1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. En önemlisi, teknik direktör tercihi
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

En önemlisi, teknik direktör tercihi

A+A-
Kocaelispor başkanı sevgili Bahri Yavuz bugün basın toplantısında camianın merak ettiği tüm konularla ilgili plan ve düşüncelerini anlatacak. Tüm gözler, kulaklar doğal olarak Başkan’da olacak. Olağanüstü kongre, yeni sezonun yol haritası, KEV’in satışı ve İsmetpaşa’nın yıkılması gibi çok önemli konular var. Başkan’ın bu konularla ilgili açıklamalarını heyecanla bekleyeceğiz. Merak edilen konulardan biri de kuşkusuz teknik direktör seçimi. Malum, geçen yıl bu konuda ciddi bir tercih hatası yapıldığı herkesin kabul ettiği bir gerçek. Ki, kamuoyunun büyük bir kesimi de kaçan şampiyonluğun faturasını teknik ekibe çıkartıyor. Demek oluyor ki, yeni sezon en fazla dikkat edeceğimiz konu teknik direktör  tercihi. Daha önce yönetimin bu konuda nasıl bir yöntem uygulaması gerektiğini yazmıştım. Önce kriterler ortaya koyulmalı, sonra bu kriterlere uygun adaylar tespit edilmeli ve bu isimler kamuoyunda tartışılmalı. Yerel basın, eski futbolcular, taraftar herkes aday teknik adamlar üzerinde fikirlerini ortaya koymalı, gerekirse kamuoyu araştırmaları yapılmalı. Tüm bunların ışığında da yönetim verilere bakarak son noktayı koymalı.  

YENİ BİR HATA YAPMA LÜKSÜMÜZ YOK 
Çok önemli, hassas bir konu teknik direktör seçimi.  Düşünmeden, araştırmadan, sorup soruşturmadan karar verirseniz hata yaparsınız. Geçen sezon olduğu gibi. Zaten başkan ve yönetimin geçen sezonla ilgili tek hatasıdır teknik direktör tercihi. Sadece bu konuda öz eleştiri yapmak ve aynı yanlışa düşmemeleri gerekir.  Geçen sezon zaman konusunda sıkıntı vardı, biraz acele edildi. Şimdi süreyle ilgili hiçbir sıkıntı yok.  Yönetim teknik direktör konusunu tabir yerindeyse ince eleyip sık dokumadı, üzerinde çok düşünmeli. En doğru, en uygun ismi bulmalı, nokta atışı yapmalı. Koca bir yılın emekleri boşa gitti. Bir yıl daha kaybetmek gibi bir lüksümüz yok.  

KORUKIR NEDEN KABUL ETMEMİŞTİ ?  
Malum geçen sezon Başkan Bahri Yavuz, sportif direktör Rafet Kırgız’ın isteğiyle Engin Korukır ile bir görüşme yapmış ancak olumlu yanıt alamamıştı. Aslında Korukur en uygun isimdi.  Yerel basın belki de ilk kez bu isim üzerinde uzlaşmış, taraftar da Korukır’ı istiyordu. Sevgili Korukır’a Ptt 1.Lig düzeyinde ciddi teklifler vardı. Nitekim o zaman Antalyaspor ile anlaşmaya varmıştı. Ancak Korukır’ın Kocaelispor’un teklifini kabul etmemesinin nedeni üst liglerden gelen cazip teklifler değil, farklıydı. Korukır Kocaelispor’un yer aldığı ligi hiç tanımıyordu ve bunun kendisi için ciddi bir dezavantaj olduğunu düşünüyordu. Başkan Yavuz ile yaptığı görüşmede bunu açıksa söylemiş, “Ligi bilmeden bu işe soyunursam Kocaelispor’a kötülük ederim. Doğru olan bu ligi bilen bir isimle yola çıkmaktır” demişti. Hatta Korukır, Yavuz’a Zonguldak Kömür’ü BAL’dan 3.Lig’e taşıyan teknik adamı önermişti.  

“BUGÜN İÇİN DOĞRU İSİM DEĞİLİM”
Yeni sezon öncesinde yine Engin Korukır ismi gündeme gelecektir. Sonuçta İzmit’in çıkardığı en önemli teknik adamlardan biri. Kocaelispor teknik direktör arıyorsa, ilk akıllara gelecek isimdir. Gündeme gelmesi son derece doğaldır. Önceki akşam bizim spor basını nostalji grubu olarak Engin Korukır ile yemekteydik. Sevgili Ziya Ulaş ev sahipliği yaptı. Süleyman Durak, Metin Tuncay ve Çağdaş Kocaeli Gazetesi’nin spor müdürü benim yeğen Özkan Yılmaz birlikteydik. Geçen yıldan bugüne düşüncelerinde bir değişiklik var mı, teklif gelse ne yanıt verir diye herkesin merak ettiği soruları yönelttim kendisine. Sevgili Korukır geçen sezon başı Başkan Yavuz’a söylediklerini tekrarladı,   “BAL çok yabancısı olduğum bir lig. Ne takımları, ne futbolcuları tanırım. Bence başarı için teknik adamın ligi iyi tanıması gerekir. Tercihin de bu kriter doğrultusunda yapılması lazım. Bugün için doğru isim ben değilim. Keşke 3.Lig’e çıkmış olsaydık. Bu durumda hiç tereddüt etmeden görevi kabul eder, takımı üst liglere taşırdık. Çünkü profesyonel ligleri çok çok iyi biliyorum. Her hafta o liglerde maçlar izliyorum, futbolcuları çok yakından tanıyorum” dedi.  

LİGİ TANIMAMASI ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL
Kuşkusuz teknik adamın ligi tanıması önemli bir faktördür. Korukır bundan dolayı başarılı olamam, Kocaelispor’a kötülük ederim endişesi taşıyor. Saygı duyuyorum bu düşüncesine ancak başarılı olamayacağı yönelik endişesini katılmıyorum. Ligi bilse çok iyi olurdu mutlaka ama söz konusu isim Korukır ise bence bunun çok fazla bir önemi yok. Kayhan Çubuklu’dan örnek verelim. Çubuklu ligin de, çalıştıracağı takımın da yabancısıydı. Ligi tanımadığı gibi takımdaki futbolcularla ilgili de en küçük bir bilgisi yoktu. Böylesi dezavantaja rağmen hep birlikte gördük ki, kendi doğrularında inat etmese, yanlışta ısrarcı olmasa takım şampiyondu. Korukır’ın bilgi birikimi, donanımı, zekası, futbolcularla diyaloğu öylesine üst düzeydedir ki, ligi tanımıyor olması küçük bir detay olarak kalır, kendisi için bir dezavantaj yaratmaz. O açığını, eksiğini,  diğer konulardaki üstün vasıflarıyla çok rahat kapatır. Kocaelispor’un zaten büyük bir ismi, arkasında müthiş taraftar gücü var. Bu faktörleri de katarsanız, Korukır bu takımı uçurur.  Benim bildiğim budur. Öyle sanıyorum ki, kamuoyunun geneli de böyle düşünmektedir. Son sözüm şudur ki yönetim Korukır tercihini sonuna kadar zorlamalı, eğer olmuyorsa diğer alternatiflere bakmalı. 
Rabaksporlular buluşuyor
Bir dönemin efsane kulübü Rabakspor’a yönetici, teknik adam ve sporcu olarak hizmet etmiş isimler her yıl 23 Nisan akşamı bir araya gelip eski günleri yad ediyor, başka anlamda nostalji yapıyorlar. Rabaksporlulara gönül verenler bu akşam İzmit Öğretmen Evi’nde toplanacaklar. Kulübün kurucusu ve nostalji geleneğinin öncüsü Mustafa Özcan önceki gün gazeteye gelerek hem geceye davet etti, hem de geceye dair hazırladığı bir yazıyı bıraktı. Kısmetse orada olacağım.

İŞTE MUSTAFA ÖZCAN’IN KALEME ALDIĞI YAZI: 
 “Sporun dostluğa dönüşme şenterini bir kez daha görmek, yaşamak için 23 Nisan akşam İzmit Öğretmen Evi’nde Rabakspor Kulübü’nün vefalı, sevecen, saygı değer sporcuları kapanan kulüplerinden 25 yıl sonra yine toplanıyorlar. 
Bu ne sevgidir ki, bunca yıl sonra sanki spor alanlarına yeni çıkacaklarca sına heyecanlı, birlik beraberliklerini anıların içinde kaynaştırıp o günleri tekrar tekrar yaşatabiliyorlar. 
Aramızdan vefat nedeniyle ayrılan rahmetli Mustafa Saka ve Hüseyin Ersin’i gönüllerinden çıkarmayan bu yiğit sporcuların çoğu spor adamı, antrenör olarak Kocaeli iline hizmet ediyorlar. 
Bu insanlara spor aşkını aşılayan Hayrettin Giray Bey’i rahmetle anarken, işçi sınıfına büyük hizmetler veren spor aşağı kulübün kurulması ve işçilerin spor yapması için özveride bulunan arkadaşım rahmetli Reşat Demircan’dan söz etmek isterim. 
Rabak fabrikasında 1968-1982 yılları arasında çalışan her Rabak mensubu, bu yiğit Anadolu evladını iyi tanır. Onun futbol ve voleybol sporuna duyduğu ilgi sayesinde, onun desteğini alarak Rabakspor Kulübü’nü kurma başarısını gösterebildim. Çünkü o işçilerin baş temsilcisi, sosyal faaliyetlerin yönlendicisi idi. Fabrika müdürümüz Sayın Fahrettin Ergüvenç beyin hoşgörüsü,  Reşat Demircan beyin desteği, kanunların sınırları çerçevesinde kurduğum Rabakspor Kulübü futbol-voleybol-boks ve atletizm dallarında faaliyet gösterirken alınan sportif başarılarını bölgede bırakan dostluk ve arkadaşlık bağlarının bir ucu da rahmetli Reşat Usta’nın ellerinde idi. 
Onun rahmet ve saygı ile anarken spora katkısını işe alınan iki yüz sporcu gencimizin şahsında görürüz. O futbol oynayamadı ama kardeşleri İrfan, Orhan, Ayhan Demircanlar Kocaeli Kağıtspor’da, Zonguldak ilinin muhtelif kulüplerinde futbol oynadılar. Eşine ve çocuklarına selam, sevgi sunarken bu yılki toplantımızı bu sevecen, savaşçı kardeşimize ithaf ediyoruz. Nur içinde yatsın. Rabakspor kardeşliği, sevgi ve saygıyı öngören tarihe mal olsa da bu mefhumu yaşamaya devam edecektir. Duayen sözcüğüne tam uyan Sayın Nasut Kayalı ağabeyimize yetiştirdiği Rabaksporlu futbolculardan saygı ve selam var. 
Apti Eken, İsmail Bayraktar, Kemal Şahin, Hamza Özcan, Hasan Çetin futbol takımı kaptanları olarak birlikteliğin sürmesinde başrol oynuyorlar.  Arif Demirelli, Zekai-Ünal, Adnan, Gürsel voleybolda unutulmaz isimler, Kocaeli’ni deplasmanlı Türkiye Voleybol 1’nci, 2’nci liginde temsil eden vefakar kardeşlerime başarılar diliyoruz. Mübarek kandil gecesinde ölenlerimizi anacağız, dilek ve temennilerde bulunacağız. Rabakspor mensuplarını bu gece toplayan vefalı dost Musa Ağaç kardeşimize teşekkürü camiamız adına borç biliyoruz. Spor sevdirir ve birleştirir” 
Bu yazı toplam 675 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum