1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Emniyet'in terfi krizine Danıştay’dan durdurma
Emniyet'in terfi krizine Danıştay’dan durdurma

Emniyet'in terfi krizine Danıştay’dan durdurma

Geçtiğimiz yıl emniyet içerisinde terfi krizi yaşanmıştı. Terfi alamayan personel, Danıştay’a açtıkları dava sonrasında durdurma kararı ile terfi ile rütbelerine kavuştu. İlimizde görev yapan 10 emniyet müdürü ve 2 emniyet amiri terfi ederek haklarını ald

A+A-
Türkiye genelinde emniyet teşkilatı içerisinde terfi krizi yaşanmış, yaklaşık 2 bin polis müdürü ve amiri hak ettikleri terfileri alamamıştı. Haklarını arayan polis müdürleri ve amirleri Danıştay 12. Dairesine açtıkları davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararla dava açanlar ile ilimizde görevli 12 müdür ve amir’de bir üst rütbeye terfi ettirildi. 
DANIŞTAY’A DAVA AÇTILAR
Türkiye genelinde her yıl Haziran ayı içerisinde düzenlenen terfi töreni kadrosuzluk gerekçesi ile iptal edilmiş ve yapılmamıştı. Terfi Kurulu, normal şartlarda liyakat değerlendirmesi yaptıktan sonra terfileri planlaması yapması gerekirken geçtiğimiz yıl Emniyet Genel Müdürlüğü elindeki mevcut kadroları Maliye Bakanlığı’na iade ederek terfileri durdurdu. Bu durum üzerine emniyet teşkilatında terfi edemeyen 2 bin 220 polis, idare mahkemeleri ve Danıştay’a dava açtı. İlimizden de haklarını arayan emniyet müdürü ve emniyet amiri de dava açtı.
SIRA SAVUNMALARA GELDİ
Açılan davalar sonrası önce Başbakanlık kurumu, daha sonrada Emniyet Genel Müdürlüğü savunma yaptı. Başbakanlık personel sayısının çok fazla olduğu, Emniyet Genel Müdürlüğü ise bozulan personel piramidinin hizmet gereklerine uygun hale getirilmesi amacıyla bir kısım personelin terfi ettirilmediğini yönünde savunma yaptı. Savunmaları değerlendiren Danıştay 12. Daire, Başbakanlığın savunmasını tutarsız buldu. Danıştay ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün savunmasında yer alan personel piramidi açıklamasını da açıklığa kavuşmasını istedi ve Emniyet Genel Müdürlüğüne “Çalışma ile ilgili bir çalışma ve planlama olmadığı gibi, personel piramidinin asıl dava konusu işlemlerde bozulduğu görülmektedir” diyerek cevap verdi.
TERFİ BEKLEYENLER HAKLARINA KAVUŞTU
Emniyet teşkilatında çalışan ve geçtiğimiz sene terfi ettirilmeyen 653, 3. sınıf emniyet müdürü; 808, 4. Sınıf emniyet müdürü ve 759 emniyet amirinden Danıştay’a dava açanların çoğunluğu alınan yürütmeyi durdurma kararıyla bu ay içerisinde bir üst rütbeye terfi ettirildi. İlimizde de bir üst rütbeye terfi ettirilmeyen 12 emniyet müdürü ve amiri terfi etti. İlimizde görev yapan Cabir Yeşiltaş ve Zeynettin Sağlam 2. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne, Coşar Özler,  Hakan Yağmur, Uğur Eldemir, Ercan Özkan, Ahmet Şahin, Mithat Aynacı, Turan Şahin ve Mehmet Şahan 3. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne, Yusuf Kün ve Necmi Uçar ise 4. Sınıf Emniyet Müdürlüğü’ne terfi etti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.