1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. En verimli arazi bataklık yapıldı
En verimli arazi bataklık yapıldı

En verimli arazi bataklık yapıldı

Dünyanın en verimli, en üretken topraklarına sahip olan ilimiz, ne yazık ki bu önemli özelliğinin değerini bilmiyor. Verimli tarım arazilerinin bir bölümü, gözü doymayan vahşi sanayicilere altın tepsid

A+A-

Dünyanın en verimli, en üretken topraklarına sahip olan ilimiz, ne yazık ki bu önemli özelliğinin değerini bilmiyor. Verimli tarım arazilerinin bir bölümü, gözü doymayan vahşi sanayicilere altın tepside sunulurken, bir kısmı da herkesin gözü önünde bataklık haline getiriliyor.

KARTEPE’DEKİ BÜYÜK BATAKLIK

Kartepe ilçesinde Maşukiye-Büyük Derbent-Nusretiye, Acısu- Şirinsulhiye-Balaban-Suadiye hattının alt tarafındaki dümdüz ovada çok verimli yaklaşık 2 bin dönümlük tarım arazisi son 10 yılda yapılan hatalar ve ihmaller sonucu bataklık haline geldi. Bu arazilerde yakın zamana kadar yılda en az 2 kez ürün alan üreticiler şimdi mağdur.

BORU HATTI PERİŞAN ETTİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda Yuvacık Barajı’nda suyun bitmesi üzerine yaşanan su sıkıntısının ardından Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı arasında gerektiğinde gölden baraja su pompalamak için boru hatta yaptırmıştı. Büyükşehir Belediyesi’ne yaklaşık 40 milyon TL’ye malolan bu proje yıllardır bir kere bile kullanılmadı. Ancak bu boru hattının yapımı sırasında çok ciddi mühendislik hatasının yapıldığı, bölgedeki yerüstü sularının doğal akış yollarının tıkandığı öne sürülüyor. Bu nedenle, dağdan gelen ve Sapanca Gölü’ne ulaşması gereken bütün sular, 2 bin dönümlük arazide toplandı.

CHP’Lİ BAŞ TAKİP EDİYOR

İl Genel Meclisi’nin CHP Kartepe üyesi Erdal Baş, bölgedeki yüzlerce çiftçiyi ve kuşkusuz kent ekonomisini olumsuz etkileyen bu çarpık durumu yakından takip ediyor.  Erdal Baş, “Bu topraklardan üreticiler yılda iki kez mısır, fasulye, domates, biber, ıspanak gibi ürünler yetiştiriyordu. Şimdi bırakın tohum etmeyi, araziye girmek mümkün değil” dedi. 10 yıldır arazide temizlik yapılmadığını, tıkalı akarsu yollarının açılmadığını da söyleyen Baş,  DSİ ve Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağırdı.

YENİDEN KAZANILABİLİR

2 bin dönümlük verimli tarım arazisini dolduran ve bataklık haline getiren suların programlı bir çalışma ile kısa sürede Sapanca Gölü’ne akıtılabileceği, arazinin kurtarılabileceği belirtiliyor. İl Genel Meclisi üyesi Erdal Baş, “Bu alanın temizlenmesi konusu, Vali Topaca’nın emriyle, DSİ’nin 2011 programına alınmıştı. Ancak DSİ, elinde iş makinesi bulunmadığını belirterek bugüne kadar hiçbir çalışma yapmadı” dedi.

(Haber-Fotoğraflar:Deniz KARAMERT)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.