1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Emep’ten Ford açıklaması: Şimdi sıra rüşvette
Emep’ten Ford açıklaması: Şimdi sıra rüşvette

Emep’ten Ford açıklaması: Şimdi sıra rüşvette

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü, MYK Üyesi Tarık Erkan imzalı bir açıklama yayınlayarak Ford Otosan'da yaşanan son gelişmelere dikkat çekti ve "İşten atmalar, baskılar, yalanlar yetmedi; şimdi sıra rüşvette" dedi.

A+A-
Ford Otosan’da korkulan olmuş, fabrika yönetimi idari izne çıkardığını söylediği 70 işçiyi, evlerine tebligat göndererek işten atmaya başladı. İşçilerin Anayasal hakkı olan sendika seçme özgürlüğüne müdahale eden fabrika yönetimi, sadece yasaları çiğnemekle kalmamış, direnişe katılan onlarca işçiyi ekmeğinden ederek, toplu bir işçi kıyımı da gerçekleştirdi. İşte yaşananlara dair EMEP MYK ÜyesiTarık Erkan imzalı basın açıklaması:

İŞÇİNİN ONURU HİÇE SAYILMAKTA

"Bu saldırıya tıpkı Reno’da olduğu gibi şalter indirilerek, güçlü bir yanıt verilmezse bu işten atmalar devam edecek, Ford Otosan yönetimi ve işbirlikçisi Türk Metal, peyderpey bu eylem sürecine katılan işçilerin ekmeklerine kan doğramayı sürdürecektir.Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, geçtiğimiz günlerde üyelerine 4 dilim halinde 625 liralık erzak yardımı yapılacağını açıklamıştır. Bu düpedüz rüşvetçiliktir, bu düpedüz işçinin onurunu hiçe saymaktır. Bu açık açık metal işçisine Türk Metal-MESS marifetiyle işten atılan yüzlerce sınıf kardeşine ihanet çağrısıdır. Metal işçisi bu ihanet çağrısına itibar etmeyecek, üç kuruşa onurunu ayaklar altına almaya çalışanlara dün yaptığı gibi bugün de okkalı bir tokat atarak yanıt verecektir.

İŞÇİ KENDİSİNİ TEMSİL ETMELİ

Kavlak’ın açıklamaları bunlarla sınırlı da değildir. Bir anda demokrasi havarisi kesilen Kavlak, Genel Kurul’da tüzük değişikliğine gidilerek temsilcilik seçimleri yapılacağını açıklamıştır.Ford Otosan işçileri TM’nin seçim dediği mizanseni delege seçimlerinden iyi bilmektedir. Adaylarının önceden sendika tarafından belirlendiği seçimler değildir işçinin istediği. Ya da bir defa seçim yapılıp, ilelebet bu temsilcilerin görev yapması da değildir. Her işçinin aday olabileceği, bir toplu sözleşme dönemince görev yapacak ama işçinin kendisini temsil etmediğini düşündüğünde her an görevden alabileceği bir temsilcilik sistemidir metal işçisinin talebi.

İŞÇİNİN ONAYI ALINACAK MI?

Toplu sözleşme taslağı işçilerle yapılacak toplantılarla belirlenecek diyor Kavlak. Sorarız şimdi yeni mi aklınıza geldi bu muhteşem fikir? Peki, bu sözleşme görüşmelerine işçilerin kendi seçtiği temsilciler katılacak mıdır? Yoksa yıllardır yaptığınız gibi işçilerden gizli, kapalı kapılar ardında mı yapılacak görüşmeler? Sözleşme imzalanmadan işçinin onayı alınacak mıdır? Yetmemiş şeffaflık demiş Kavlak. Madem o kadar şeffafsınız neden hala üyeleriniz sizin ve de şube başkanlarınızın ne kadar ücret aldığını bilmezler? Ya da hizmet ödeneği adı altında ne kadar tazminat aldığınızı?

OTELLERİN GELİRİ NE KADAR?

Sendika otellerinin gelirini, giderini, kimlerin bu otellerde ne kadara çalıştırıldığını? Yağma yok, cin şişeden çıkmıştır bir kere. Metal işçileri sizi de, yalanlarınızı da tarihe gömmüştür. Metal işçisinin gücü birliğidir. Şimdi, işyeri komiteleri ile iç örgütlülüğü güçlendirme, işten atmalara, baskılara, her türden rüşvete karşı birleşerek harekete geçme günüdür.  Metal işçisi birleşerek kazanacaktır. Ford'da yaşanan son gelişmelere dair bildirilerimizi işçi duraklarında ve çeşitli fabrikalarda işçilere ulaştırıyoruz. Kocaeli halkını, Ford işçisi ile dayanışmaya çağırıyoruz"
Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.