1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Engelli projesi için Cordoba’da toplandılar
Engelli projesi için Cordoba’da toplandılar

Engelli projesi için Cordoba’da toplandılar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü ‘Engellilere Eşit İş Fırsatları için Danışmanlık Ağı’ projesinin 3. toplantısı İspanya’nın Cordoba şehrinde 4 farklı ülkeden 6

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü  ‘Engellilere Eşit İş Fırsatları için Danışmanlık Ağı’ projesinin 3. toplantısı İspanya’nın Cordoba şehrinde 4 farklı ülkeden 6 ortağın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’den proje koordinatörü olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yerel ortaklar olarak Yerel-Sen, Gülen Yüzler ve diğer proje ortakları olan Bulgaristan, Danimarka ve İspanya katıldı.

Yapılan toplantılar neticesinde, Mart ve Nisan aylarında projede yer alan ortaklarda Yerel-Sen (Türkiye) ve Fepamic’te (İspanya) 15’er engelliye staj imkânı sağlanması yönünde iş programı yapıldı. Ayrıca engelli istihdamına yönelik web tabanlı internet sitesinin oluşturulmasında proje ortağı olan CV2 (Danimarka) çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Böylece hem engelli bireylerin iş yaşamında tecrübe kazanması sağlanacak hem de işverenlerin engellilerin istihdamına yönelik algısı olumlu yönde değiştirilmeye çalışılacak.

Proje kapsamında İspanya ve Türkiye’de toplam 30 engelliye çeşitli firmalarda 2 ay süresince staj yapma imkânı sağlanacak. Bu sürede Türkiye’de yeni bir uygulama olan ‘Mentorluk’ uygulamasının yaygınlaştırılması için hem engelli çalışanları hem de işverenleri hedef alan seminer ve eğitimler düzenlenecek, iş gölgeleme çalışması yapılacak. Mentorluğun ne olduğu, dünya çapındaki iyi uygulamalar, faydaları, niçin uygulanması gerektiği, engelli bireylere, firmalara ve topluma katkıları ile ilgili olarak soruların cevap bulacağı seminer ve eğitimler sonrasında bu uygulamanın kullanıldığı sektör ve firma sayısının artması, engelli çalışan sayısında ve veriminde de artış sağlanması hedefleniyor.

Engellilere Eşit İş Fırsatları İçin Danışmanlık Ağı projesi, T. C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi bünyesindeki Eğitim ve Kültür Hayat Boyu Öğrenme Programı Fonları tarafından destekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.