1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erbakan’ın vefatı
Erbakan’ın vefatı

Erbakan’ın vefatı

Türk siyaset tarihinde, son 50 yılın önemli isimlerinden olan Necmettin Erbakan, ülke gündemine bu kez vefat haberiyle damgasını vurdu. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) medya raporuna göre,

A+A-

Türk siyaset tarihinde, son 50 yılın önemli isimlerinden olan Necmettin Erbakan, ülke gündemine bu kez vefat haberiyle damgasını vurdu. Medya Takip Merkezi’nin (MTM) medya raporuna göre, Erbakan’ın vefatı üç günlük süreçte gazetelerde, TV kanallarında ve haber sitelerinde toplam 8 bin 527 kez haber yapıldı…

Geçtiğimiz pazar günü hayata gözlerini yuman Erbakan’ın vefat haberi tüm ülkede derin üzüntüyle karşılanırken; haber medyada yoğun yansıma buldu. Medya Takip Merkezi’nin raporuna göre, üç günlük süreçte medyada konuyla ilgili toplam 8 bin 527 haber yayınlanarak, adeta haber rekoru kırıldı.

İlk olarak haber sitelerine ve TV kanallarına düşen vefat haberi, büyük etki uyandırdı. Haber siteleri 3 günlük süreçte toplam 4 bin 752 haber ile gelişmeleri duyururken, TV kanallarında ise konu 2 bin 933 haber ile yer buldu. TV kanallarının vefat haberlerine ayırdığı süre 206 saate ulaşırken, haber siteleri arasında konuya en çok yer veren siteler ise, sırasıyla medya73.com, showhaber.com ve haber5.com oldular.

Türk siyasetinin çınarlarından olan Erbakan’ın vefat haberi, 12 TV kanalında canlı yayınlar ile duyurulurken, tüm ana haber bültenlerinin de ilk haber başlığı oldu. “Son dakika”, “sıcak gelişme” başlıkları altında gelişmeleri an be an izleyicileri ile paylaşan TV kanallarının yanı sıra, TRT Haber de “Erbakan Anısına” özel program hazırladı. MTM’nin raporuna göre, Erbakan’ın vefat haberine en çok yer veren ilk 10 kanal ise sırasıyla şunlar oldu: Ülke TV, TRT Haber, STV Haber, Habertürk, Kanal 24, CNNTürk, NTV, TGRT Haber, TV 8 ve Beyaz TV.

Erbakan’ın vefat haberleri, 2 günlük süreçte gazetelerde toplam 842 haber/yazı ile yansıma buldu. Pazartesi günü, Sabah, Yeni Akit, Milli Gazete, Star ve Yeni Şafak gazeteleri birinci sayfalarını tamamen bu habere ayırırken, Akşam, Habertürk, Milliyet, Taraf, Ortadoğu, Sözcü ve Vatan gazeteleri ise haberi sürmanşetten verdiler. Bugün, Hürriyet, Güneş, Radikal, Posta, Zaman ve Türkiye gazeteleri haberi manşetten yayınlarken, Birgün, Cumhuriyet ve Evrensel gazeteleri ise, birinci sayfalarından küçük birer haber ile duyurdu.

Erbakan’ın vefatına köşe yazarları da büyük ilgi gösterdi. Sadece 2 günlük süreçte, 250 köşe yazarı toplam 300 yazıyı kaleme aldı.

İsa’nın Son Akşam Yemeği

Leonardo da Vinci "Son Akşam Yemeği" isimli resmini yapmayı düşündüğünde büyük bir güçlükle karşılaştı...

İyi'yi İsa'nın bedeninde, Kötü'yü de İsa'nın arkadaşı olan ve son akşam yemeğinde ona ihanet etmeye karar veren Yahuda'nın bedeninde tasvir etmek zorundaydı...

Resmi yarım bırakarak bu iki kişiye model olarak kullanabileceği birilerini aramaya başladı. Bir gün bir koronun verdiği konser sırasında, korodakilerden birinin İsa tasvirine çok uyduğunu fark etti. Onu poz vermesi için atölyesine davet etti, sayısız taslak ve eskiz çizdi. Aradan 3 yıl geçti "Son Akşam Yemeği" neredeyse tamamlanmıştı, ancak Leonardo da Vinci henüz Yahuda için kullanacağı modeli bulamamıştı... Leonardo'nun çalıştığı kilisenin kardinali, resmi bir an önce bitirmesi için Leonardo'yu sıkıştırmaya başladı.

Günlerce aradıktan sonra Leonardo vaktinden önce yaşlanmış genç bir adam buldu. Paçavralar içindeki bu adam sarhoşluktan kendinden geçmiş bir durumda kaldırımın kenarına yığılmıştı. Leonardo yardımcılarına adamı güçlükle de olsa kiliseye taşımalarını söyledi, çünkü artık taslak çizecek zamanı kalmamıştı. Kiliseye varınca yardımcılar adamı ayağa diktiler. Zavallı, başına gelenleri anlamamıştı. Leonardo adamın yüzünde görülen inançsızlığı, günahı, bencilliği resme aktarıyordu...

Leonardo işini bitirdiğinde, o zamana kadar sarhoşluğun etkisinden kurtulmuş olan berduş gözlerini açtı ve bu harika resmi gördü. Şaşkınlık ve hüzün dolu bir sesle şöyle dedi:

- Ben bu resmi daha önce gördüm...

- Ne zaman, diye sordu Leonardo da Vinci, o da şaşırmıştı.

- Üç yıl önce, dedi adam..

- Elimde avucumda olanı kaybetmeden önce.

O sıralarda bir koroda şarkı söylüyordum, pek çok hayalim vardı, bir ressam beni İsa'nın yüzü için modellik yapmak üzere davet etmişti...

İyi ve Kötü'nün yüzü aynıdır... Her şey insanın yoluna ne zaman çıktıklarına bağlıdır...(Paulo Coelho, Şeytan ve Genç Kadın'dan)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.