1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Enerji birikiyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Enerji birikiyor

A+A-
Yasalar müsait.. Özellikle bazı siyasi partilerin tabanları, sempatizanları da umursamıyor ve kaldırabiliyor. Siyasi Partiler, belli periyotlarda kongrelerini yapmaya mecburlar. Ama kongrelerini yapma yöntemlerini kendileri belirleyebiliyorlar. 
Herhangi bir siyasi parti, isterse kongrelerini tam anlamıyla demokratik yöntemle yapabilir. Demokratik yöntem nasıl olur, anlatalım:
Önce kongre takvimini açıklarsınız.. Hangi ilçede hangi tarihte kongre yapılacağı ilan edilir. Sonra,  ilçe bazında kongre delegeleri belirlenir. Mahallelerde ve köylerde- artık ilimizde köy yok, her yer mahalle- delege seçimi tarihlerini belirlersiniz. Her mahallede, partinin o mahallede kayıtlı üye sayısına göre kaç kongre delegesi seçileceği açıklanır. İster parti merkezine, ister o mahalledeki herhangi bir yere, parti yönetiminin ilan ettiği gün ve saatte sandık koyar, parti üyelerini oy kullanmaya davet edersiniz. Her partili, o mahallenin çıkartacağı kongre delegesi sayısı kadar parti üyesinden oluşan bir liste hazırlayıp, delege seçimine katılabilir, kendisi de delege adayı olabilir. Bütün mahallelerde delege seçimlerinin tamamlanmasıyla, o ilçe kongresinde oy kullanacak  delegeler de belli olur.. 
Sonra bu delegelerle-ki seçilenlerin isimleri de parti tarafından eksiksiz biçimde açıklanmalıdır- ilçe kongrelerine gidilir. Seçilmiş mahalle delegelerinin ilçe kongrelerinde oy hakkı vardır. İlçe Başkanı, ilçe yönetim kurulu ile birlikte daha sonra yapılacak il kongresinde oy kullanacak o ilçenin delegeleri seçilir. Her ilçenin il kongresine kaç delege vereceği, bir önceki seçimde, o ilçeden o partinin aldığı oy miktarına göre belirlenir. 
Bu yöntemde yapılan ilçe kongrelerinde delege seçilmiş olsun ya da olmasın, parti üyesi herkes ilçe başkanlığına, ilçe yönetimine, ya da il kongresi delegeliğine aday olabilir. Parti içi demokrasi konusunda aşırı hassasiyet gösterenler, bu kongrelerin ve seçimlerin tamamını “Çarşaf liste” yöntemiyle de yapabilir ki, bu durumda aday olmak için mutlaka bir listede yer almak gerekmez. Partililer talip oldukları görev için bireysel aday da olabilir. 
Mahallelerden seçilen ilçe kongreleri delegeleri, aynı zamanda o partinin yapılacak ilk genel veya yerel seçimlerdeki adaylarının belirlenmesi için yapılabilecek bir ön seçimde de delegedir. Yine isteyen partiler, “Mahallelerden seçilen ilçe kongresi delegeleri yetmez. Ön seçim için daha geniş bir taban belirlenmelidir” diye düşünüyorsa, mahallelerde kongre delegeleri seçilirken, ek bir liste ile daha fazla ön seçim delegesi de seçebilirler.
………
Yukarıda anlattığımız ideal bir kongre modeli ve parti içi demokrasinin gerçek uygulamasıdır. Kimse birbirini aldatmasın. Bu yöntemi bugüne kadar hiçbir siyasi parti, hiçbir kentte uygulamamıştır. Zaten, bizim siyasi partiler yasamızda da bu konuda bir mecburiyet yoktur. 
Kongreler yönteminde bir de AKP’nin uyguladığı yöntem vardır. Bu yöntemde seçimler tamamen formaliteden ibarettir. Parti yönetimi, mahalle delegelerini kendisi belirler. İlçe Başkan adaylığı, ilçe yönetim kurulu adayları, il kongresi delegesi adayları, hepsi parti merkezinde belirlenir. Partili üyeler, sonrasında partili sözde seçilmiş delegeler, belirtilen tarih ve saatte gidip, sandığa oy atarlar. Bu da bir yöntemdir. Yasalar bu yönteme de izin verir. O siyasi partiye gönül verenlerin midesinin kaldırıp, kaldırmıyor olması, o siyasi partinin mensuplarının sorunudur. Hiç kimsenin de bu yöntemi uygulayanlara söyleyebileceği fazla bir şey olamaz. 
……….
AKP’nin geçen hafta sonu Kartepe İlçe Kongresinde uyguladığı yöntem, partide büyük dalgalanma yarattı. Daha önce 4 ilçede kongreler yapılmış, bazılarının mevcut ilçe başkanları değişmiş, bazılarında mevcut ilçe başkanları yerinde tutulup, yönetimler değiştirilmiş, hiç çatlak ses çıkmamıştı. Daha önce yapılan ilçe kongrelerinde parti yönetimine rağmen “aday olacağım” diye tutturan, bu bağlamda çok iddialı demeçler veren kimi partililer de kongre gününden önce bir şekilde ikna edilmişlerdi. 
Kartepe’de böyle olmadı.  Hatice Bilecen isimli genç bir kadın ortaya çıktı. Parti üyesiydi ve yasal olarak partisinin kongresinde aday olmasında bir sakınca yoktu. Baskılar yapıldı, telkinlerde bulunuldu. Ama Hatice Bilecen ısrar etti, çekilmedi. 
O kongrede oy kullanacak delegeler zaten parti yönetimi tarafından belirlenmiş. Partinin yeniden aday ilan ettiği Hasan Kandaz’ın ve listesinin o atanmış delegelerle, karşısına çıkacak rakip kim olursa olsun kongrede seçim kaybetmek gibi bir riski yok. 
Kabul ediyorum; yönetimin çıkarttığı listeye rakip olmak isteyen aday ve ekibinin tek amacı partiyi karıştırmak olabilir.  Velev ki öyle olsun.. Ne fark eder?.. Yapılan her şey yasalara uygun. Bir partili kadın, kongrede aday olma yeterliliğine sahip ve listesini hazırlamış. 
Bırakın, listesi seçime girsin.. Boyunun ölçünü alsın.. Her şekilde  Hasan Kandaz’ın listesinin alacağı oy, rakip listeyi 4’e, 5’e katlayacak.
……..
Ama izin vermediler. Kongrenin yapıldığı cumartesi günü akşam saatlerinde Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ile birlikteydim. Başkan, kongrede bu tartışmalar yaşanmadan önce, Bakan Yıldız ile birlikte salondan ayrılmış. Arkadaşlar, kongredeki gelişmeleri bana aktarırken Başkan’ın da dikkatini çekti. “Ne olmuş?” dedi.  Anlattım, “Rakip liste bir şekilde seçimden men edilmiş. Salonda ortalık karışmış” dedim. 
Karaosmanoğlu üzüldü, “Ben olsam, böyle yapmazdım. Bırakırdım, rakip liste de seçime girer, boyunun ölçüsünü alırdı. Bizim çocuklar bazen yanlış yapıyorlar” dedi. 
Bu olaylar, parti içinde enerji birikimi yaratıyor. Bu parti için İl Başkanı olarak çok emek veren, önünde parlak bir siyasi gelecek gözüken Mahmut Civelek’i yaralıyor. Tamam, Civelek yeniden il başkanı adayı değil. Ama siyasi hedefleri var. Parti içinde biriken enerji, bir yerde patlamak isteyecektir. O dönem geldiğinde, partinin büyükleri o enerjiyi açığa çıkartmak, kendilerine zarar vermeden boşaltmak için kimseye acımazlar. Civelek’i kurban seçer,  kelle isteyenlerin önüne atıverirler. 
Kartepe’de yanlış yapıldı. Civelek ve ekibinin kendileri gibi düşünmeyen herkesi “Düşman” görmek gibi bir anlayışı var ki, dönüp dolaşacak kendilerine zarar verecek. Siyasi tarihi hatırlamak lazım.. Ne partiler yok oldu. Ne partiler nerelerden nerelere geldi. Ne büyük siyaset aktörleri sahneden silinip gitti. Hemen hepsinin birinci nedeni, parti içinde yapılan haksızlıklar sonucu biriken enerjinin patlamasıdır. Makul olmak, dikkatli olmak lazımdır. 
Bu yazı toplam 335 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.