1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En doğru karar, sizin oyunuzdur
En doğru karar, sizin oyunuzdur

En doğru karar, sizin oyunuzdur

Günlerce, aylarca siyasetçiler konuştu. Genel Başkanları meydanlarda televizyonlarda, adayları mahallenizde, çevrenizde, partileri için çalışan insanları evinizde, işyerinizde dinlediniz.

A+A-

Günlerce, aylarca siyasetçiler konuştu. Genel Başkanları meydanlarda televizyonlarda, adayları mahallenizde, çevrenizde, partileri için çalışan insanları evinizde, işyerinizde dinlediniz.

Bugün hepsi susuyor.

Ey değerli vatandaşım, biliyorum, kafan biraz karışık.

Ama hiç önemli değil. Bugün, son sözü sizler, bizler söyleyeceğiz.

Şuna lütfen emin olunuz ki, kime oy vereceğiniz çok fazla önemli değildir. Önemli olan, vatandaşlık görevinizi yerine getirmenizdir.

Bugün, evinizden çıkacak, seçmen kütüğünde yazılı olduğunuz sandığın bulunduğu okul binasına gideceksiniz.  Aman izdiham olur, sandık başında kuyrukta beklerim diye acele etmenize gerek yok.

Kocaeli genelinde toplam 1 milyon 95 bin seçmen;  4012 adet sandık var.

Nüfus kağıdınızla sandığınıza gideceksiniz. Size, uzunca bir oy pusulası, üzeri mühürlü bir zarf ve “EVET” yazılı mühürü verecekler. Alıp, oy kullanma kabinine gireceksiniz.

O uzunca oy pusulasına şöyle dikkatle son bir kez daha bakın. En sondaki bağımsız adayın adına kadar, bütün partilerin amblemlerini, bağımsızların isimlerini gözünüzden geçirin.

Evet mührünü alın elinize.. Tersine, düzüne şöyle bir bakın. Besmele çekip, “Ülkem için hayırlı olsun” diyerek, kalbinizden geçenin altındaki yuvarlak boşluğa bastırın.

Sonra, oy pusulasını dikkatle katlayın. Götürüp, bu seçimlerde ilk kez konulan şeffaf mika sandığın içine atın. Oy zarfınızın sandığa düştüğünü göreceksiniz. Bu seçimlerde, Hindistan’dan ithal günlerce çıkmayan, tırnağınızı kapıya sıkışmış da çürümüş gibi gösteren boya da yok.

Seçmen listesinde isminizin karşısındaki yere imzanızı atın ve gönül huzuru ile çıkın.

Bugün oy kullanmak, bana göre erkekler için vatani görevini yapmak, kadınlar için bu ülkeye hayırlı bir evlat doğurmak kadar kutsal bir vatan görevidir.

Kimsenin etkisi altında kalmayın. Şuna emin olun; en doğru karar, sizin verdiğiniz karardır. En doğru oy, sizin attığınız oydur.

Bu ülkeye, bu devlete güvenin. Bu gece sandıklar açılıp, oylar sayıldıktan sonra, yarın sabah kimsenin kazanmadığını, kimsenin kaybetmediğini göreceksiniz.

Nimet, seçim yapabiliyor olmaktır. Bakın çevremize Mısır’a, Tunus’a, Libya’ya, Suriye’ye bakın.

Biz, İslam ülkelerinin lideriyiz. Çünkü, bizim demokrasimiz var. Biz seçim yapabiliyoruz. Ülkeyi yönetenleri beğeniyorsak göreve devam için yetki verebiliyor; beğenmiyorsak, oylarımızla değiştirebiliyoruz.

Bu büyük bir nimettir. Ayrıcalıktır.  Kıymetini bilmek gerekir.

Kuşkusuz bu seçimlerin sonuçları bazı kişilerin hayatlarını değiştirecek. Kimbilir, belki hiç hak etmeyen, hiç hayrı dokunmayacak bazı insanlar milletvekili seçilecek. Aslında bu ülke için milletvekili olmasında hayır bulunan bazı kişiler seçilemeyecek.

Ama sizin, yani sıradan birer vatandaşlar olan bizlerin hayatında yarın sabah bir değişiklik olmayacak. Güneş yine doğudan doğacak, batıdan batacak.

Oyunuzu kullandıktan sonra, akşam sandıklar açılana kadar pazar gününün tadını çıkartın. Sahile gidip dolaşın, pikniğe gidin. Elinize bir külah dondurma alıp, üstünüze başınıza akıta akıta yiyin.

Siz bugün oy kullanmış, saygın ve hatırlı bir vatandaşsınız. Kendinizi ödüllendirin.

Akşam saat 17. 00’de isterseniz kendi oy kullandığınız sandığa, isterseniz başka bir sandığa gidin..

Türkiye’de seçimler şeffaftır. Güvenilirdir. Sayımı izleyin.. Bazen, bir basit sandıktan çıkan sonuç bile, Türkiye genelindeki seçimle ilgili çok isabetli tahmin yapmanız için yeterli olabilir..

Demokrasiyi telaffuz edin. Parti temsilcilerinin, ellerinde kalem kağıtla heyecan içinde not tutan siyasetçilerin, ya da gazetecilerin arasında, siz vatandaş olmanın keyfini çıkartın. Bir sandığın sonucunu, bizzat olayın içinde yaşayarak aldıktan sonra, evinize gidin, televizyonun karşısına geçin.

Türkiye’nin doğusunda saat 16. 00’da, batısında-yani buralarda- saat 17. 00’de sandıklar açılacak. Saat 21. 00’e kadar sonuçları duyurmak yasak. Ama büyük olasılıkla Yüksek Seçim Kurulu saat 20. 00 sıralarında yasağı kaldıracak-önceki seçimlerde böyle olmuştu- bütün kanallarda, Türkiye’nin yeni seçiminin sonuçları akmaya başlayacak.

Gazeteciler yorum yapacak. Siyasi parti merkezlerine bağlantılar yapılacak. Büyük olasılıkla gece yarısına doğru seçim sonuçları artık bir fikir vermeye başlayacak. Belki kazanan lider ya da liderler açıklamalar yapacak. Belki kaybeden lider ya da liderler, “Benden bu kadar. Halk böyle uygun gördü, ben çekiliyorum” diyecekler.

Belki, sokaklarda hafiften sevinç şarkıları duyacaksınız..

Seçim sonunda birileri kazanacak, birileri kaybedecek.

Ama siz, biz vatandaşız. Bizim kaybımız olmayacak. Belki sonuçlara bağlı olarak içimizde biraz sevinç, ülkemiz adına biraz daha umut olacak. Belki de bu sonuçlar, kalbimizde bir kırgınlık, beynimizde bir kaygı yaratacak.

Ama hepsi bu kadar.

Bugün oyunuzu atın. Kime atarsanız atın. En doğru karar, en isabetli tercih, sizin kararınız, sizin tercihinizdir.

Siz yeter ki, vatandaşlık görevinizi yapın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.