1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Engellilere bakım sigortası
Engellilere bakım sigortası

Engellilere bakım sigortası

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, 2011-2013 yılları kapsamında hazırlanan ''Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı''nıyla engellilere yönelik bakım hizmetleriyle ilgili önemli düze

A+A-

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, 2011-2013 yılları kapsamında hazırlanan ''Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı''nıyla engellilere yönelik bakım hizmetleriyle ilgili önemli düzenlemeler yaptıklarını bildirdi. Plan hazırlanırken evde bakım hizmetleri konusunda uluslararası normları incelediklerini anlatan Köksal, Türkiye'nin yapısına en uygun hizmet planlaması yaparak bakım hizmetlerinin yeniden yapılandırıldığını kaydetti.

Ruh sağlığı bozulanlara rehabilitasyon merkezi

Eylem Planı çerçevesinde ruh sağlığı bozulan bireyler için rehabilitasyon ve bakım merkezleri açılacağını anlatan Köksal, kurumsal bakım standartlarının da yükseltileceğini söyledi. Köksal, özel bakım merkezlerinde kaliteli hizmet sunulması için söz konusu merkezlere yönelik denetimlerin de arttırılacağını dile getirdi. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilen ''Bakıma muhtaç özürlü bireylere hizmet verecek bakım elemanı yetiştirme kurs programı''nın uluslararası standartlara uygun hale getirileceğini belirten Köksal, ayrıca bu programların yaygınlaştırılacağını söyledi. Köksal, bakım hizmeti verecek personelin hizmet verimliliklerinin yükseltilmesi için psikolojik destek programları geliştirileceğini kaydederek, engelli birey bulunan ailelere bakım hizmeti konusunda verilen rehberlik, danışmanlık, rehabilitasyon, eğitim ve bilinçlendirme hizmetlerinin de yaygınlaştırılacağını vurguladı.

Bakım sigortası ömür boyu devam edecek

Bakım ve rehabilite edici destek teknolojilerinin uluslararası standartlara göre üretimlerinin yaygınlaştırılacağını dile getiren Köksal, bu planın en büyük getirisinin ise engellilerin hep beklediği ''bakım sigortası'' konusunda olduğunu söyledi. Köksal, ''2011-2013 Bakım eylem planının en büyük getirisi, engellilerin hep beklediği, talep ettiği, dünyada uygulamaları olan bakım sigortası konusu. Bakım sigortası hemen gelmiyor tabi, bunun alt yapı çalışması yapılacak, finansman yöntemleri, devlete maliyeti... Bunlar hazırlanacak ama sonuçta bu bakım sigortasına, bütün engellileri kapsayan sisteme geçilecek'' diye konuştu. Bu sistemin bütün çalışanların ve işverenlerin primiyle finanse edileceğini ve finansman sorunu olmayacağını anlatan Köksal, özel kurumların engellilere verdiği hizmetin kalitesinin de artacağını dile getirdi. Bakım sigortasının sürekli olacağını anlatan Köksal, bugün yarın bitme gibi bir şeyin söz konusu olmayacağını, sigortanın ömür boyu devam edeceğini kaydetti.

Sağlık raporu peşinde koşma bitecek

Köksal, engelli sağlık raporlarına ilişkin bir otomasyon programı kurmayı amaçladıklarını bildirdi. ''Engelli sağlık raporu otomasyon programı''yla engellilerin rapor peşinde koşmasına gerek kalmayacağını ifade eden Köksal, programla, engelli olduğu tespit edilen kişi hakkında sisteme giriş yapılabileceğini, hatta hangi alanda iş yapabileceğinin de rapora eklenebileceğini söyledi. Köksal, ayrıca engellinin gittiği kurumdaki memurun rapor istemeyeceğini, TC kimlik numarasından işlemlerin yapılabileceğini dile getirdi. Sistemle engellilerin hayatının kolaylaşacağını belirten Köksal, ''Otomasyon sistemi için çalışmalarımızda ihale aşamasındayız. Bu yıl içinde sistem mutlaka devreye girecek'' dedi. Bu sayede engelliler konusunda daha sağlıklı veriler toplanabileceğini vurgulayan Köksal, engellinin istemesi halinde yeni rapor alıp sisteme işlettirebileceğini de dile getirdi. Sağlık raporuna ilişkin yayımlanan yönetmelikte ağır özürlü tanımının yapıldığını, yüzde 50 ve üzerinde olanlar için sağlık kurulu raporuna ''ağır özürlü'' ibaresinin işlenebileceğini belirten Köksal, bu konuda eski yönetmelikte ortaya çıkan karmaşanın da önüne geçildiğini sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.