1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emlak müşavirliği
Emlak müşavirliği

Emlak müşavirliği

Savunma müessesesi “avukatlık” mesleği ile belli bir kalıba oturtulmuş vaziyette, keza mali konulardaki denetim de, “mali müşavirlik” ve “yeminli mali müşavirlik” müessesesiyle belli bir zemine

A+A-

Savunma müessesesi “avukatlık” mesleği ile belli bir kalıba oturtulmuş vaziyette, keza mali konulardaki denetim de, “mali müşavirlik” ve “yeminli mali müşavirlik” müessesesiyle belli bir zemine oturtulmuş durumdadır. Aynı şey ne yazık ki emlak için söylenemez. Bildiğiniz gibi, emlak piyasası ekonominin can damarı gibidir. Eğer o sahada boşluk varsa, kayıt dışı ekonomi ve buna bağlı olarak da vergi kaçağı söz konusudur ki, burada da reel ekonomiden söz etmek mümkün değildir.

Paranın en çok döndüğü ama dönen bu paranın önemli bir miktarının denetim dışı kalması sebebiyle vergilendirilemediği bilinen bir gerçektir. Bu sahadaki boşluğun dolması ve kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınmasının olmazsa olmazı, “emlak müşavirliği” ile birlikte “yeminli emlak müşavirliği” müessesesinin süratle kurulması yakıcı ihtiyaçtır. Böylelikle emlak alım-satımı hem denetim altına alınmış olur ve hem de bu sahadaki kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınarak vergi kayıp-kaçağı önlenmiş olur.

Bu gün, gelişmiş batı ülkelerinde emlak piyasası İngiltere’de olduğu gibi lordlar marifetiyle yapılmakta ve vergi kayıp kaçakları da minimum düzeydedir. Bizde ise, emlakçılık vergi levhası olmayan ayakçı diye tabir edilen tipler ile bakkal, manav, imam, müezzin, apartman kapıcısı, meclis üyeleri ve belediye başkanları marifetiyle yapılmaktadır. Böylelikle, hem bu işin profesyonellerinin ekmeğiyle oynanmakta ve hem de kayıt dışı bir şekilde hatırı sayılır miktarda vergi kaçağı gerçekleşmiş oluyor.

Peki, ne yapılması lazım?

Yapılacak tek şey, daha önce hazırlanan yasa tasarılarının yasalaşması için yetkililerin taşın altına elini koyması gerekir. Gerçi yasalaşması için çalışma başlatılmış ama şu ana kadar hayata geçememiştir. Çıkacak olan bu kanun şu amaca hizmet etmelidir.  Hak sahiplerinin talebi üzerine hizmet sözleşmesi yaparak taşınmazların alımı, satımı, kiralanması ile irtifak hakkı. Rehin, diğer sınırlı aynı haklar ve şahsi hakların tesisi gibi işlemlerde danışmanlık, meslek alanına yönelik bilirkişilik ile gayrimenkul rayiç bedel araştırması ve belirlemesini yapan ve bu işlemlerle ilgili form, beyanname ve diğer belgeleri düzenleyerek bu konularda taraflarla ve onlar adına ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında iş takibi ve aracılık yapan emlak müşavirlerinin faaliyet, yetki, sorumluluk ve denetimlerine ait esasları düzenlemek olmalıdır.

Keza, satışa konu olacak taşınmaz malların mutlaka “emlak müşaviri” ya da “yeminli emlak müşaviri” marifetiyle yapılması esas alınmalıdır. Örneğin reel değeri bir milyon TL olan taşınmaz mallara “emlak müşaviri”, reel değeri bir milyondan fazla olan taşınmazlara da “yeminli emlak müşavirleri” aracılık yapmalıdır. Her iki müessese de yemin ettirilmeli ve böylelikle satışa konu olan taşınmazın gerçek değerini ihtiva eden belge tapu istem belgesi ekinde işleme koymaları sağlanmalıdır. Bununla; a- Kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınır. b- Vergi kayıp-kaçağı önlenmiş olur, c- Emlak müşavirinin aldığı hizmet bedeli fatura edilerek vergilendirilmesi gerçekleşip denetim altına alınmış olur. Ancak, bunun sağlıklı bir zemine oturabilmesi için de alım-satım harçlarının yeniden düzenlenerek gerçek değerine endekslenmesi şarttır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.