1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. En temiz şehir seçilecek
En temiz şehir seçilecek

En temiz şehir seçilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yarışma düzenleyerek en temiz şehir, organize sanayi bölgesi ve sanayi tesisini seçecek. Çevrenin korunması ve geliştirilmesi konusunda başarılı çalışmalar ve uygulamalar

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yarışma düzenleyerek en temiz şehir, organize sanayi bölgesi ve sanayi tesisini seçecek. Çevrenin korunması ve geliştirilmesi konusunda başarılı çalışmalar ve uygulamalar yürüten kurum ve kuruluşlara yönelik Temiz Türkiyem Yarışması'na müracaat için bir ay süre kaldı.

Bakanlık tarafından 2012 yılında başlatılan yarışması, çevre konusunda toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla düzenleniyor. Çevrenin korunması konusunda başarılı çalışmalar ve uygulamalar yürüten belediye ve sanayi tesislerine yönelik yarışma, yedi kategoriden oluşuyor. "En Temiz Kent" kategorisi de büyükşehir belediyeleri, nüfusu 50 bin ile 750 bin arasındaki belediyeler, nüfusu 10 bin ile 50 bin arasındaki belediyeler ve büyükşehir ilçe belediyeleri olarak dörde, "En Temiz Sanayi Tesisi" kategorisi çevreye kirletici etkisi yüksek olan tesisler ve çevreye kirletici etkisi olan tesisler olarak ikiye ayrılıyor. "En Temiz Organize Sanayi Bölgesi" kategorisinde ise ülke genelindeki organize sanayi bölgeleri arasında değerlendirme yapılıyor.

En Temiz Kent kategorisinde belediyelerin atık yönetimi, atık su/arıtma, hava yönetimi, iklim değişikliğiyle mücadele, büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve acil müdahale, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü konularında yürüttükleri çalışmalar, En Temiz Sanayi Tesisi ve En Temiz Organize Sanayi Bölgesi kategorilerinde ise çevre izinleri, çevre denetimi, atık su yönetimi, atık yönetimi, hava yönetimi, iklim değişikliği, temiz üretim uygulamaları ve çevre alanında yürüttükleri sosyal sorumluluk projeleri, sahip oldukları sistem ve kalite bilgileri değerlendiriliyor.

Yarışmaya katılmak isteyen kurum ve kuruluşlar, hazırlayacakları bilgi ve belgeleri, usûl ve esaslar çerçevesinde ve belirtilen tarihlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya il müdürlüklerine teslim edebilecek. Müracaat için için son bir ay kalan yarışmada duyurular Bakanlık Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı internet sitesiyle Çevre ve Şehircilik il müdürlükleri tarafından yapılıyor. Yarışmaya katılanlar, illerde yapılacak değerlendirmelerden sonra Bakanlık yetkililerinden oluşan jüri tarafından değerlendirilecek. Başarılı bulunanlar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü faaliyetleri kapsamında ödüllendirilecek. Her kategoride en başarılı üç belediye ve sanayi tesisine "Çevre Beratı" verilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.