1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. Erbakan; imanı ve ameliyle sevilen, tavizsiz bir liderdi
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

Erbakan; imanı ve ameliyle sevilen, tavizsiz bir liderdi

A+A-
Merhum Profesör Necmettin Erbakan, 29 Ekim 1926 tarihinde Sinop da dünyaya gelmiştir. 27- Şubat 2011 tarihinde Ankara da vefat etmiştir. İstanbul Fatih camiinde milyonlarca Müslüman tarafından cenaze namazı kılınmış ve İstanbul merkez efendi mezarlığına defni yapılmıştır. 85 yıllık ömür sermayesini, İslam davası uğruna kullanarak, rahmeti rahmana kavuşmuştur.
         Merhum Hocamız aramızdan ayrılalı tam dört yıl oldu. Dost, muarız herkes şahittir ki, hocamız hayatı boyunca vatanın kalkınması, İslam milletinin ve bütün insanlığın huzuru ve barışı için çalışmıştır.Bu uğurda önüne konulan engellere aldırmadan, sabırla inandığı dava yolunda taviz vermeden, ilkeli bir şekilde yürümüştür.Kendilerini yalan, yanlış sözlerle karalayarak engellemeye çalışan içteki şuursuz beyinlere, tebessüm ederken, Siyonist emperyalistlere karşı dik durmasını bilen bir insan olarak aramızdan ayrılmıştır.
O öyle bir liderdi ki,  duruşuyla, nezaketiyle, ilmiyle, fikir ve düşünceleriyle, herkese ders verebilen bir karaktere sahipti. İslam ümmetinin ayağa kalkması için, yorulmak nedir bilmeyen korkuyla arkadaşlığı olmayan, bildiklerini saklamayan,  ufuk açıcı bir liderdi. Şer güçlere parmak ısırtacak kadar azimli ve gayretli, İslam dünyasına güven veren, Müslümanların öncü kabul ettiği, zamanın ender liderlerindendi
Şer güçlerin, milletin manevi değerlerini, hafife alarak alaylı bir şekilde örtmeye ve silmeye çalıştıkları bir dönemde, ortaya çıkarak, "Dünyada batıl varsa, Hak da vardır diyerek siyasi istiklal mücadelesine başlatmıştır. Bu mücadelenin maddi ve manevi cephesini, korkusuzca topluma anlatarak, yaşanmasına gayret gösteren, sindirilmiş Müslümanları yönetime katarak, siyasetçilerin yönünü, millete doğru çevirmeyi başaran, fedakâr bir liderdi.
Davası uğrunda ve ülkenin geleceği için, kendisine yapılan tutarsız muhalefete, dost gibi yakınına sokulan insanların, adaletsiz davranışlarına, fütursuz maksatlı beyanlarına azami sabır gösteren, içteki şuursuzların engellerine takılmayan, yaşadığı dönemde, geleceğin temellerini korkusuzca atarak, gelecek nesillere ışık olacak, siyasi stratejileri olan bir liderdi. 
Erbakan hoca, hem ikna ve hem de iddia sahibi olduğu için hiçbir sahada mağlup olmuyordu. Dünyevilikleri elinin tersi ile iterek, Hakkın ve adaletin hâkim olması için gece gündüz uğraşan, gücünün en son noktasını zorlayan, son nefesine kadar İlahi Kelimetullah için çalışan aksiyoner bir liderdi.
         Hiçbir beşeri güçten korkmayan, hakka teslim olmuş, sebeplere sarılan, takdire inanan, milletine güvenen, siyasi derinliği olan tefekkür ehli bir liderdi. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, mazlum ve mağdur olan Müslüman topluluklara ulaşan onlara maddi ve manevi destek veren Müslümanları hayra teşvik eden, mazlum milletler tarafından unutulmayan cömert bir liderdi.
Erbakan hoca, geçmişi günümüze ustalıkla taşıyan, gelecek nesillerin öze doğru dönüşlerine zemin hazırlayan, inancıyla fikir ve düşünceleriyle partiler üstü bir liderdi. Onun nezaketinden ilminden hitabetinden icraatlarından ileri görüşlülüğünden, dost ve muarızları istifade etmiştir. Siyonizmin ifsat edici proje ve planlarını en iyi bir şekilde anlatan, İslam dünyasını ve bütün dünya insanlığını uyandırmaya çalışan ıslah edici bir liderdi.
Merhum Erbakan hocayı sağlığında anlayamayarak, Yaptığı siyasi çıkışlarını zamansız diyerek tenkit edenlere, hocanın;"gün gelecek bizleri anlayacaksınız. Zaman hocayı haklı çıkardı diyeceksiniz. Lakin ben aranızda olmayacağım" diyerek cevap veren, maddi ve manevi cephesi güçlü bir liderdi. 
Yaşadığı dönemin insanları, kendisinden yeterince istifade edemeyeceklerini bilen,gelecek nesillerin onu çok daha iyi anlayarak attığı temellerin üzerinde Yeniden Büyük Türkiye'nin inşasını yapacaklarına inanan ümit var bir liderdi.
Bu değerli insanı, dünyada tarihçiler, ebediyette Yüce Allah yargılayacaktır. Ülkesi ve İslam ümmeti için çektiği ıstıraplar, ona haz ve hız veriyordu. O dünya hayatında ki imtihanını tamamlayarak Rabbine kavuştu. Biz onu anlamadık, ama o bizi anlayarak aramızdan ayrılırken, "Ehli iman olan herkese, hakkımı helal ediyorum" diyebilen merhametli bir liderdi. 
Değerli hocam mekânın cennet,  hicretin kutlu olsun.  El Fatiha
Bu yazı toplam 633 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.