1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Enerji verimliliğinde yerel kaynak vurgusu
Enerji verimliliğinde yerel kaynak vurgusu

Enerji verimliliğinde yerel kaynak vurgusu

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, “Enerjideki dışa bağımlılık ciddi boyutlara ulaştı. Türkiye’nin birincil enerji arzında ithalatın payı yüzde 75 yerli üretimin talebi karşılama oranı ise yüzde 25 civarında” dedi.

A+A-

5. Enerji Verimliliği Kongre ve Sergisi Gebze Teknik Üniversitesi’nin Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Programa Vali Yardımcısı Osman Ekşi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze Belediye Başkan Zinnur Büyükgöz, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi, 18 ilin oda başkanları, enerjinin paydaşları, fabrika yöneticileri, öğrenciler ve ilgili kurum temsilcileri katıldı.

 

katilanlar-(1).jpg

 

“GELECEĞİMİZ ENERJİ”

Kongrede ilk sözü alan MMO Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, “TMMOB’nin ve odamızın bugüne kadar her etkinliğinde gösterdiği sanayileşmeden üretimden yana olan tavrı; bu kongrede ülke kaynaklarının verimli bir biçimde halkımızın ve ülkemizin çıkarları doğrultusunda; #geleceğimizenerji ana teması ile işlenecek. Üretimsizliğin ve etkilediği işsizliğin her geçen gün daha da arttığı, gerçek enflasyonun düşmediği, özellikle üretimin ana girdilerinden olan elektrik ve doğalgaza yüksek oranlarda yapılan zamlarla birlikte üretim maliyetlerinin ciddi oranda yükseldiği bir ortamda, maalesef uluslararası rekabet edebilirliğimiz de zayıflamıştır. Yüzde 75’ler civarında olan enerjide dışa bağımlılığımız, ekonomik etkilerin yanında ulusal bağımsızlığımızı da zafiyete uğratmaktadır” dedi. Kürekci, yenilenebilir enerji kaynaklarına daha fazla odaklanmanın ve yerli üretim kaynaklarını kullanmanın artık kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

 

murat-kurekci-(1).jpg

 

“DÜNYA RADİKAL BİR DEĞİŞİMİN EŞİĞİNDE”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, Dünyada enerji kaynaklarının kullanımı ve bu kaynaklar üzerindeki hâkimiyet kavgasının doruk noktaya ulaştığına dikkat çekti. Yener, “Krizden dolayı elektrik enerjisine talep beklenenden düşük düzeydedir. Bu ve bunun gibi nedenler, elektrik enerjisi sektörünü darboğaza sürüklemiştir. Halkımız da başka bir darboğaz içindedir. Öyle ki genel yoksulluğa paralel olarak enerji yoksulluğu ve yoksunluğu diyebileceğimiz bir sorun da oluşmuştur. Yalnızca aylık elektrik, doğal gaz, su ödemelerinin asgari ücret içindeki payı dörtte bir oranına yaklaşmıştır. Son iki yılda 14 milyon kişinin elektriği, 5 milyon kişinin doğal gazı borçlarından dolayı kesilmiştir” dedi.

 

buyuksehir-belediye-baskani-doc.-dr.-tahir-buyukakina-tesekkur-plaketini-mmo-kocaeli-sube-baskani-murat-kurekci-takdim-etti.jpg

 

“GEMİ BATARSA HEPİMİZ BOĞULURUZ”

Gebze Ticaret Odası başkanı Nail Çiler ise “Sadece elektriğe gelen zamlar değil diğer kalemlere gelen zamlardan da rahatsızım ama hepimiz aynı gemideyiz. Elimizi değil gövdemizi taşın altına koymalıyız. Bu gemi batarsa hepimiz boğuluruz“ dedi.

 

buyuksehir-belediye-baskani-doc.-dr.jpg

 

“ROTAMIZ YENİLENEBİLİR ENERJİ”

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Türkiye’nin şuan için enerjiyi ithal eden ülke konumunda olduğunu hatırlattı, her yıl düzenlenen enerji verimliği çıktılarının sadece akademik değil sanayi üreticileri tarafından da dikkatle incelenmesi gerektiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Oğuz Can, “Odanın biraz siyasi konuşması vardı. Şuanda 90 Bin megavolt kurulu gücümüz var. Evet, Türkiye ekonomik, enerji açısından dışa bağımlı. O kadar iddialıyız ki, cari açığımızı enerjiden kapatalım. Yenilenebilir enerjiye rotamızı döneli çok oldu. Rüzgar enerjisine biyokütle enerjiye, güneşe karşı çıkanlar oldu” dedi.

 

“AKILLI ŞEHİRCİLİĞE ÖNEM VERECEĞİZ”

Dr. Can’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Bakanlık Daire Başkanı Dr. Oğuz Can ve TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener’i kastederek “Aynı şeyleri farklı taraftan söylediğinizi fark etim. Siz bakanlığa meramınızı doğru anlatmak, bakanlık da doğru bilgilendirmekle görevli. Akıllı şehircilik uygulaması enerji verimliliği konusunda en çok önem vermemiz gereken ayrıntı. Hedefimiz tramvayı yılda 2 dakikaya indirmek. Bu 120 otobüsü trafikten çekmek demektir. Sinyalizasyon sisteminin akıllı hale gelmesi, trafiğin daha akılcı yönetilmesi gibi konular üzerinde daha verimli çalışmalar yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı. Vali Yardımcısı Osman Ekşi de “Gelişmemiz arttıkça enerji ihtiyacımız da artmaktadır. Önemli olan bunun etkin kullanımını bulmak” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.