1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Engelliler, Vali Topaca’ya kırgın
Engelliler, Vali Topaca’ya kırgın

Engelliler, Vali Topaca’ya kırgın

Kocaeli Engelli Dernekleri Platformu, dün bir basın açıklaması düzenleyerek, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İl Sosyal Hizmetler Kurulu Toplantısı’nda “Tecavüze uğrayan zihinsel engelli

A+A-

Kocaeli Engelli Dernekleri Platformu, dün bir basın açıklaması düzenleyerek, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İl Sosyal Hizmetler Kurulu Toplantısı’nda “Tecavüze uğrayan zihinsel engelli kızlar kısırlaştırılsın” konusuna değindi. Yapılan açıklamada engelliler, Kocaeli Valisi Ercan Topaca’ya kırgın olduklarını söylediler.

Kocaeli Engelli Dernekleri Platformu Dönem Sözcüsü Dursun Karaman ve Dönem Sekreteri İsmet Arguç’un birlikte düzenlediği basın toplantısı Belediye İş Hanı 7 inci katta bulunan GÖRSEM Dernek Merkezi’nde gerçekleştirildi. Basın açıklaması öncesinde canlarını çok sıkan bir durumu açıklığa kavuşturan Dönem Sözcüsü Karaman, “Kocaeli Valisi Ercan Topaca göreve geldiğinde kendisini ziyaret ettik. Bu ziyarette engellilerin sorunlarını anlattık, geniş kapsamlı bir toplantı yapılmasını rica ettik. Hemen not aldı ve Ramazan Bayramı’ndan sonra toplantının yapılacağını söyledi. Ramazan Bayramı geçti, Cumhuriyet Bayramı geçti, Kurban Bayramı geçti, Vali Topaca’dan bir ses çıkmadı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen İl Sosyal Hizmetler Kurulu Toplantısı bu anlamda gerçekleştirilmiştir ancak bizlerden kimse katılmamıştır. Engellinin katılmayıp engelsizin karar aldığı bir toplantıyı biz kabul etmiyoruz. Bu yüzden Vali Topaca’ya kırgınız” dedi.

Karaman’ın ardından Dönem Sekreteri Arguç, basın açıklamasını okudu. Arguç şunları söyledi: “İl Sosyal Hizmetler Kurulu’nun altı ayda bir gerçekleştirdiği toplantılardan biri de geçtiğimiz günlerde Kocaeli Valisi Ercan Topaca başkanlığında düzenlendi. Ancak bu toplantıya ne engelli dernekleri ne de Sivil Toplum Kuruluşları davet edilmedi. Bu şekilde düzenlenen toplantıda ‘Zihinsel engelli kızların tecavüze uğramalarının önlenmesi’ konusundaki görüşmeler esnasında Sevil Çağlar adında bir bayanın, ‘Zihinsel engelli kızları kısırlaştıralım’ önerisine Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Sevim Gökalp ve Av. Serpil Özok destek vermişlerdir. Hitler dönemindeki Almanya’da ‘Saf Alman ırkı’ arayışları kapsamında 400 bin masum insan öldürülmüştü. Hitler zihniyeti günümüzde farklı bir format ile yeniden hortlamıştır. ‘Köpekleri salmak fakat taşları bağlamak’ sorunun çözümü için doğru yöntem değildir. Suçu işleyen cezalandırılmalıdır. Mağdurun cezalandırılması hiçbir hukuk düzeninde karşılaşılan bir durum değildir. Suç önlenemiyorsa ceza artırımı veya suçlunun, saldırganın davranışlarının kısıtlanmasına yönelik çalışma yapılmalıdır.

Ülkemizdeki engelli oranları Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü ortalamalarının üzerindedir. Bu da gelir adaletinin olmaması, eğitimin yetersizliği, sağlık sisteminin çarpıklığı, insani değerlerin yok sayılıp rant ve paranın ön plana çıktığı, sistemin çarpıklığı gibi noktalardaki dengesizlikler düzeltilerek medeni ülkeler seviyesine ulaşılmalıdır. Engelliliğin önlenmesi konusunda çözüm ve çareler aranıyorsa bilimsel yöntemlerle tespit edilen akraba evlilikleri, geç teşhis, yanlış tedavi, nükleer atıklar, aşılanma, savaşlar, doğal afetler, ev ve iş kazaları, trafik kazaları, yetersiz beslenme, kötü alışkanlıklar, çok ve geç çocuk sahibi olmak ve kalıtsal ve genetik hastalıklar gibi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Kocaeli Engelli Dernekleri Platformu olarak, bu durumu kınadığımızı ve asla kabul edemeyeceğimizi kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.