1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. En heyecan verici projeydi
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

En heyecan verici projeydi

A+A-
AK Parti, 2002 yılı sonunda Türkiye’de, 2004 yılı mart ayında ilimizde iktidar oldu. O tarihlerden buyana, her seçim döneminde bu kente çok büyük projelerin sözünü verdiler. Ne botanik bahçeleri, ne hayvanat bahçeleri, ne Aqua Park projelerinin anketlerini gördük biz.
Monoray’lar, teleferikler, köprülü kavşaklar, battı çıktılar… Neler, neler…
O tarihten buyana yapılan her seçimde, bu kent AK Parti’ye daha fazla destek verdi. Daha çok oy verdi. Bu kentin 11 milletvekilinden 7’sini, 13 belediyesinden tamamını verdi. Ama verilen sözlerin büyük bölümü tutulmadı. Türkiye'nin diğer illeri, bizi solladı geçti. Bu kentte hayat standartları sürekli geriye gitti.
…………
2013 yılında Büyükşehir Belediyesi’nden yeni bir proje ile ilgili bilgi notu gelmişti. İzmit Körfezi kıyısının en güzel konumlarından biri Başiskele sahilidir.  Başiskele sahilinin Seymen bölgesinde, Körfez’in bitim noktasında çok geniş bir arazi Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'na (MKE) aittir. O dönümlerce alan, deniz kenarındaki alan hurdalıktır. Yani çöplük…
Başiskele sahilinde diğer geniş araziler, yıllar önce sanayiye peşkeş çekildi. O bölgede, adeta yeni bir Dilovası yaratıldı. Çarpık sanayinin erişemediği yerler, Serbest Bölge oldu, deniz dolduruldu, limanlar, tersaneler yaptırıldı.
MKE’nin hurdalık olarak kullandığı, yani çöplük olan alan, bu kesimde elde kalan son büyük arazi parçasıydı. Büyükşehir Belediyesi’nden gelen bilgi notunda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile MKE arasında protokol imzalandığı duyuruluyordu. Bu protokole göre, Büyükşehir Belediyesi Durhasan bölgesinde MKE için yeni bir hurdalık tesisi kuracaktı. Bunun karşılığında da, Seymen’de sahildeki o arazi, Büyükşehir’e verilecekti. Büyükşehir Belediyesi, MKE’den alacağı arazide, Sekapark’tan daha güzel bir sahil düzenlemesi vaad ediyordu.
O tarihlerde beni en çok heyecanlandıran proje buydu. Başiskele sahilinin tutkunlarındanımdır. O sahilin fabrikalara, limanlara, Serbest Bölge'ye peşkeş çekilmesi beni hep üzmüştür. Nihayet Büyükşehir Belediyesi, MKE hurdalığını kaldırarak bu sahile değer katacaktı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile MKE arasında çok sayfalı, çok ayrıntılı bir protokol hazırlanıp, imzalanmıştı. Büyükşehir, “En kısa zamanda Durhasan’da yeni hurdalığı yapıp, Seymen sahilindeki alanı kurtaracağı” sözünü veriyordu.
………..
Geçen hafta, Büyükşehir Belediye Meclisi, 2015 yılının son toplantısını yaptı. Belediye bütçelerinin görüşüldüğü bu toplantıda, bir madde daha gündeme geldi ve çok fazla tartışılmadan geçildi. Bu maddeye göre, Büyükşehir Belediyesi ile MKE arasındaki protokol iptal ediliyordu. Biri çıkıp, Başkan’a “Neden?” diye sordu. Başkan, “Durhasan’da yapılacak yeni tesisin maliyeti 30 milyon TL’yi buluyor. Bu büyük bir maliyet. Bu nedenle vazgeçtik” yanıtını verdi.
Bu şehre, 2011 yılında “2017 Universiade Olimpiyatları evsahipliği” sözü verilmişti. Sonra, Uluslararası Olimpiyat Komitesi 20 milyon Euro istedi diye, devlet İzmit’i adaylıktan çekti. Şimdi, Başiskele sahilini kurtaracak, o sahilin en güzel yerini işgal eden "Hurdalık" kaldırılacak sözünden vazgeçiliyor. MKE ile protokol imzalanırken bu işin kaça malolacağı hesap edilmemiş miydi?.. Nerelere ne paralar gidiyor. Büyükşehir’in yıllık bütçesi 1.9 milyar TL. Bu paranın içinde 30 milyon TL (% 2) bile etmez. Seymen sahili çöplükten kurtarılacaksa, 30 milyon TL çok para mı?..
Nasıl olsa bu kent halkı alışmış. Söz verilir, projeler renkli fotoğraf ve maketlerle ballandırılarak anlatılır. Sonra önce o projeler halka unutturulur ve bir bakarsınız, vaz geçilir. Seymen’deki MKE hurdalık arazisi işi de böyle oldu. Bakarsınız, 2019 yılındaki seçim döneminde bir kez daha o araziyi kente kazandırmak adına bir projeyi önümüze koyarlar.

*En az 10 yıl yeter diyordum
Bu şehrin çok eksiği var. Birşeyler yapılıyor, yapılmak isteniyor. Ama yetmiyor. Kent o kadar hızlı kalabalıklaşıyor ki,  bir işe başlayıp bitirdiğinizde yetersiz kalabiliyor.
Misal, Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı... O bölgede çok büyük trafik sorunu yaşanıyordu.  İzmit Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı projesini hazırladığında, “Oh bu noktadaki sıkıntı bitiyor” diye sevinmiştim. Çok sıkıntı veren, uzun bir inşaat süreci yaşandı. Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı bitti. Bu bölgede trafik her yöne rahatlamıştı. Köprü bittikten hemen sonra üzerinden arabamla geçerken, “Bu çok iyi oldu. En az 10 yıl bu bölgenin trafik sorunu olmaz” diye aklımdan geçirdim.
Geçen akşam eve dönerken, bu yolu kullanmak istedim. Yahya Kaptan Köprülü Kavşağı üzerinde trafik tıkanıyor. 10 yıl o bölgeye yeter diye düşündüğümüz köprü, daha 1 yılın sonunda yetersiz hale gelmiş. Şimdi aynı yol üzerinde (Kandıra yolu) Otogar Kavşağı'nda bir köprülü kavşak düzenlemesine ihtiyaç var. Projeleri hazırlanmış. Karayolları’nın ne zaman keyfi olur da inşaatı başlatır, inşaat ne zaman biter kestiremeyiz. Ama o kavşaktaki köprü bittiği zaman da, bir süre sonra yetersiz kalacaktır.
Bu şehir, her türlü hesabı şaşırtacak şekilde hızla büyüyor. En az 10 yılı kurtarır dediğiniz projeler 1 yılda, en az 50 yılı kurtarır dediğiniz projeler 5 yılda kendisini tüketiyor. Bu nedenle, bir şey yapılacaksa, daha büyük, daha kapsamlı yapılmalı.
*Üniversite’de “Bütünlemeyi” kaldırmak
Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) şu sıralar öğrenciler sıkıntılı. Hatta yarın büyük bir eylem yaparak seslerini duyurmak istiyorlar.
Sıkıntının nedeni, üniversite yönetiminin gelecek ders yılından başlayarak “Bütünleme sınavlarının kaldırma” kararı alması. YÖK yeni bir düzenleme yaptı. Bu tür konulardaki kararları üniversitelerin kendisine bıraktı. Zaten çoğu para tuzağı olan vakıf üniversiteleri (özel üniversiteler) hemen bütünleme sınavlarını kaldırdılar. Devlet üniversiteleri için de bu kararı ilk alanlardan biri KOÜ oldu.
Üniversite okuyanlar bilir. Sınıf geçme değil, ders geçme modeli uygulanır. Öğrenci, hangi bölümde okuyor olursa olsun, her dönem alacağı dersleri seçer. Hedef dönem sonunda bu dersleri temizlemek, geçmektir. Öğrenci yıl içinde dersleri takip eder, vize sınavlarına, dönem sonu sınavlarına girer. Çok başarılı, çok çalışkan, hedefe çok hızlı gitmek için odaklanmış öğrenciler dışında, üniversite öğrencilerinin hemen hemen hepsinin, dönem sonunda veremediği bütünlemeye kaldığı dersler olur. Üniversite eğitimi, özellikle bazı bölümlerde çok ağırdır. Öğrenciler, kendi planlamalarını yapar. Birkaç dersi risk ederler, başka derslere yüklenirler. Dönem sonunda geçemedikleri dersleri, bütünlemede çalışıp geçmeyi planlarlar.
Şimdi KOÜ, bütünleme sınavı sistemini kaldırıyor. Dönem sonunda öğrenci veremediği dersler için Yaz Okulu’na gidecek. Yaz Okulu paralı. Ailesi başka şehirlerde yaşayan, yaz tatilinde, dönem sonu tatilinde ailesinin yanına giden öğrenci, tatil yapamayacak. Yaz Okulu’na devam edecek, üstelik para ödeyecek.
Bizim üniversitemizde zaten ders geçme notu yüksek. Pek çok üniversitede 60 puanla öğrenci dersten geçti sayılıyor. KOÜ’de not sınırı 65. Şimdi bir de bütünleme kalkacak. Bu öğrenciler ve aileler aleyhine ciddi sıkıntılar yaratan bir karar. KOÜ öğrencileri, bu kararın gözden geçirilmesini istiyor, eskisi gibi bütünleme sisteminin devamını talep ediyorlar. Yaz okulu açılacaksa, yine açılsın. İsteyen, ihtiyaç duyan gitsin. Ama öğrencinin, dönem sonu sınavların ardından en az 1 tane daha bütünleme sınavı hakkı olması gerekir.

*Pazar ve Perşembe Pazarı sorunları
İzmit trafiğinin hali malum. Normal hali zaten çok sıkıntılı ve sorunlu olan İzmit trafiğinde, Pazar ve Perşembe günleri ekstra sorunlar yaşanıyor.
Perşembe günleri, Perşembe Pazarı var. Haftanın 6 günü yüzlerce aracın otopark olarak kullandığı alanda Perşembe günleri Pazar kuruluyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren sadece Perşembe Pazarı alanı çevresinde, Atatürk Bulvarı, Carrefour Köprüsü, Gazanfer Bilge Bulvarı, Anıtpark çevresinde değil, şehir merkezinin tamamında, taaa Merkez Bankası’na kadar olan alanda ekstra trafik sorunu yaşanıyor. Bu bölgede Pazar yüzünden trafik arapsaçına dönerken, ekstra bir tane trafik polisi de konulmuyor.
Pazar günleri de Kozluk’ta, Vali’nin evi çevresinde, Saray Yokuşu'nda çok büyük problem var. Bu bölgede yaşayan insanlar, arabalarını koyacak yer bulamıyorlar. İzmit gibi bir şehirde, şehrin göbeğinde hala Pazar kurulması kadar çağ dışı bir uygulama düşünülemez. 2004’den beri belediye başkanlarından “Pazar Pazarı, Perşembe Pazarı kalkacak” sözlerini duyuyoruz. Ama yıllar geçti, kaldıramadılar.
Sefa Sirmen döneminde eski Hal’in yerinde, İstiklal Caddesi üzerinde, Belsa’nın yapımına karar verildiğinde, Perşembe Pazarı o alandan kaldırılmıştı. Pazarcılar ayaklandı. Yürüyüş yaptı. İzmit Belediyesi’nin önünde dönemin yöneticilerine hakaretler yağdırdı. Perşembe Pazarı için gösterilen bugünkü alana gitmeyeceklerini, tezgah açmayacaklarını söylediler. Hiç birine prim verilmedi, karar uygulandı.
Birkaç yıl önce İzmit’in şimdiki Başkanı Nevzat Doğan da Perşembe Pazarı alanını boşaltmak istedi. Kararlıydı. Ama Büyükşehir, pazarcı karşısında Doğan’ı mahcup etti. Pazarcıya prim verdi.
Bugün hala Perşembe ve Pazar günleri şehrin ortasında "Pazar" kuruluyor olması bir utançtır. Bir işkencedir. O pazarların kurulduğu günlerde yaşanan trafik kargaşasında polis, itfaiye, ambulans bir yere ulaşamaz. Kadınlar arabada doğurur. Hastalar, arabada ölür. Yangın çıkan evler kül olur.
Neden hala bu pazarlar kaldırılamıyor, anlayamıyorum.
*Yürüyüş Yolu Uzunçiftlik’e uzamayacak mı?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit şehir merkezinde, eski Demiryolu güzergahında sınırlı kalan Yürüyüş Yolu'nu son yıllarda çok başarılı çalışmalarla uzattı. Bugün, Seka Park’tan bisikletle veya yaya olarak çıkıp, Yürüyüş Yolu üzerinden Yahya Kaptan’a, Alikahya’ya geçip, Köseköy’e kadar gidebiliyorsunuz. 
Yürüyüş Yolu Köseköy’e geldiğinde, Büyükşehir yetkilileri, “Buradan da Uzunçiftlik’e kadar uzatacağız” sözü vermişti. Ama yıllar geçti. Yürüyüş Yolu ne doğu, ne batı yönünde ilerlemiyor. Özellikle Uzunçiftlikli, Yürüyüş Yolu’nun Köseköy'den kendi bölgelerine uzamasını istiyor, bekliyorlar. Pek çok insan bisiklet kullanır hale geldi. Bisiklet yolu ve yürüyüş yolu bu nedenle şehrimizde bir lüks olmaktan çıktı, ihtiyaç halini aldı. Yürüyüş yolu yapmak, köprülü kavşak yapmak, yeni yol açmak kadar zor ve pahalı bir iş de değil. Büyükşehir’in Yürüyüş Yolu’nu uzatması bekleniyor.
*Biz isteyelim, belki verirler
Bizim şehrimiz “Spor fakiri” bir şehir halini aldı. Popüler spor dallarında, ilimizi ulusal liglerde temsil eden takım yok. Tesisimiz olmadığı için, yıllardır ulusal veya uluslararası bir organizasyon da alamıyoruz. 
Türkiye’de ne kadar büyük organizasyon varsa, Bursa, Konya, Eskişehir, Erzurum, Urfa, Kayseri gibi illere veriliyor. Biz bu şehirde yıllar var doğru dürüst bir futbol, basketbol, voleybol maçı izleyemedik.
2011 seçimleri öncesi bize “2017 Universiade” sözü verilmişti. Bunu da tutmadılar. Artık Yahya Kaptan’da çok modern, büyük, Türkiye’nin en yeni spor salonuna sahibiz. Bu salonu da semah gösterileri, parti kongreleri ve seçim günlerinde seçim kurulu bürosu olarak kullanıyoruz.
Avrupa Basketbol Federasyonu, 2017 yılı yaz aylarında düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerini Türkiye’ye verdi. Türk Milli Basketbol takımının yer aldığı grubun bütün maçları ile turnuvanın çeyrek final, yarı final, final maçları Türkiye’de oynanacak.
Eskiden spor salonumuz yoktu. Otelimiz yoktu. Şimdi hepsi var. Bu 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerindeki bütün maçların İstanbul’da oynatılması planlanıyor. Oysa, biz isteyebiliriz. Bakanımız var. Valimiz, Belediye Başkanlarımız var. Gidelim, isteyelim. Hiç değilse 1-2 maçın Yahya Kaptan’daki spor salonuna verilmesini talep edelim. “İsteyenin bir yüzü kara, vermeyen zenci” demişler. Biz şehir olarak istemeyi de bilmiyoruz. Nereden neyi talep edebiliriz, bunu bilmiyoruz.
Bakın,  İzmit’in yeni futbol stadyumu da hızla ilerliyor. Planlandığı gibi, önümüzdeki yılın sonundan önce tamamlanmış olacak. Muhteşem bir stat oluyor. Şimdiden ilimizin yetkilileri Futbol Federasyonu’nun kapısını çalmalıdır. Şimdiden, 2017 yılı Türkiye Kupası Finali'ni, hatta 2016 yılı Süper Kupa Finali'ni İzmit'e getirmek için yakalarına yapışmalıdırlar.
Bizim ilimizin yetkililerinin, seçilmişlerinin böyle işlerden hiç haberleri bile yok. 2017 yılı yazında bu kente Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı isteyin... 2016 yılı sonu 2017 yılı başındaki büyük futbol finalleri için şimdiden talip olun... Ne olur, bu şehre biraz hareket, bu şehre biraz hayat getirelim.
Bu yazı toplam 571 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum