1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. EMO: “Nükleer santral, bize fayda sağlamayacak”
EMO: “Nükleer santral, bize fayda sağlamayacak”

EMO: “Nükleer santral, bize fayda sağlamayacak”

TMMOB’ye bağlı Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Mehmet Fidan, nükleer santrallerin Türkiye’ye fayda sağlamayacağını söyledi.

A+A-
Fidan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:  “Akkuyu'da sahip olacağı ve garantili elektrik satacağı nükleer santral ile ilgili "milli ve temiz" yalanlarıyla iktidara gizli seçim propagandası yapan Rus şirketin reklamlarının ardından AKP'nin 7 Haziran seçimlerine yönelik nükleer propagandası devreye sokuldu. AKP'nin propaganda filminde, kahvedeki iki kişinin konuşmasında nükleer santral taraftarının karşıt olan kişiyi ikna süreci ekranlara yansıtılıyor. Birçok ülkenin nükleer santralla kendi elektriğini ürettiğini iddia ediyor. Ama dünyada kendi nükleer yakıtını üreterek nükleer santral işleten ülke sayısının yalnızca 7 (ABD, Kanada, Rusya, Fransa, Çin, Brezilya ve İngiltere) olduğu söylenmiyor. Nükleer santraldan elektrik üreten ülkelerin tümü işte bu 7 ülkeden ticari olarak da yakıt üretimi yapan yalnızca 5'inden (ABD, Kanada, Rusya, Fransa ve Çin) yakıt ithal etmek zorunda. 


YAKIT DIŞARIDAN ALINACAK
AKP'nin yaptırmayı planladığı nükleer santrallarda kullanacağı yakıt da Rusya'dan ve Fransa'dan alınacak. Yani ülkemizde kurulan nükleer santralda dahi Türkiye kendisi elektrik üretmeyecek. Akkuyu'da bedavaya verilen sahada Rus şirket tarafından kurulup işletilecek olan nükleer santralda, Rusya'dan getirilecek yakıtla üretilecek elektriği Türkiye satın alacak. Sinop'ta da payını yüzde 49'la sınırlandırarak yönetim hakkını devreden Türkiye, Fransa'dan getirilen yakıtla üretilecek elektriğe alım garantisi verdi. Ha yurtdışından elektrik satın almışsınız ha Türkiye'de nükleer santral kurdurtup elektriğini satın almışsınız. Ha yurtdışından doğalgaz satın alıp Türkiye'de elektrik üretmişsiniz, ha nükleer yakıt satın alıp elektrik ürettirmişsiniz. Elbette arada fark yok değil; dışa bağımlılık yanında nükleer santralla birlikte "ölüm" riski bedava…

YALAN ÜSTÜNE YALAN

Nükleer santralı olan ülkeler kendi elektriklerini kendi üretiyor yalanı, Akkuyu Nükleer Güç Santralı'nın sanki Türkiye'nin malı gibi göstererek ikinci bir yalanı da üretiyor. Gerçekte Akkuyu Nükleer Güç Santralı, yüzde 100 Rus Devlet Şirketi Rosatom'dur ve yapılan anlaşmaya göre Rus şirketinin payı asla yüzde 51'in altına düşmeyecektir. Yani Rus Devleti Türkiye'de bir nükleer santral işletecek ve karını da alıp götürecektir. Ama bir kaza olursa tüm zarar Türkiye'nin ve Türkiye'de yaşayanların olacaktır. AKP, Rusların para kazanması için nükleer santral kaza riskini Türkiye'ye layık görmüştür.
Fukuşima ve Çernobil gibi nükleer felaketleri görmezden gelen AKP'nin propaganda filmi, atomun büyülü bir rüya olduğu dönemlere çakılıp kalmış. "Yeni Türkiye" dedikleri eski dünyanın özlemi… "Dünyadan haberi olmayan" AKP, nükleerin gözde olduğu dönemlerin sona erdiğinin, Fukuşima'dan sonra Nükleer Rönesans iddialarının sıfırlandığının bile farkında değil. Tüpgazla nükleer arasında fark göremeyen zihniyet, geçmişle bugün arasında ayrım yapamadığı gibi geleceği de göremiyor.”
Bu haber toplam 470 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.