak üzere, sıraladıkları sorunların çözümü talebiyle TBMM’deki siyasi partilerin grup başkan vekillerine faks çekti.   Emekli-Sen

A+A-

DİSK’e bağlı Emekli-Sen Kocaeli Şubesi üyeleri, başta İntibak Yasası olmak üzere, sıraladıkları sorunların çözümü talebiyle TBMM’deki siyasi partilerin grup başkan vekillerine faks çekti.

Emekli-Sen Kocaeli Şubesi üyeleri, dün İzmit Postanesi’nden gönderdikleri faks metinlerinde, emeklileri yok sayan uygulamalardan örneklemeler yapıp, İntibak Yasası’nın çıkarılmasını talep etti, “Sorunlarımızı çözün” dedi.

O YASA HALA ÇIKMADI

Şube Başkanı İsmet Tunaboylu, burada yaptığı açıklamada, emeklileri yaralayan sorunun yok sayılmak olduğuna vurgu yapıp, diğer sorunları şöyle sıraladı: “Emeklilerin büyük umutla beklediği İntibak Yasası yıllardır çıkarılmıyor. Bugün, emeklilerin yüzde 75’i 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak gideri karşılığı olan açlık sınırının altında aylık almaktadır. Sağlık kurumlarına giden emeklilerin aylıklarından muayene ücreti, ilaç parası, katkı ve katılım payları adı altında kesintiler yapılmaktadır. Aylık bordro verilmediği için, emekliler yapılan kesintilerin miktarı ve ayrıntısından haberdar değildir. Emeklilere, ülkenin büyümesinden pay verilmiyor. Yaşlı, hasta ve kimsesiz emeklilerin evde bakımları sağlanamıyor. Kent yapılanmalarında emekli ve yaşlı insanların yaşamını kolaylaştıran düzenlemeler yapılmıyor”.

HAK VE ÖZGÜRLÜKLER VURGUSU

TBMM’deki AKP, CHP, MHP ve BDP Grup Başkan Vekillikleri’ne gönderilen faks metninde, emeklilerin örgütlenmesinin önünün kesilmek istendiğini anlatan Tunaboylu, şöyle devam etti: “Emekli-Sen hakkında, 12 yıl sonra 9 Ekim 2007’de kapatma kararı verildi. AİHM’e gönderilen dosya şu anda gündemde olup, dostane çözüm önerilerini görmezden gelen Türkiye Cumhuriyeti devleti, ağır hukuk ihlali suçlamasıyla mahkum olmakla karşı karşıyadır. Bu mahkumiyetin önüne geçmek, milyonlarca emeklinin sorunlarına çözüm üretilmesinde taraf olunacak bir örgütlenmeye kavuşmalarını sağlamak mümkündür. Bunun için 1 Ekim 2011'de başlayacak olan çalışma döneminde parlamento grubunuzun katkı ve desteklerini esirgemeyeceği dileğiyle, çalışmalarınızda başarılar dileriz”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.