1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. En büyük israf: Birlikspor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

En büyük israf: Birlikspor

A+A-
Çok uzun yıllardan beri, Türkiye’nin ve ilimizin en önemli sorunlarından biri, kamu kaynaklarının israfıdır. İsraf, sadece yolsuzlukla, yani kamu kaynaklarının birilerine haksız aktarımıyla izah edilemez. 
Evde çöpe attığınız bir dilim ekmek,  buzdolabında çürüttüğünüz bir elma veya portakal da israftır. Türkiye’de “israf” kavramı, en geniş anlamda gereksiz yatırım veya projeler için harcanan para ile izah edilebilir. 
İlimizde de kamu kaynakları çok fazla israf edilmektedir. Sorunun sadece günümüzün sorunu olduğunu söylemek de haksızlıktır.  Sefa Sirmen döneminde de israf vardı. Yazının gelişen bölümlerinde anlatacaklarıma haklılık kazandırmak adına da vurgulamak isterim ki, Sayın Sirmen döneminde Kocaelispor’un popülaritesi adına gereksiz ve büyük israflar yapılmıştır. Zaten bugün Kocaelispor’un bu halde olmasında da o dönemin israflarının ciddi payı vardır. 
İzmit’te neredeyse yüzde 90’lık bölümü boş duran devasa bir Merkez Bankası binası varken, günümüzde yetersiz kalan Valilik binasına alternatif olarak, saray özentisiyle yapılan ve çok pahalıya malolan yeni Valilik binaları bence israftır.  Bu şehirde biran önce çok daha yüksek yolcu kapasiteli ve çok daha büyük bir güzergahı kapsayacak metro için çalışmak gerekirken, 7-8 kilometrelik bir tramvay hattı için ısrar etmek, israftır. 
İzmit’in alabildiğine geniş Fuar alanının kullanılmıyor olması, 30 dönümlük kapalı alanı bulunan Uluslararası Fuar Merkezi binasının yılda 3-5 organizasyon dışında kullanılmıyor olması, Seka Fabrikası’nın yıkılması, Seka alanının, Seka’dan kalan Sapanca Gölü kenarındaki Kamp tesislerinin değerlendirilmemesi, Cephanelik alanının durumu israftır.
Geçenlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Bursa’da söylediği sözler hiç aklımdan çıkmıyor. Arınç, “İktidarımız döneminde çok güzel, çok önemli işler yaptık. Ama itiraf etmeliyim ki, israfı önleyemedik. İsrafı önlesek, vergi toplamamıza gerek kalmazdı” dedi. 
Çok doğru bir değerlendirme olduğuna inanıyorum. 
………..
Bana göre, bizim ilimizde son bir yıl içindeki en büyük israf ise, Birlikspor projesidir. AKP’liler kesinlikle izahı olmayan kendilerinin ürettiği ve siyasi hasete dayalı gerekçelerle, Kocaelispor’un çöküşünü seyrettiler, hatta bu çöküşe teşvik ettiler. Kocaelispor Amatör Kümeye kadar düştükten sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Bu şehrin Süper Ligde takımı olsun” talimatı üzerine kendilerince Kocaeli Birlikspor projesini geliştirdiler. 
Bu projenin en büyük iki mimarı ise, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile halen Hatay Valisi olan eski Valimiz Ercan Topaca’dır. Ucundan kıyısından Nevzat Doğan’ın da kabahati vardır. 
Çok büyük hata yaptılar. Yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Birlikspor projesi için, resmiyette gözüken bir yıllık harcama, 6.5 milyon TL’dir. Bu proje için bir yılda saçılan para miktarının resmiyette gözükenin çok üzerinde 15-20 milyon TL civarında olduğunu sanıyorum. 
Sözde,  Spor Toto 2 nci Lig’de bulunan Körfez Belediyespor’u aldılar, adını değiştirdiler,  iki yılda Süper Lige çıkartıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatını yerine getirmek adına yola çıktılar. Bu projenin önde gelen mimarları içinde kendime en yakın hissettiğim kişi Nevzat Doğan’dır. Her görüşmemizde Sayın Doğan’a bu konuyu açtım. Yanlış yapıyorsunuz. Bu Birlikspor’dan bir şey olmaz dedim. Sanki Sayın Işık ile Sayın Topaca,  kendilerini Jose Marinho,  ya da Guardiola gibi çok büyük futbol otoritesi sandılar. Çok yanlış bir teknik direktör seçtiler. Türk futbolunda defalarca küme düşmüş, artık aktif futbol hayatının sonuna gelmiş, kendilerine hiçbir kulüpten sözleşme teklif edilmeyen futbolcuları değerlerinin çok üzerinde paralarla transfer ettiler. Birlikspor, Spor Toto 2 nci Lig’de mücadele ederken, bütçesi, harcadığı para miktarı, bir üst ligteki (PTT 1.Lig) takımların neredeyse hepsinden daha büyüktü. Birlikspor, sezonun ilk bölümünde rezil oldu. Ara transfer döneminde yeni ve yine işe yaramaz futbolcuları büyük paralarla satın aldılar. Bu sezon Balıkesirspor’u batırıp, perişan eden, bu lig için çok yaşlı İsmail Ertekin’i takımın başına getirdiler. Sonuç hüsrandır, rezalettir. 
Birlikspor’un toplam bütçesini hiç karıştırmayacağım. Nasıl olsa, iktidarın gücüyle, özellikle çevreyi kirlettiği bilinen sanayicilerden toplanan paralar harcandı. Ama bu sezon sadece iki teknik direktör ve ekiplerine verilen parayla, bu şehir gelecek sezon Türkiye 1 nci Ligine yükselecek basketbol takımı kurabilirdi. Kadın ve erkeklerde çok güçlü voleybol takımları kurabilirdi. Yine Birlikspor’un iki teknik direktörüne ödenen paranın yarısı ile, Kocaelispor’un BAL liginde bu sezon güle oynaya şampiyon olması sağlanabilirdi. Gölcükspor, ya da Derincespor, Darıca G.B. 2 nci Lige uzak ara şampiyon çıkabilirdi. 
………
Birlikspor projesi, büyük bir hata, büyük bir günah ve büyük bir israf olmuştur. Korkarım, AKP iktidarı devam ederse, gelecek sezon inat uğruna daha büyük paraları sokağa atacaklar. Para toplamayı biliyorlar da, futboldan hiç anlamıyorlar. AKP’li dostlara tavsiye ediyorum; bırakın bu Birlikspor sevdasını. Bu proje Kocaelispor’un başarısızlığı, çöküşü üzerine monte edilmiş bir “Günah “ projesidir. Bu projenin başarılı olma şansı yoktur. Nasıl olsa, Alikahya’da inşaatı süren stadyum, öyle 1-2 yılda bitmeyecek. Gelin, kapatın şu Birlikspor’u. Gelin enerjinizi, gücünüzü Kocaelispor’a verin. 4 yılda Yeşil-Siyahlı takımı Süper Lige çıkartır, yeni stada yetiştiririz. Ya da bu kentte bir basketbol, voleybol takımı kurulması için birlik olun. Ya da Gölcükspor’u, Derincespor’u sırtlayın.. 
Birlikspor israftır. Bakın, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, bu Birlikspor israfı konusunda hiç çaba harcamamış, hiç oralı bile olmamıştır. Bu kent, Birlikspor adına üretilen kaynağı,  futbolda devrini kapatmış kimi insanlara rüyalarında bile göremeyecekleri süper emeklilik ikramiyesi olarak altın tepsi içinde dağıtmıştır. Dilerim, bir gün Birlikspor rezaletinin hesabı sorulur.
Bu yazı toplam 378 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum