1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. En uzun iki gün
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

En uzun iki gün

A+A-

31 Mart yerel seçimleri öncesinde siyasi parti yöneticileri ve adaylar açısından tam anlamıyla “Zurnanın zırt dediği” yere gelmiş bulunuyoruz. Seçimlere katılan siyasi partiler, seçime katıldıkları seçim çevresindeki belediye meclisi aday listelerini yarın saat 17.00’ye kadar ilçe seçim kurullarına verecekler. Bu listeleri hazırlamak gerçekten çok zor iş. Listeleri hazırlayacak kişilerin, siyaseti iyi bilmesi, aday adaylığı için başvuru yapanları iyi tanıması, kentteki siyasi dengeleri iyi bilmesi gerekiyor.

En zor iş, kuşkusuz AK Parti teşkilatlarının işi. Çünkü çok fazla başvuru var. AK Parti’de ilimizdeki 12 ilçe belediye meclisine üyelik için başvuru yapan aday adayı sayısının 800’e yakın olduğu biliniyor. Her ilçe için 25-35 kişilik listeler yazılacak. Her ilçe meclis listesinde ilk 15 sıranın altında yer alan aday adayları kırılacaklar. Liste dışında kalanlar kırılacak. AK Parti listelerinde MHP’ye kontenjan ayrılması söz konusu. MHP’li üyelere verilecek her sıra, AK Partili aday adaylarının elinden alınmış sayılacak. AK Parti listelerinin bir de genel merkeze gönderilip, onaylanması lazım.

CHP ve İYİ Parti’nin aday gösterdiği ilçelerde ise, kavganın daha büyük olacağını tahmin ediyorum. İki partinin yöneticileri, hangi belediye meclisinde hangi partiden kaç kişinin olacağı konusunda anlaşmış olabilirler. Ama kim olacak? Kim kaçıncı sıraya yerleşecek? Bunlar çok önemli. CHP’nin avantajı bu dönem, önceki her döneme göre meclis üyesi aday adayı sayısının düşük olması. Ama CHP’nin halini herkes bilir. Bir partili, sevmediği, beğenmediği biri listeye girerse, çok çabuk partisine küsebilir.

Belediye Meclisi listelerinin başarılı, kaliteli, parti bünyesine uygun hazırlanması halinde, benim tahminlerime göre yüzde 3-5 puan artı getirisi olur. Ama listelerin hatalı, parti bünyesine uygun olmayan, çok kırıcı hazırlanması halinde bu kötü listelerin seçimdeki götürüsü yüzde 10-15 puana kadar çıkabilir.

…………………….

Bugün ve yarın listeler hazırlanırken bence uygulanması gereken en doğru yöntem şöyle olmalıdır: İl başkanı masaya oturacak. Tercih ettiği bir-iki il başkan yardımcısını da yanına alabilir. Hangi ilçe belediyesinin listesi ele alınıyorsa, o ilçenin teşkilat başkanı ile o ilçenin Başkan adayı da masada olacak. En fazla 5-6 kişi. Liste hazırlığı ne kadar kalabalık ortamda yapılırsa, iş o kadar uzar ve listeler o kadar fazla tartışmalı hale gelir.

Meclis listesini hazırlayacak ekip, aday adayları listesini önüne koymalı. Kim, parti için bugüne kadar ne kadar çalışmış. Kim toplum içinde ne kadar itibarlı. Kim belediye meclisine girerse partiye ve bulunduğu ilçeye en fazla katkıyı sağlar. Bu kriterler dikkate alınarak, en adil sıralamanın yapılması lazım. Tabii bir de meclis listelerinde kontenjan sıraları var, Büyükşehir Meclisi’ne girecek üyelerle ilgili sıralar var. Hepsi çok detaylı, şeffaf ve gerçekçi çalışmalar sonucu belirlenmelidir. Bu arada Büyükşehir Başkan Adayları da büyükşehir meclisine gelecek sıralardaki adaylar konusunda mutlaka söz ve karar sahibi olabilmelidir.

Parti yöneticilerini uyarıyorum. İşi savsaklamasınlar. Yarın akşam saat 17.00’ye kadar listelerin tamamlanmış şekilde ilçe seçim kurullarına teslim edilmesi gerekiyor. Listesini zamanında teslim edemeyen parti seçime katılamayacak. Geçmişte ilimizde bu nedenle sıkıntılar yaşanmıştı. En iyisi, bugün sabaha kadar çalışıp, listeleri bitirmek, yarın öğlene kadar da listeleri seçim kurullarına dosya halinde teslim etmek. Bu kentte, AK Parti İl Binasından saat 16.50’de, CHP il binasından saat 16.30’da çıksanız, Yahya Kaptan’daki seçim kurullarına yetişemezsiniz. Trafik var. Sıkıntı var.

…………………

Tabii iş, listeleri yarın akşama kadar teslim etmekle bitmeyecek. Bu aday listelerine itirazlar olacak. Yerini beğenmeyip, adaylıktan çekildiğini açıklayanlar olacak. 21 Şubat günü akşamına kadar da siyasi partilerin adaylıktan çekilen veya adaylığı uygun bulunmayan kişilerin yerini doldurmaları gerekiyor. Yani aslında Çarşamba günü de partiler ve adaylar için hareketli olabilir.  

Sanırım Başkan adayları da listeleri belirlemek için iki gün arazide çalışma yapamayacaklar. Ama bu konu gerçekten çok önemli konu. 31 Mart’ta belediye meclisi listeleri yüzünden seçim kaybedilir veya kazanılır. Seçim kazanılınca başarıyı herkes üstlenir de kaybedilince fatura başkan adayına çıkartılır.

 

Tahir Hoca’dan neler bekliyorum?

AK Parti’nin (daha doğrusu Cumhur İttifakı’nın) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Doç.Dr.Tahir Büyükakın bugün saat 12.00’de Antikkapı’da basın toplantısı düzenleyecek, Başkan seçilmesi halinde kentin önüne koyacağı projelerin ana hatlarını açıklayacak.

Ben, Tahir Büyükakın Başkanlığında geçecek bir dönemin Kocaeli için başarılı ve mutlu olacağını düşünüyorum. Başkan Adayı Büyükakın bugünkü toplantısında Kocaeli halkına “Gökteki yıldızları” vaat etmeyecek. Zaten geçen dönemlerden ağzımız yandı. Önceki iki yerel seçimler döneminde Kocaeli halkına verilen sözler tutulmuş olsaydı, şimdi bu kentte Monoray kabinlerinde havada uçuyor, Seymen’deki MKE hurdalık alanında denize giriyor, Sarıdere içinde pırıl pırıl suda gondollarla geziyor,  İstanbul’a deniz otobüsü veya banliyö trenle gidebiliyor olurduk.

Bu kentin palavra projelere karnı tok. Tahir Büyükakın’ın da ayağı yere basan, duyunca herkesin “İşte bu olabilir” diyebileceği projelerle kent halkının önüne çıkmasını bekliyorum. Cumartesi günü kendisi aradı, toplantıya davet etti. Gidecek ve dikkatle takip edeceğim. Büyükakın’a “Neler söyleyeceksin, biraz ipucu verebilir misin?” dedim. “Gelince duyarsın. Her konuya gireceğim. Her konuda hazırlıklarımız var” dedi. Bugün Antikkapı’daki büyük salonun dolmasını bekliyor. Daha önce bir CHP toplantısında ağzım yandığı için Büyükakın’a, “Herhalde bir tek sen konuşursun. Öyle önüne gelene söz verip, uzatmazsın” dedim. “Öyle düşünüyorum. Ama salondaki şartlara bakacağız” dedi.

Büyükakın’ın ağırlıklı olarak ulaşım (toplu taşıma) şehir içi trafik konularındaki projelerini açıklamasını bekliyorum. Kent kart sisteminin hem bu sektördeki esnaflar, hem kent halkı açısından daha iyi kullanımına yönelik açıklamalar duyacağımı sanıyorum. Büyükakın her zaman İzmit’in doğusunda ve batısında iki büyük yerel terminal üzerinden şimdilik tramvay, ileride metro bağlantılı bir toplu taşıma sisteminden yana olduğunu biliyorum. Bunların ayrıntılarını açıklayacaktır.

Fuar için yeni açılımlar bekliyorum. Kocaeli Fuarı’nın yeniden canlandırılması, Uluslararası Fuar merkezinin yılın her döneminde aktif hale getirilmesini bekliyorum. Şehir merkezinde Fethiye ve İstiklal Caddelerinin üzerinin kapatılması sözünü vermişti. Şehir merkezi esnaflarına yönelik önemli projeler bekliyorum. Sahildeki otopark ile şehir merkezi arasında sürekli ve akıcı irtibat kararları bekliyorum.

Büyükakın’ın, “Önümüzdeki beş yıl içinde Kocaelispor’un süper lige çıkması için Büyükşehir Belediyesi, elinden gelen her şeyi yapacaktır” demesini bekliyorum.

Tanıdığım Tahir Büyükakın, bu haliyle deniz ulaşımının külfet olduğunu düşünüyordu. Sanırım aynı kanaati devam ediyor ve deniz ulaşımı konusunda yeni bir açılım beklemiyorum. Bu kent için mutlaka bir yeni evsel atık çöp fabrikası ve evsel atık ayırma tesisi gerektiğini söylemesini, “sıfır atık” konusunda projelerini açıklamasını bekliyorum.

Bazıları yine kızacak, beni eleştirecek ama çok fazla umudum olmasa bile, “Seka Park alanı içinde, deniz kenarında, kenarda köşede bir mekanda hiç değilse bira içilmesini izin vereceğim” demesini bekliyorum. Bir de bunun üzerine yeni bir Barlar Sokağı için proje açıklarsa işte o zaman bugünkü toplantının sonunda gidip, özel olarak kutlamayı planlıyorum.

 

DUVAR YAZISI

Balık av sezonu neredeyse

bitmek üzere. Bu yıl ağız

tadıyla bir Lüfer, bir

Kalkan bile yiyemedik.

Bu yazı toplam 2244 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
6 Yorum