1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. EPDK'dan yaz saati kaynaklı sayaç hatalarına önlem
EPDK'dan yaz saati kaynaklı sayaç hatalarına önlem

EPDK'dan yaz saati kaynaklı sayaç hatalarına önlem

EPDK yıl boyu sürdürülmesine karar verilen yaz saati uygulamasının, elektrik sayaçlarındaki tüketimde sapmalara sebep olmasını engellemek için düzenlemeye gitti.

A+A-

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Bakanlar Kurulu  kararıyla yıl boyu sürdürülecek olan yaz saati uygulamasının, elektrik  sayaçlarındaki tüketimde sapmalara sebep olmasını engellemek için düzenleme  yaptı.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, elektrik tüketimini ölçme amaçlı  tesis edilen elektronik sayaçların 30 Ekim 2016 Pazar günü, daha önceden  programlandığı gibi kendisini otomatik olarak bir saat geri alacağı  hatırlatılarak, "Söz konusu durum üç zamanlı tarife üzerinden elektrik tüketen  tüketiciler düşünüldüğünde;  sayaç saati ile gerçek saat arasında bulunan bir  saatlik fark gündüz, puant ve gece zaman dilimlerinde birer saatlik kaymalara ve  üç zamanlı tarife dilimlerine göre tüketimlerini belirleyen bu tüketicilerin  yanılmasına sebep olacaktır." denildi.

Dağıtım Lisansı Sahibi Tüzel Kişiler ve Görevli Tedarik Şirketlerinin  Tarife Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar'a ilişkin kurul kararında yapılan  değişikliklere göre, çok zamanlı tarifelerin uygulanması bakımından farklı sayaç  türlerine göre şu düzenlemeler gerçekleştirildi:

"Sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş  sayaçlar üzerinden tüketimleri ölçülen tüketiciler için ekim ayının son pazar  günü ile mart ayının son pazar günü arasında, gündüz dönemi saat 07.00 ile 18.00  arasında, puant dönemi saat 18.00 ile 23.00 arasında, gece dönemi saat 23.00 ile  07.00 arası olarak, mart ayının son pazar günü ile ekim ayının son pazar günü  arasında ise gündüz dönemi saat 06.00 ile 17.00, puant dönemi saat 17.00 ile  22.00 arasında gece dönemi saat 22.00 ile 06.00 olarak belirlendi. Sayaç saati  sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmiş sayaçlar üzerinden tüketimleri  ölçülen tüketiciler içinse yıl boyunca gündüz dönemi saat 06.00 ile 17.00  arasında, puant dönemi saat 17.00 ile 22.00 arasında ve gece dönemiyse saat 22.00  ile 06.00 arasında olmak üzere uygulanmaya devam edilecek"

Yanlış uygulamaları önlemek amacıyla elektronik sayaç sahibi olan ve 3  zamanlı tarife üzerinden elektrik kullanan tüketiciler için sürekli yaz saati  uygulamasına geçilmesi nedeni ile sayaç zamanları kalıcı olarak güncellenene  kadar uygulanmak üzere bu düzenlemenin yapıldığı belirtilen açıklamada, "Nihai  faturalara yansıyacak herhangi bir artış kesinlikle söz konusu olmayacaktır.  Yapılan değişiklik görevli tedarik şirketleri tarafından ilgili tüketicilere  (SMS,e-posta, fatura üzerindeki açıklamalar v.s yoluyla) bildirilecektir."  ifadelerine yer verildi.

AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.