1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emeklileri boşuna ümitlendirmeyin
Emeklileri boşuna ümitlendirmeyin

Emeklileri boşuna ümitlendirmeyin

Emekli aylığıyla geçinen kişi için çok küçük bir gelir artışı bile önemlidir. En azından torun için bir fazla çikolata demektir. Türkiye'de emekliler sık sık boşuna umutlandırılıyor, sonra

A+A-

Emekli aylığıyla geçinen kişi için çok küçük bir gelir artışı bile önemlidir. En azından torun için bir fazla çikolata demektir. Türkiye'de emekliler sık sık boşuna umutlandırılıyor, sonra hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Emekliler bir ara çok yüksek zam beklentisi içine sokuldu, hayal kırıklığı yaşadılar. Sonra “Banka promosyonu alınacak. En az bir maaş kadar ek gelir verilecek” dendi. Bu da fos çıktı.

Şimdilerde geçmişten bugüne ödenmemiş zam farkları nedeniyle, emekli başına 2 bin lira fark ödeneceği haberleri dolaşıyor. Bütün emekliler bu haberle umutlandılar. Bir emekli için 2 bin TL açıktan para, çok büyük para. Haberlere bakılırsa, emeklilerin hak ettikleri bu parayı alması için tek tek yargıya başvurup, devlet aleyhine dava açması gerekiyormuş. Daha önce dava açanlar kazanmış, paralarını almışlar.

Eğer emekliler için böyle bir hak varsa, neden milyonlarca emekli tek tek dava açsın? Hem yargıya yük, hem emekliye işkence. Çıkartırsınız bir karar, bütün emeklilere ama bir defada ama taksit taksit farkı ödersiniz. Ya da böyle bir şey yoksa devlet vermiyorsa, vermeyecekse, bunu açıklarsınız. Emeklileri boşuna ümitlendirmek, sonra hayal kırıklığı yaşamalarına neden olmak çok yanlış…

AB Raporu, hükümeti zora sokacaktır

Bizim Başbakanımız, yeri geldiğinde Avrupa Birliği'ne yönelik çok sert çıkışlar yapıyor. Haklı ve iyi de yapıyor. Ama Türkiye resmen hâlâ Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülke. Avrupa Birliği'nin hazırladığı her rapor Türkiye için büyük önem taşıyor.

AB'nin yeni Türkiye Raporu yazıldı. AB'nin son dokuz yılda yani AKP'nin iktidarda olduğu dönemde hazırladığı raporlarda genellikle Türkiye hükümetinin icraatları övülüyordu. Ama bu defaki raporda, basın özgürlüğünün kısıtlandığı, insan hakları ihlallerinin arttığı, polisin gösterilerde aşırı güç kullandığı gibi ağır eleştiriler var.

AKP hükümeti ve Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği'nin bu son raporundaki ifadeleri “Bizi bağlamaz. Avrupa Birliği kendi işine baksın” diyerek geçiştiremez. Son dönemlerdeki uygulamalar, Türkiye'nin dışarıdaki imajını gerçekten çok olumsuz etkiliyor. Aslında Türkiye'nin daha demokratik, daha özgürlükçü bir ülke hâline gelmesi için çok önemli adımlar atan Erdoğan ve AKP, son dönemlerdeki gelişmelerle bir çuval inciri berbat ediyor.

ABD her an Libya'ya müdahale edebilir

Libya lideri Muammer Kaddafi, boş adam değilmiş. Tunus'ta, Mısır'da diktatörler, kendi halklarının isyanı karşısında dayanamadı. Libya'daki isyan daha büyüktü. Halk ellerinde ağır silahlarla ayaklandı ve Kaddafi'nin üzerine gitmeye başladı.

Ama Libya'nın 40 yıllık lideri herkese posta koydu, kafa tuttu. Bütün dünya “Kaddafi de dayanamaz. Bir-iki hafta içinde devrilip, gider” diye bakıyordu. Kaddafi'nin bakanları, büyükelçileri bile yanından ayrılmıştı. Ama kendisi gibi çılgın bir oğluyla Albay Kaddafi direndi. Paralı askerler buldu. Kendi halkına karşı savaşıyor. Hatta direnişin yavaş yavaş kırılmaya başladığı haberleri geliyor.

Ama öyle görünüyor ki, Libya'da halka yönelik katliama ABD ve AB seyirci kalmayacaklar. Amerika, NATO şemsiyesi altında Libya'ya müdahale edecek gibi görünüyor. Bizim Başbakanımız “Nato'nun Libya'da ne işi var” diye çıkış yapmıştı. Ancak büyük patron ABD, petrol yatakları üzerinde bu kadar büyük ve uzun karmaşaya pek göz yummayacak gibi gözüküyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.