1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En sahipsiz ilçe
En sahipsiz ilçe

En sahipsiz ilçe

Bana göre, siyaseten Kocaeli kenti komple sahipsiz bir kenttir. Bu kent, 11 milletvekili seçer. Türkiye bütçesine en yüksek katkıyı sağlar. En çok üreten, bu nedenle en çok kirlenen, en çok ithalat ve

A+A-

Bana göre, siyaseten Kocaeli kenti komple sahipsiz bir kenttir. Bu kent, 11 milletvekili seçer. Türkiye bütçesine en yüksek katkıyı sağlar. En çok üreten, bu nedenle en çok kirlenen, en çok ithalat ve ihracat yapılan, bu nedenle trafiği karmaşık ve tehlikeli kenttir.

Büyük trafik kazaları, patlama, yanma riskleri, potansiyel kanser riski taşıyan bir kenttir. Ne yazık ki, siyasetin sesi duyulmaz, siyaseten yeterince sahiplenilmez.

Kocaeli’nin bu genel manadaki sahipsizliğinin ötesinde, ilimizin 12 ilçesinden bir tanesinin diğerlerinden daha sahipsiz ve talihsiz olduğunu düşünüyorum.

Kandıra İzmit’te sesini duyurur. Dernekleri vardır. Kandıra’yı sahiplenen önemli insanlar vardır. Siyaseten de hiç değilse, Hurşit Güneş vardır.

Gebze, sesini en çok çıkartan kenttir. Bütün siyasi partiler, Büyükşehir oy deposu olduğu için Gebze’nin üzerine titrer. Bu dönemde de Okur ve Kaplan gibi iki özel milletvekili bulunmaktadır. Gebze bağırır, istediğini kopartır. Ne zaman bir istediği olmasa, “Biz Kocaeli’den ayrılmak istiyoruz” diye yaygara kopartır.

Kartepe’nin Haydar Akar’ı, Sibel Gönül’ü var.  Kartepe’nin turizm potansiyeli, tarımsal zenginlikleri, doğal güzellikleri var. Başiskele, Karamürsel il merkezi ile sürekli bağlantı içinde olan ilçelerdir. Dilovası, Darıca, Çayırova ilçeleri Gebze bünyesinde düşünülebilir. Derince, merkeze çok yakındır, Nihat Ergün’ün ilçesidir.

Bence ilimizdeki en sahipsiz ilçe, Körfez ilçedir. Hoş, AKP’li Fikri Işık Körfez kontenjanından gözükür. Ama Işık’ın Körfez’deki ilgi alanı da biraz Hereke ile sınırlıdır.

Körfez ilçe, bizim kentimizde hep gündemde olan vergi gelirlerinin asıl merkezidir. Çıkartın Körfez’i, Tüpraş’ı Kocaeli’de geriye bir şey kalmaz. Körfez ilçe büyük riskleri taşır. Paslı hurda demirlerin depolandığı limanlar, patlayıcı, yanıcı maddelerin depolandığı tesisler,  amonyak tankları, hepsi Körfez’dedir.

Körfez öylesine sahipsizdir ki, Tütünçiftlik ve Yarımca isimleri de neredeyse unutulma aşamasına gelmiştir. Körfez ilçe, kendi değerlerine sahip çıkamaz, gideren artan sorunlarını çözemez duruma gelmiştir.

Kabul etmek gerekir ki, MHP’li Erhan Yenilmez’in Belediye Başkanlığı dönemi Körfez için kayıp yıllar olmuştur. İki dönemden beri Körfez Belediye Başkanı olan Pehlivan, çalışkandır ama, tuttuğunu kopartan, bağıran bir Başkan değildir. Başkan Pehlivan, son yıllarda da Kocaeli futbolunu kurtarma sevdasına kapılmış, Körfez’deki işleri unutmuştur.

Geçenlerde Körfez ilçeden saygın, sevilen bir işadamı ile sohbet imkanı buldum. Körfez ilçede ne yazık ki, siyasi muhalefet de etkisizdir. Yenilmez döneminin kabusu MHP’nin üzerine çökmüş, CHP zaten bu ilçede çoktan dağılmış durumdadır. İlçe kontrolsüz göç almaya devam ederken, son yıllarda hiçbir sorununu çözememiştir.

Konuştuğum işadamının sözlerinden bir sonuç daha çıkarttım. Körfez ilçede aslında konuşsalar ses getirecek konumda ve ağırlıkta olan insanlar da, “Aman AKP’nin şimşeklerini üzerime çekmeyeyim” diye susuyorlar, sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

İlçede bir D-100 sorunu var. Tütünçiftlik’in ortasında bir ucube viyadük yapıldı. O viyadük, yapıldığı dönemde doğruydu. Tütünçiftlik’teki büyük trafik tehlikesini ortadan kaldırmak için tek çareydi. Ama şimdi demode, ucube. Tütünçiftlik’in büyük kamburu.  Kocaeli’de bir yere battı çıktı yapılacaksa, bu viyadüğün yıkılması ve orada battı-çıktı yapılması gerekir. Bu konuda kimsenin sesi çıkmıyor.

Körfez ilçede esnaf sıkıntılı. Ticaret çok zayıf. Yıllardır boş duran Petkim arazisi,  Körfez için bir çıkış yolu, bir kurtuluş umuduydu. Kocaeli Üniversitesi Petkim arazisi kendisine verilse, çok büyük bir kampüs kuracak, binlerce öğrenci buraya gelecek, ilçe ekonomisi nefes alacaktı.

İlimiz yetkilileri, Petkim arazisinden küçük bir yeri Belediye binası için aldı. Birkaç bina ve birkaç parça arazi de Özel İdare tarafından alındı. Deniz ile yol arasındaki bu muhteşem arazinin geri kalan tarafı Petkim tarafından satıldı. Henüz resmen açıklanmadı. Ama Türkiye’nin büyük inşaat firmalarından birinin aldığı,  bu alanda toplu konut ve AVM’ler kuracağı konuşuluyor. Körfez’in tek umudu da bu şekilde gidiyor.

Malum, yakında Kuzey Marmara Otoyolu’nun inşaatına da başlanacak. Mevcut projelerde bu yeni otoyol ile Körfez ilçe arasında bir bağlantı yokmuş. Körfez’de bunu bile dile getiren, bağıran yok.

Türkiye’nin en çok üreten, en çok vergi ödeyen, bu nedenle çok hesapsız göç alıp, çok insafsızca kirletilen ve adeta bombanın üzerinde oturan ilçesi Körfez’de yıllardır tehlikeli tesislerin çevresindeki yerleşim alanlarına bile çözüm bulunamadı.

Körfez’in ne kirazı, ne denizi kaldı. Yanıcı ve patlayıcı madde üreten ve depolayan tesislerden sonra ilçe özel iskele ve limanlarla, taş-maden ocaklarına adeta peşkeş çekildi.

Körfez ilçe halkı, bu olumsuzluklardan, bu sahipsizlikten rahatsız. Denizin kenarında denizi yok. Körfez için mücadele eden bir siyasetçi yok. Körfez için sesini yükseltme cesaretine sahip bir sivil toplum örgütü yöneticisi yok.

Bu küçük ilçe, bu büyük yükü daha ne kadar taşıyabilir?..

Böyle bir yapı içinde Körfezspor iki yıl üst üste şampiyon olsa, Süper Lige çıksa ne yazar?..

Birilerinin Körfez ilçe menfaatleri için mücadele vermesi, sesini yükseltmesi ilçede her geçen gün biraz daha ağırlaşan sorunların çözümü için cesaretle bayrak açması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.