1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En iyi özetleyen manşet
En iyi özetleyen manşet

En iyi özetleyen manşet

El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in, ABD Deniz Piyadelerinden oluşan bir Tim'in düzenlediği operasyonda öldürülerek yok edilmesi, bütün dünyada olduğu gibi dün Türkiye medyasında da manşetler

A+A-

El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in, ABD Deniz Piyadelerinden oluşan bir Tim'in düzenlediği operasyonda öldürülerek yok edilmesi, bütün dünyada olduğu gibi dün Türkiye medyasında da manşetlerdeydi.

Türkiye'deki gazetelerin büyük bölümü haberi “Denize gömüldü” başlığı ile okurlarına duyurmuştu. “Okyanus'un dibinde”, “Dağda aranırken şatoda bulundu”, “Bin Ladin öldü, 1000 Ladin alarmı” şeklinde manşetler de vardı.

Bana göre dün, bu olayı en iyi özetleyen manşeti Cumhuriyet Gazetesi atmıştı. Cumhuriyet haberle ilgili “ABD yarattığı canavarı yok etti” şeklinde başlık atmış.

Usame Bin Ladin'i, ABD'nin CIA eliyle yarattığı biliniyor. Sonra, başta ABD olmak üzere batı dünyası tarafından dünyanın en azılı katili, canavarı ilan edildi.

Dünyayı tehdit eden terörün başı dün Usame Bin Ladin'di. Yarın başka bir isim çıkacaktır. Asıl sorun, dünyada gelir dağılımının adaletsizliğinde yatıyor. Emperyalist güçler ABD liderliğinde dünyayı sömürüyorlar. Dünyadaki bütün kaynakları kendileri kullanmak istiyorlar. Bu da, dünyanın başka bölgelerinde çok büyük kitlelerin çok yoksul kalmasına neden oluyor.

Yoksul insanların kaybedecek bir şeyi yok. Bağlarlar üzerlerine bombayı; canlarını feda ederken, terörü de yaratırlar. Ya da uçağı kaçırıp, ABD'nin göbeğinde dev gökdelenlere vurdurabilirler. Terörü yok etmek için, teröristleri veya liderlerini öldürmek çözüm değildir. ABD ve emperyalist güçler, paylaşmayı öğrenmek zorunda. Dünyanın bir ucunda aşırı zenginlik ve refah, diğer ucunda insanları süründüren yoksulluk varsa, terör hep olacaktır.

Kandıra Gıda OSB patlıyor mu?

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesi, bölge için çok önemli bir projeydi. Hem kurulacak gıda fabrikaları ile istihdam yaratılacak, hem bölgedeki tarım, hayvancılık üreticilerinin ürünleri, değer kazanıp, kolayca pazar bulabilecekti.

Ancak, bu büyük yatırım için hatalı yer seçimi yapıldı. Üstelik başlangıçta OSB için seçilen alanlarda arazi metrekare fiyatları çok düşük tutuldu. Metrekaresi 2-4 TL arasında değişen fiyatlarla arazi alıp, fabrika kuracaklarını zennedenler, hemen yığıldı. 40'tan fazla yatırımcı başvuruda bulundu.

Bölgedeki arazilerin sahipleri, metrekaresi 2-4 TL'den arazilerini vermeye doğal olarak rıza göstermediler. Konu tartışmaya açıldı, yargıya gitti. Bölgedeki arazilerin metrekare fiyatları 7-12 TL'ye yükseldi. Hatta tarım arazisi olarak gözüken alanlarda bu fiyat 20 TL'ye kadar çıktı.

Kandıra Gıda OSB'de yatırım yapmak için yazılan sanayiciler, arsaları bedavadan biraz pahalı kapatacakları umuduyla bu işe girmişlerdi. Arsa fiyatları 2-4 TL aralığından 20 TL'ye yükselince, “Ben burada fabrika kurarım” diye ortaya çıkanlar tek tek çekiliyormuş. Çünkü bu işe girişenlerin asıl amacı, devlet eliyle, kamulaştırılarak 2-4 TL'den satın alınacak arazileri, daha sonra üzerine çok büyük kârlar koyarak devretmekti. Fiyatlar hâlâ ederinin altında. Ama bu fiyatlarla büyük rant elde etmek de olası değil. Bu durumu gören yatırımcılar da çekilmeye başladılar.

AKP gerilerse Büyükşehir kenti yönetemez

Önceki gün Alikahya'da meydana gelen olay, ciddi bir uyarı. Büyükşehir Belediyesi, İzmit-Alikahya hattında, kendisine ait iki otobüsü sefere koyuyor. Ancak 55 Nolu Alikahya Kooperatifi üyesi minibüsçüler, Büyükşehir otobüslerinin kendi hatlarına girmesine çok fena kızıyorlar. İçinde yolcu da bulunan otobüslerin yolunu kesip, taşlıyorlar. Büyük olaylar çıkıyor. Tam bir başkaldırı havası.

İzmit-Alikahya hattında çalışan minibüsler, Büyükşehir'in lafını dinlemedi. Kent Kart'a geçmediler. Büyükşehir bunun üzerine bu hatta iki otobüs koyup, minibüsçülerin burnunu sürtmek istedi. Ama olay ters tepti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin bugün kent üzerinde, insanlar üzerinde var olan otoritesi, AKP'nin çok güçlü şekilde iktidarda olmasıyla ilgili. Eğer 12 Haziran seçimlerinde AKP'nin oylarının düştüğü görülürse, çok uzun süredir kendilerini baskı altında hisseden, bu nedenle Büyükşehir'e karşı tavır ve söylem içinde olmayan herkes, başkaldırmaya başlayacaktır. Bütün sivil toplum örgütlerinin, kentin bütün dinamiklerinin sesi çok daha güçlü çıkacaktır.

12 Haziran seçimlerinde AKP'nin ilimizde oy kaybı demek, 2014 yerel seçimlerinde Büyükşehir'i kaybedeceklerinin de işareti olacaktır. Böyle bir ortamda Büyükşehir Belediyesi kimseye söz geçiremez, hiçbir icraat içinde olamaz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.