1. YAZARLAR

  2. Yıldız ANDİÇ

  3. En az iki yıl seçim olmamalı
Yıldız ANDİÇ

Yıldız ANDİÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

En az iki yıl seçim olmamalı

A+A-
25 nci dönem milletvekilliği seçimlerini geçen hafta pazar günü yaptık. Halkın yüzde 90’a yakını sandık başına gitti, siyasi tercihini ortaya koydu. Sandıktan çıkan sonuçlar kimileri için sürpriz, kimileri için normaldi. 
Bence sandıktan çıkan en önemli sonuç, bu milletin öyle birileri tarafından “Kömüre makarnaya oyunu satar” diye aşağılanmasının da; kimilerinin  “Ben Osmanlı Padişahlığını oynar, bu milleti kafaya alırım” yaklaşımının da doğru olmadığını göstermiştir. Ülkeyi 13 yıldır yöneten iktidar partisi, yeniden tek başına hükümet olma hakkını yitirmiştir ama, halk hiçbir partiye de tek başına hükümet olma yetkisi vermemiştir. 
TBMM’de 4 siyasi parti temsil ediliyor.  Bu şekliyle TBMM son dönemlerin halkın siyasi tercihini en geniş boyutta temsil eden bir meclis haline gelmiştir. Meclis dışında kalan siyasi partilerin halk nezdinde pek itibarı bulunmadığı açıktır. Şimdi bu meclis içinden pek çok koalisyon hükümeti ya da azınlık hükümeti formülü çıkartılabilir.
Türkiye son dönemlerde çok sık aralıklarla seçim ortamına girdi. 7 Haziran seçimleri öncesi söylenmeyen kalmamıştı. Halkın çok yakın bir gelecekte yapılacak bir yeni seçimde ortaya bugünkünden çok farklı bir tablo çıkartacağını da sanmıyorum. Artık vatandaş görevini yapmıştır. Şimdi Türkiye siyasetinin büyük aktörleri için aralarında bir uzlaşma formülü bulmanın zamanıdır. Bu tablodan tek başına iktidar çıkmadığına göre,  çözümü bulmak siyasetçilerin, liderlerin işi olmalıdır. 
Türkiye siyasetinin bu karmaşık gibi görünen yapının içinden ülkeyi yönetecek üstelik eskisinden daha iyi yönetip, halkı daha rahatlatacak bir hükümet formülü çıkartabileceğine inananlardanım. Elbette birinci parti AKP’dir ve öncelik içinde AKP’nin bulunduğu hükümet olmalıdır. Vatandaş bu tablo içinden bir hükümet çıkmasını açıkça engelleyen bir partiyi tespit ederse, ağır bir fatura kesebilir. 
Türkiye,  doğru kurulmuş bir koalisyonun öcü olmadığını, hatta tek parti iktidarlarından daha başarılı olabileceğin görmelidir. Yeni bir seçim en erken iki yıl sonra yapılmalı, bu yeni seçime Türkiye mutlaka 7 Haziran’da oluşan mecliste gerekli anayasa değişikliklerini yaparak, en azından yüzde 10 barajını kaldırarak girmelidir.
Mutlu, sağlıklı bir hafta dilerim. Gelecek pazar Babalar Günü, unutmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim. 
Bu yazı toplam 449 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.