1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erbakan yeniden Genel Başkan
Erbakan yeniden Genel Başkan

Erbakan yeniden Genel Başkan

Pazar günü, 84 yaşındaki Prof. Dr. Necmettin Erbakan Saadet Partisi'nin Genel Başkanlığına geri döndü. Pek çok kişi bunu yadırgıyor. Erbakan Hoca artık ayakta duramıyor. Beli iki büklüm olmuş...

A+A-

Pazar günü, 84 yaşındaki Prof. Dr. Necmettin Erbakan Saadet Partisi'nin Genel Başkanlığına geri döndü.

Pek çok kişi bunu yadırgıyor. Erbakan Hoca artık ayakta duramıyor. Beli iki büklüm olmuş. Ama konuşmalarını dinleyin, kafası hâlâ zehir gibi çalışıyor. Milli Görüş siyasetinin yaratıcısı, Refah Partisi kapatıldıktan sonra siyasi yasaklı hâle gelmişti. Yasak süresi dolduğu hâlde sağlık durumu elvermediği için Saadet Partisi'nde aktif görev almıyordu.

Büyük çalkantılar ile gidilen Pazar günkü kongrede de kendisi aday olmadı. Kurultayda delegeler tarafından aday gösterildi. Erbakan aday olunca da karşısına kimse çıkamadı.

Saadet Partisi, bir siyasi parti olmanın ötesindeydi. Erbakan Hoca'nın şirketi gibiydi. Kurtulmuş ve arkadaşları partiyi bu durumdan çıkartmak istediler. Ama izin verilmedi. Kurtulmuş ve ekibinin ayrılmasıyla Saadet Partisi önemli bir darbe yedi. Ama bitmedi. Erbakan, sağlığı el verdiği ölçüde yine partinin başında kalacak. Zaten kendisi dışında biri genel başkan olsa, parti biraz daha bölünecekti. Buna izin vermedi. Şimdi oğlu Fatih Erbakan'ın askerliğini yapmasını, genel başkanlık için hazır hâle gelmesini bekleyecek. Daha sonra da büyük olasılıkla partinin başına oğlunu geçirecek.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı küçümsememek lazım. 40 yılı aşkın süredir siyaset yapıyor. Defalarca partisi kapatılmasına rağmen tabanını dağıtmadan ayakta kalmayı başarabildi. Devletin bütün baskısına rağmen partisini iktidar, kendisini Başbakan yaptı. Bugün Türkiye'yi yöneten kadrolar da, çoğunlukla Erbakan'ın elinden geçmiş, O'nun elinde büyümüş kadrolar.

Saadet Partisi'nin bu yapısıyla, önümüzdeki seçimlerde barajı geçmesi mucize olur. Ama Saadet Partisi'nden ayrılan Kurtulmuş ve ekibinin kuracağı yeni partinin de barajı geçmesine engel olacaktır.

Her şeye rağmen, 84 yaşında hâlâ kurultaya katılabilen, hâlâ büyük bir kitleyi yöneten ve yönlendirebilen, üstelik bir siyasi partinin genel başkanlık görevini üstlenecek güç ve cesareti kendisinde bulan Erbakan'ı takdir etmek gerekiyor. Erbakan'ın genel başkan olarak geri dönüşü ile birlikte, Türk siyasetinin de biraz daha renkli, neşeli ve hareketli hâle geleceğini düşünüyorum.

Avrupalılar hayvansever değil mi?

İzmit'in ve ilimizdeki hemen her yerleşim merkezinin çok ciddi bir sorunu var: Sokak hayvanları…

İzmit'in her köşesi, sokak kedileri ve köpekleriyle dolu. Çöpleri eşeliyorlar. İnsanların arasında sürüler hâlinde geziyorlar. Çocukları korkutuyor, hatta zaman zaman saldırıyorlar. İzmit cadde ve sokakları zaten karanlık. Okullarından çıkıp, evlerine gitmekte olan öğrencilerin önüne sürüler hâlinde köpekler çıkıyor. Korkutuyorlar.

Geçen gün, 42 Evlerde bir kız öğrenci köpeklerin saldırısına uğramış. Çevreden yetişenler genç kızı köpeklerin ağzından yaralı kurtarmış. Yaralar geçer ama o genç kızın yaşadığı korku büyük olasılıkla hayatı boyunca geçmeyecektir.

Bizim şehrimizde bu konular tartışmaya açıldığında, kendilerini “Hayvansever” ilan etmiş gruplar hemen küfür etmeye, cazgırlık yapmaya başlıyorlar.

Oysa ortada bir sorun var. Ciddi bir sorun. Avrupalılar, Amerikalılar bizden daha mı az hayvansever?.. Gidin bakalım Avrupa'nın kentlerinde sokaklarda böyle başı boş kedi ve köpek görebiliyor musunuz?

Belediyeler ekipler kursun, sokak köpeklerini zehirlesin ya da onları kuyruklarından tutup, kamyonlara atarak götürsün demiyoruz. Ama doğru dürüst bakım alanları kurulup, bu kedi ve köpekler sokaklardan toplanabilir. Lokantalar, evler artık yemeklerini bu tesislere göndererek, sokak hayvanlarının beslenmesini sağlayabilir.

Bir şekilde İzmit'in ve Kocaeli'nin diğer bölgelerinin bu sokak hayvanlarından kurtulması gerekiyor.

Belediyelerin de, kendilerini “Hayvansever” ilan etmiş grupların kopartacağı yaygaraya pek kulak asmadan bu sorunun çözümü için çaba harcaması lazım.

Yarsav seçimde çok büyük darbe aldı

Yarsav kamuoyuna yargıç ve savcıları temsil eden dernek olarak lanse edilmişti. Özellikle eski başkan Eminağaoğlu döneminde siyasi açıklamalarıyla gündeme gelirdi. Bu açıklamaların yargıç ve savcıların çoğunluğunun ortak görüşü olduğu havası yaratılırdı.

Önceki gün HSYK üyeliği seçimlerinde Yarsav derneğinin yargıç ve savcılar üzerinde önemli bir etkisi olmadığı gözler önüne serilmiş oldu.

Değişen anayasa gereğince Türkiye çapında hakim ve savcılar HSYK'da görev yapmak üzere 10 asil aday belirlediler. Seçimler öncesinde Yarsav bir liste hazırlamış seçimde bu listeye göre oy kullanılmasını önermişti. Seçilen 10 kişi arasında Yarsav listesinden hiç kimse yok. Dahası Yarsav listesindeki adaylar seçilen adaylardan önemli fark yemişler.

Koskoca hakim ve savcıların kapalı odada kullandıkları oyları hükümet baskısıyla belirlediğini söylemek haksızlık olur. Bu seçimden çıkan en önemli sonuç Yarsav'ın hakim ve savcıların büyük bölümünü temsil etmediğidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.