1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emep: “1 Mayıs’ta Gebze’de buluşalım”
Emep: “1 Mayıs’ta Gebze’de buluşalım”

Emep: “1 Mayıs’ta Gebze’de buluşalım”

Emep İl Başkanı Arzu Erkan, tüm Kocaeli halkını 1 Mayıs günü saat 10.00'da Gebze Trafo Meydanı gerçekleşecek olan mitinge katılmaya davet etti.

A+A-

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan yaptığı açıklamada, “Partimiz 1 Mayıs günü saat 10.00'da Gebze Trafo Meydanı'nda İzmit, Derince, Körfez, Gebze ve darıca ilçe örgütleri ile yer alacak, tüm Kocaelili işçi ve emekçileri de Gebze'de güçlü bir 1 Mayıs için buluşmaya çağırmaktadır” dedi. Emep İl Başkanı Arzu Erkan açıklamasına şöyle devam etti: 

-“Ekonomi 2017 yılında yüzde 7,4 büyümüş ama işçinin emekçinin cebine giren bir şey yok. Büyüme sadece sermaye için. İşçi ve emekçilerin hayatını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Her şeye zam geliyor. Dünyada benzin fiyatları düşerken, biz gelen zamları takip edemez olduk. Vergiler artıyor. Market harcamaları baş edilemez oldu. İşçiler, yoksullar çocuklarına meyve yediremez hale getirildi. Muayene parası, ilaç parası bitmiyor. Tedavi olabilmek için haftalarca beklemek zorunda kalıyoruz. İşçinin hastalıktaki rapor parasına bile göz dikildi. Eskiden rapor paraları maaştan kesilemezken artık patronlar bunu bile ödemiyor. Taşeron işçilerinin tamamını kadroya alacağız dendi, yarısının dahi alınmayacağı açığa çıktı. Eğitim tam bir keşmekeşe döndü. TEOG kaldırıldı ne olacağı belli değil. Parası olan, dershaneye gönderen, özel ders aldıranın çocuğu seçkin liselere gidebilir. İşçi emekçilerin çocuklarına ise meslek liselerine gitmekten başka şans bırakmıyorlar. Rakamlarla oynamalarına rağmen işsizlik düşürülemiyor. Önlem alınmadığı için her yıl 2000 işçiyi iş cinayetlerinde kaybediyoruz. Kadın cinayetleri, tecavüz vb yeterli önlemler alınmadığı için artıyor. OHAL’i kendimize ilan ettik dediler ama her konu ile ilgili KHK çıkarıldı. Binlerce kamu emekçisi, öğretmen, sağlıkçı, işçi sorgusuz sualsiz işten atıldı. Ama siyasilere dokunan yok.

GEBZE TRAFO MEYDANI'NDA MİTİNG
1 Mayıs’a giderken fabrikalarda, mahallelerde, iş yerlerinde, okullarımızda yan yana gelelim. İnsanca yaşam, barış ve güvenli bir gelecek için 1 Mayıs meydanlarında birleşelim. Kocaeli Valisi ve İzmit Kaymakamı’nın uzlaşmaz ve yasakçı tutumunu kabul edilemez buluyoruz. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin taleplerini görmezden gelen, işçi ve emekçilerin İzmit'te talepleriyle alanda olmasının önüne geçen tutumu kabul edilir değildir. İşçi sınıfına ve emekçilere dönük saldırıların artarak sürdürdüğü koşullarda bütün konfederasyon ve sendikaların İzmit'te bir arada olması önemlidir. Lakin hiçbir sendika ve konfederasyonla görüşmeden tek bir konfederasyon, bir oldubitti ile Perşembe Pazarı alanına aylar önce başvurmuş, diğer emekçilere alanı kapatmıştır. Üstelik bu konfederasyon kamu emekçilerinin taleplerini yok sayan, onları Hükümetin uygulamaları arkasında hizaya dizme amacında ki Memur Sen ise ortaklaşma mümkün değildir. Gerçekler bu kadar yalın ve ortada iken bir işçi kenti olan Kocaeli'de 1 Mayıs'ta alanlarda olmak dün olduğundan daha da önemlidir. Partimiz Kocaelili işçi ve emekçileri Gebze'de Sendikalar Birliği çağrısı ile yapılacak olan 1 Mayıs mitingine çağırmaktadır. 24 Haziran erken seçimleri öncesi tam da demin saydığımız nedenlerle işçi ve emekçilere dönük saldırılar karşısında etkili ve güçlü 1 Mayıs’lar çok daha önem kazanıyor. Partimiz 1 Mayıs günü saat 10.00'da Gebze Trafo Meydanı'nda İzmit, Derince, Körfez, Gebze ve darıca ilçe örgütleri ile yer alacak, tüm Kocaelili işçi ve emekçileri de Gebze'de güçlü bir 1 Mayıs için buluşmaya çağırmaktadır.”

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.