1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. En kötü seçenek: Erken seçim
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

En kötü seçenek: Erken seçim

A+A-
Havaya giderek bir umutsuzluk kokusu yayılıyor.  Piyasalar bir durgun, bir durgun.. Yaprak kımıldamıyor, para dönmüyor. Sanki insanlar para harcamaya korkuyor.. Oysa, 7 Haziran seçimlerinden buyana süreç bence gayet sağlıklı ve olağan akışı içinde devam ediyor.. Ama giderek, “Bunlar aralarında anlaşamaz. En iyisi, olabilecek en kısa sürede erken seçimin yapılması” lazım görüşü daha fazla pompalanıyor..
Geçen gün 7 Haziran seçim sonuçlarını da en yakın isabetle bilen çok ciddi bir kuruluşun kamuoyu yoklaması sonuçlarını izledim. Buna göre, halkın yüzde 67’si 7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçtan memnun değil. Bu sonucun Türkiye’ye siyasi istikrar getirmeyeceğini düşünüyor. Yani, halkın yüzde 67’sinin bir erken seçimi istediği izlenimi var. Ama aynı insanlara, “Erken seçim olursa hangi partiye oy verirsiniz” diye sorulduğunda, halkın yüzde 91’i, “7 Haziran’da oy verdiğim partiye” yanıtını veriyor. 
………..
Yani olabilecek en kısa sürede-ki bu da kasım ayının son haftalarına denk düşer- bir seçim erken seçim yapılması halinde mevcut siyasi tabloda çok önemli bir değişiklik olmayacak.. Türkiye aynı süreçleri yeniden yaşayacak. Daha fazla zaman kaybedecek. Bu ülkenin emeklilerine, dar gelirlilerine aktarılabilecek çok büyük kaynaklar, yeni bir seçimde tüketilecek.. O halde, erken seçime ne gerek var?.. Ama Türkiye’de giderek bir “Erken seçim lobisi” oluştuğunu da görebiliyoruz. Bu tavır, en azından Türkiye siyasetini hafife almaktır diye düşünüyorum. 
………….
Bir erken seçimi en çok isteyenler AKP tabanında. Oysa bütün ciddi araştırmalar, bir erken seçimde en çok kaybedenin AKP olacağını da gösteriyor..  Seçmen, 2002’den buyana ilk kez AKP’nin de gerileyebileceğini, tek başına iktidar olamayacak duruma gelebileceğini gördü. Korku imparatorluğu büyük yara aldı. Dahası, artık AKP içinde saklanamayan bir yeni mücadele başladı.  Nihat Ergün’ün CNN Türk’teki sözleri; Şevki Yılmaz’ın Akit Gazetesinde yazdıkları önemlidir. AKP içinde “Erdoğancılar” , “Davutoğlucular”, “Gülcüler” grupları oluşmaya başladı. 
Düşünün ki bir erken seçim kararı alındı. İlimizden örnek vereyim: 7 Haziran öncesi 70’den fazla aday adayı çıkmıştı. Bu defa AKP’nin ilimizdeki aday adayı sayısı 100’ü geçer. Üstelik, 7 Haziran öncesi AKP’den hem de “Sürpriz” denebilecek bir liste ortaya konmuşken, kimse sesini çıkartmadı, çıkartamadı. Bu defa öyle olmaz.. Çok büyük kavga çıkar.. Çok sert tepkiler olur.. En hızlı AKP’li bildikleriniz, partinin karşısına geçer, çok kirli çamaşır ortalığa saçılır.. 
AKP, 7 Haziran’da aldığı oyu bile mumla arayacak hale gelir. 
………..
Aynı öngörüleri CHP için yapabiliriz. Yine ilimizden örnek verelim.. 7 Haziran öncesi Kocaeli’de ön seçim değil de merkez yoklaması yapılacağı açıklandığı için 40 civarında aday adayı başvurusu olmuştu. Bu defa ne yapacak CHP Genel Merkezi. Çok büyük olasılıkla, “Alın size ön seçim. Ne haliniz varsa görün” diyecekler. 100 civarında aday adayı çıkar. Ortada örgüt yok. Partililer birbirini yer. Tekme yumruk, sandalye koltuk havalarda uçuşur. Bu üye tablosu içinde ön seçimden de sağlıklı bir sonuç çıkmaz. CHP olası bir erken seçimde bu kentte üçün birini zor bulur. 
……….
Yapılan araştırmalar, bu tablo içinde olası bir erken genel seçimde HDP’nin de barajı yine geçmekle birlikte gerileyeceğini gösteriyor. Olası bir erken seçimde, seçime katılma oranı yüzde 80’lerin altına iner.. MHP’de de büyük kavgalar, çok sert adaylık yarışı başlar. Her şeye rağmen, araştırmalar, olası bir erken seçimde MHP’nin oylarının bir-iki puan artabileceğini gösteriyor ki, bu da genel sonuçlar üzerinde çok önemli bir değişiklik yapmıyor. 
………..
7 Haziran’da ortaya çıkan tablo istikrarsızlık değildir. Tam tersine, Türkiye siyaseti, Türkiye demokrasisi için ortaya çıkmış, tarihi bir fırsattır. 7 Haziran’dan buyana yaşanan hiçbir olay,  ortaya konan hiçbir söylem de sakınalı, ya da zararlı değildir. Her şey yolunda ilerliyor. Halk 7 Haziran’da, “Artık Türkiye’yi tek parti yönetmesin.. Siyaset kendi içinde uzlaşsın” isteğini ortaya koydu. Meclis aritmetiğinde de öyle bir tuhaflık, çözümsüzlük hali bulunmuyor.. 
Hele yarın şu Meclis Başkanlığı işi bitsin. Hele Ahmet Davutoğlu 63 ncü hükümeti kurma görevini üstlensin..
7 Haziran öncesini hatırlayın.. Aday adaylığı süreci bir faciaydı. Sonra adaylar açıklandı, büyük hayal kırıklıkları yaşandı. Her gün 24 saat televizyonlarda liderlerin birbirlerine sesleri kısılırcasına bağırışlarını, hakaretlerini izledik. Medya üzerinde, toplum üzerinde baskı vardı. Aynı günleri, 3 ay sonra, üstelik sonucun da değişmeyeceği ortadayken yaşamanın bir anlamı olabilir mi?.. 
7 Haziran seçimlerinin oluşturduğu siyasi aritmetikle bu meclisin 4 yıllık süreyi tamamlayabileceğini elbette ben de öngörmüyorum. Ama bu Meclis’ten sağlam bir koalisyon çıkabilir. AKP-CHP koalisyonu da, AKP-MHP koalisyonu da ülkeyi gayet iyi bir süre yönetebilir. Bakın batımızda batık Yunanistan, güneyimizde kan gölüne dönmüş, yeni devlet oluşumlarının kurgulandığı Suriye var.. Yeni bir hükümetle, Türkiye uzlaşmayı öğrenebilir. En büyük sorunu olan kutuplaşmanın sivri uçlarını törpüleyebilir. Yargısını düzene sokar. Yeniden üretmeye başlar. Bu bölgede dünyanın istikrar adayı haline gelir. Anayasa’da yapılacak düzenlemelerle, seçim barajları kalkar, siyasi partiler yasasına çeki düzen getirilir. 
Türkiye’nin önünde çok seçenek, çok sağlam formüller var.. Önümüze giderek büyüyen bir “Seçim lobisi” çıkıyor. Bence bu şartlar altında en kötü seçenek, hiçbir işe yaramayacağı açıkça belli olan “Çok erken seçim” seçeneğidir. 6 ay, bir yıl sonra siyasi kanaatlerdeki değişimler şekillendikten sonra yapılacak bir seçim doğru ve sorun çözücü olabilir. Ama şimdi bir erken seçim Türkiye için gereksizdir, risktir. Siyasetle ilgilenen herkesin, bu aritmetik içinden olabilecek en sağlıklı ve en uyumlu koalisyon hükümetinin çıkmasına destek vermesi gerekir.
Bu yazı toplam 577 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum