1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En Kalitesiz Asfalt Değirmendere’ye
En Kalitesiz Asfalt Değirmendere’ye

En Kalitesiz Asfalt Değirmendere’ye

Değirmendere’de seçim yatırımları başladı; bazı yolların asfaltlanması bitti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu zamanında asfalttan parke taşa dönüştürülmüş olan

A+A-

Değirmendere’de seçim yatırımları başladı; bazı yolların asfaltlanması bitti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu zamanında asfalttan parke taşa dönüştürülmüş olan bazı yollar, şimdi yeniden asfalta dönüştürüldü. Bunun mantığı yok. O parke taş yol yüzlerce yıl kullanılabilirdi. “İsraf haramdır.” sözü size yabancı mı yoksa. Trabzon’da Rum Pontus’tan kalma taş yollar 600 yıldır kullanılıyor. Ülkemiz çok mu zengin ki parke taşları kaldırıp yeniden asfalt yapıyorsunuz? Daha önceden de asfalttı zaten. Eski asfaltı kazıyıp o yolları siz parke taş yapmıştınız ya. Yaz boz tahtasına döndürdünüz işlerinizi.

Halkımızın belleği zayıf ne yazık ki. “Adamlar yapıyor işte, niye eleştiriyorsunuz.” diyenler bile var. “Savurganlıktır bu.” diyorum bazılarına, gülüyorlar. Suya zam yaparak bu savurganlığın acısını bizden çıkarırlar diyorum, biraz ciddileşiyorlar. İşte böyledir bizim insanımız.

AKP Hükümeti yeniden iktidar olur ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de AKP’de kalmayı sürdürürse, iddia ediyorum ki yapılan bu asfalt yollar da kazınacak ve yeni bir savurganlığa imza atılacaktır. Bugüne dek yapılanlardan çıkardığım bir sonuçtur bu.

Gelelim işin kalitesine. Asfaltta kalın taşlar gözle görülüyor. Bu taşlar, taş kırma makinelerinde daha ince kırılmalıydı. İlgilenenler bilir ki kalın taşlarla yapılan asfalt en kalitesiz asfalttır. Ancak basit yamalarda kullanılabilecek olan bu  ürünü, bize asfalt diye yutturuyorsunuz. Asfaltladığınız yolların yakında sorun yaratacağını şimdiden söyleyebilirim. Üzgünüm ki kalite sıfır. Taş yolları özleyeceğiz.

İzmit, Yuvacık ve Gölcük’te de araştırmalar yaptım. Asfalt örneklerini fotoğrafladım. Sırasıyla Değirmendere, İzmit, Yuvacık ve Gölcük’teki örnekleri aşağıda göreceksiniz. “En Kalitesiz Asfalt Değirmendere’ye” başlığı kullanmamda ne denli haklı olduğum, böylece kanıtlansın istedim. Yazılanlara ve gördüklerinize inanamıyorsanız, gelin Değirmendere’ye ve yapılanları gözlerinizle görün. İlimiz AKP milletvekilleri de gelirse, tabii ki çok sevinirim.

Değirmendere’de yeni yapılan asfalt yollardan bir kesit.

İzmit-Ankara yolu üstündeki Opel-EKCAN’a doğu yönünden paralel olan sokaktaki asfalt yamadan bir kesit.

Yuvacık’taki asfalt yollardan bir kesit.

Gölcük’teki asfalt yollardan bir kesit.

Bu örneklere dikkatlice bakın lütfen. Değerlendirmenizi ona göre yapabilirsiniz. Sadece bu değil söylemek istediğim; yap bozla gerçekleştirilen savurganlığı da şiddetle kınıyorum.

Onlar için önemli değil bu. Yaptıklarını da değiştirirler. Yeniden yaparlar. Kimse babasının ya da kendinin parasını harcamıyor oysa; harcanan bizim paralarımız. Düpedüz paranın çarçur edilmesidir bu. Hem savurganlık yapıyorsunuz hem de en kalitesiz asfaltı Değirmendere’de kullanıyorsunuz. Sizi önce Değirmendereliye, sonra da vicdan sahibi herkese şikâyet ediyorum.

Şeker Ölçüm Çubukları ve Yoksul Hasta

AKP iktidarı, sağlıkta hastanın cebini boşaltmayı sürdürüyor. Sadece şeker ölçüm çubuklarına değineceğim bugün. Basında çok haber oldu. Devlet, şeker ölçüm çubuklarını ödemeyecek dendi önce; sonra da ödeme eczaneye yapılacak, alınacak faturayla SGK’dan eczaneye verilen para geri alınacak, diye belirtildi. Bu bilginin doğru olup olmadığına ya da ne kadar doğru olduğuna bakalım.

Ölen eşinden emekli aylığı alan BAĞKUR’lu bir yakınım, her gün insülin iğnesi vurulacak kadar ciddi şeker hastası ve bu konuda raporu da var. Emekliler ilaç parasının yüzde 10’unu verdiği halde, bu kişi raporu olması nedeniyle şeker ilaçlarını ücretsiz alıyor. Bu rapor, şeker ölçüm çubuklarında bekleneni vermiyor artık. Nasıl mı? Anlatayım.

İlgili kişi reçetesiyle birlikte gittiği eczaneye 73 lira ödeyip iki kutu şeker ölçüm çubuğu alıyor. Eczacı, düzenlediği fatura ve hastanın rapor fotokopisiyle SGK’dan verilen paranın alınacağını söylüyor. Eczacı da gerçeği bilmiyormuş meğer.

Kocaeli SGK’ya gidiliyor. Evrakları alan görevli memur “Otuz gün sonra herhangi bir Ziraat Bankası şubesinden paranızı alabilirsiniz.” diyor. İyi niyetli memur, ardından şunları da  ekliyor sözlerine: Sonra şaşırmayın; iki kutu için verdiğiniz 73 lirayı değil, yaklaşık 19 lira geri alabileceksiniz. Devlet, bir kutuya yaklaşık 9. 5 lira ödüyor artık.

Hani raporu vardı bu hastanın, cebinden hiç para çıkmayacaktı?

Bu hastaya, yukarıda belirttiğim gibi, ölen BAĞKUR’lu eşinden emekli aylığı bağlanmış. Bu aylık ailenin önceki aylığından yaklaşık yüzde 25 eksik. BAĞKUR’luların emekli aylığının çok az olduğunu biliyoruz. Ondan da yüzde 25 eksik alıyor bu hasta. Şimdi şu soruları sormak yanlış olmayacaktır: AKP yoksul hastanın cebine mi göz dikti? Böyle sağlık politikası olur mu?

Şu anda yazacağımsa çok şaşırtıcı. Bu kişi AKP’li. Gerçekten çok şaşırtıcı. Herkesin oyuna saygı duymak gerekir. Benim gibi düşünmeyen aptaldır, diyenlerden değilim. “Bu milletin yüzde 60’ı aptaldır.” diyen Aziz Nesin gibiyse hiç düşünmüyorum. Bu insanları ikna etmek muhalefet partilerinin görevidir. İktidara gelemiyorsanız, halkı yadırgamayın. Eksiği önce kendinizde görün. Muhalefetin elinde o kadar çok koz var ki bunlar iyi kullanılırsa, AKP önümüzdeki seçimde birinci parti olamaz bile.

Fıkra

Parti başkanı Temel, seçimde Cemal’i aday listesine koyunca, partililerden itiraz gelmiş:    - O üçkâğıtçının biridir.

Temel:    - İyi ya, memlekette o kadar çok var ki, Cemal da onlari temsil etsun.

Temel trene ilk kez binecekmiş. Cemal ona uyarılarda bulunuyormuş:    - Ula Temel! Son vagona pinmek çok tehlikelidur.

Temel:    - O zaman, niye taktiler oni?

Sağlık

Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet İnci, kış aylarının en gözde meyvelerinden olan narın faydaları hakkında bilinmesi gereken 5 noktanın altını çizdi.

1- Kansere Karşı Koruyucu Etkisi Var

Antioksidanlar, bizi kanserden ve kronik dejeneratif hastalıklardan (yaşlılık ve kaza gibi travmalar sonrası oluşan rahatsızlıklar) koruyan en güçlü silahlardır. Hepimizin kış aylarında taze veya taze sıkılmış olarak yemeyi tercih ettiği nar ve nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tanen ve antosiyoninler içerirler ki; bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlar. Milliyet'te de yer alan habere göre, bunun yanı sıra içerisinde bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidanlar sayesinde östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etki gösterdiği yönünde araştırmalar bulunuyor. Ayrıca son zamanlarda nar suyunun prostat kanserinin önlenmesinde doğal bir antioksidan olduğu konusu da gündemde. Güçlü antioksidan özelliğiyle adeta sihirli bir meyve gibi nitelendirilen narın, bağışıklık sistemini güçlendirerek, pek çok hastalıktan korumaya yardımcı olduğu da biliniyor.

2- C Vitamini İçin Etkili Bir Kaynak

Nar, suda eriyen vitaminlerden olan C vitaminini yüksek miktarda içeriyor. 100 ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16’sını karşılıyor. Ayrıca C vitamini yanında B vitaminlerini, demir, fosfor, sodyum, potasyum, çinko ve magnezyum minerallerini ve pektin denilen diyet lifini de içeriyor.

3- Nar Yiyen Kalbini de Korur!

Narın en önemli özelliklerinden biri de kalbi koruması. Yapılan araştırmalara göre narda, serbest radikallere karşı güçlü etkisi olan çeşitli vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar bulunuyor ve bu zengin içerik, özellikle kardiyovasküler hastalıklarla mücadelede önemli bir etki gösteriyor. Yine içerisinde bulunan antioksidanlar ve diyet lifi sayesinde kandaki kötü kolesterol olarak nitelendirilen LDL’nin düşmesine yardımcı oluyor. Kötü kolesterolün damar çeperini delip duvara yerleşmesini ve tıkanıklıklar oluşturmasını önleyerek damar sertliğine karşı koruyucu, damar elastikiyetini artırıcı özellik gösteriyor. Kan basıncında artışa sebep olan ACE adlı enzim aktivitesini azaltarak, kan basıncını düşürücü etki sağlıyor ve bu sayede hipertansiyon hastaları için fayda gösteriyor.

4- Nar Çekirdeği Güzelleştiriyor

Narın çekirdeği de güzellik kaynağı. Nar çekirdeğinin antioksidan ve kolajen yapımını uyarıcı etkilerinden ötürü hem cilt kanserinden koruyucu hem de güzelleştirici etkisi bulunuyor. Bu sebeple nar çekirdeği yağından yapılan sabun ve cilt bakım ürünleri uzun zamandır birçok ülkede oldukça revaçta.

5- İyi Bir Yağ Savaşçısı Yapılan bir araştırmaya göre nar suyunun karın çevresindeki yağları azaltmada etkili olduğu belirlenmiş. Bu araştırmaya göre, her gün içilen nar suyunun sadece 1 ay içinde karın çevresindeki yağ hücrelerinin gelişimini yavaşlattığı tespit edilmiş.

(Kaynak: www.haberdar.com.tr, 11 Şubat 2011)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.