1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Erdoğan bu milleti çok iyi tanıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan bu milleti çok iyi tanıyor

A+A-
Dün gece, dünya medyası da hakkını verdi. Türkiye’de 1 Kasım seçimlerinin bir tek kazanını var: Recep Tayyip Erdoğan.. 
7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloya bakıldığında. “AKP için çöküş süreci başladı. Artık bir daha toparlayamazlar” düşüncesi hakimdi. Parti içinde bile dalgalanmalar başlamıştı. Sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sonucu kabul etmedi. İlk günden itibaren bütün ipleri eline aldı. Önce Deniz Baykal’ı Külliye’ye çağırdı, görüştü. TBMM Başkanlığının AKP’de kalmasını sağladı. 
Davutoğlu, koalisyon kurmaya niyetliydi, telkinleri ile durdurdu. Çözüm sürecini bir kenara itti. Israrla, “Tekrar seçim” dedi. Ne olur, ne olmaz diyerek, Davutoğlu’dan sonra, Kılıçdaroğlu’na usulen de olsa hükümet kurma görevini vermedi. Mimarı olduğu “Çözüm süreci”ni elinin tersiyle itti. Türkiye’de yeniden çok kanlı terör günlerinin başlamasını göze aldı. 
Kendi partisinden bile itirazlar yükseliyor olsa da, ilk gün kafasına koyduğu “Tekrar seçim” senaryosunu hiç geri atmadan uyguladı. Sanki, dışarıdan bakıldığında herşeyi yanlış yapıyor, partisini çöküşe, kendisini bitişe götürüyor gibi bir görüntü vardı.
Ama bu milleti en iyi tanıyan kişinin Recep Tayyip Erdoğan olduğu ortaya çıktı. 7 Haziran’da milletten “Başkanlık için 400 milletvekili” istemiş, oyları çok gerilemişti. Bu defa, külliyeden çıkıp, meydanlara da pek inmedi. Muhtarlarla toplantılar yaptı. Açılışlara katıldı.  Israrla, “Tek başına iktidar verin. Koayson felakettir” dedi. Kendisi açısından çok büyük siyasi riskler aldı. Ama sonuçta kazandı. Hem de en ufak şekilde tartışılmayacak biçimde kazandı. Recep Tayyip Erdoğan, bu milletin ciğerini biliyor. Bu milletin yüreğinden, beyninden geçenleri görebiliyor. Türk siyasetinde Erdoğan var oldukça,  başka birinin bir seçimde O’nu geçebilmesi de 1 Kasım sonuçlarına göre imkansız görünüyor.
İlk kez bu kadar yanıldığımı gördüm 
1970’li yıllardan beri seçimleri izlerim. Yerel seçim, genel seçim,  referandum.. Hepsinde  gözlemlere dayalı tahminlerim olur.. Yaş ilerleyip, tecrübe kazandıkça, son yıllarda bu tahminleri çok isabetli yapabilir hale gelmiştim.. 
İlk kez 1 Kasım seçimlerinde çok büyük oranda yanıldığımı görüyorum. Seçim öncesinde AKP’nin Türkiye genelinde yüzde 40’ın altında kalacağı, Kocaeli’de en fazla 5 milletvekili çıkartacağı, bu seçim sonuçlarının ardından Türkiye’de koalisyonun tek seçenek olacağını ısrarla iddia ediyordum. Pekçok dostuma, hatta pekçok AKP’li tanıdığıma bunu söyledim. İyi ki bahse girmemişim. Bütün anket şirketleri, bu ülkenin sözde düşünen ve ahkam kesen bütün siyasi aktörleri yanıldı. Hani öyle sanıyorum ki, 31 Ekim akşamı AKP’lilere “Yüzde 45 oy”  teklif edilse,  hemen kabul ederlerdi. Bu sonuç, hiç kuşkusuz pekçok AKP’liyi de şaşırtmıştır.
Bu devlete ve bu millete saygı duymalı 
Dünyanın en gelişmiş demokrasileri, dünyanın en zengin, en iyi organize olmuş devletleri, bu bazen çok acımasızca eleştirdiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, kimilerinin çok hafife aldığı bu milletin 
1 Kasım’da yaptığını yapamazdı. 
1 Kasım, Cumhuriyet Tarihimize altın harflerle yazılacak bir demokrasi olayıdır. Bırakın sonuçları bir kenara. Bu ülke 7 Haziran’da seçim yapmış, millet seçim yorgunu. Israrla önüne yeniden sandık getiriliyor. Ülkede terör hortlamış, her gün kan akıyor. Ekonomi çöküntü görüntüsünde. Ortada  siyasi şartların ve Anayasa’nın zorladığı tuhaf bir hükümet var..  
Ama 1 Kasım’da bu ülke müthiş bir seçim yaptık. Kayda almaya gerek olmayan birkaç küçük olay dışında kimsenin bunu kanamıyor. Her kafadan hile hurda sesleri çıkmış. Fuat Avni her gün ortalığı karıştırmış, sosyal medya,  gereğinden fazla muhalif basın insanların aklını karıştırmış. Ama seçimin üzerine en küçük bir şaibe gölgesi düşmüyor. Halkın yüzde 90’ına yakın kısmı sandığa gidiyor. Oy veriyor.. Oy kullanma işlemi bittikten 2 saat sonra  resmi olmayan sonuçlar alınıyor.. 
Tam bir düzen içinde. En küçük bir sıkıntı, en ufak bir şaibe olmaksızın. Pekçok kişi, “Türkiye 
1 Kasım’da seçim  yapamaz” diyordu. Ama Türkiye, başka hiçbir ülkenin bu şartlar altında yapamayacağı kadar düzgün bir seçim yaptı. Bu ülkenin her vatandaşının bu tablo ile övünmeye hakkı vardır. 
Siz vermediyseniz karşınızdaki verdi 
1 Kasım seçimlerine gidilirken,  sokakta adeta “Ben AKP’ye oy vereceğim” demek ayıp bir şey haline gelmişti. Kimle konuşsanız, muhalifti. Kime sorsanız, artık bu iktidarı değiştirmenin zamanı gelmişti. 
Konuşulanlara bakıyordunuz: Kürt kökenliler vermeyecek, Alevi inancında olanlar vermeyecek. İşçi öfkeli, çiftçi bitik.. Gençler tepkili, esnaf burnundan soluyor.. AKP’ye yakınlığı ile bilenen, hatta AKP’de görev alan, parti üyesi olan pekçok kişi bile, Bu seçimde başka partiye oy vermeyi düşünüyorum” diyebiliyor. 
Seçim öncesi bir ay tatil yaptım. Gezdim, dolaştım, Taksiciye, garsona, aşçıya, taşeron işçisine, kapıcıya, bakkala, manava karşılaştığım herkese, lisan-ı münasiple “kime oy vereceksin” diye sordum. Bir kişiden bile, “Ben AKP’en çok memnunum. Elbette yine AKP’ye vereceğim” yanıtını duymadım. Ama sonuç, tartışılmayacak biçimde ortada. Her iki kişiden biri AKP’ye oy verdi. Bu tabloya bakıldığında, sadece kendinizden emin olabilirsiniz. Biriyle konuşurken bilin ki, siz AKP’ye oy vermemişseniz, karşınızdaki büyük olasılıkla AKP’ye oy vermiştir. Bu konuda en güvendiğiniz arkadaşınız, hatta belki çocuğunuz, eşiniz bile, sandık başına gelip, elinde mühür, önünde oy pusulası ile baş başa kaldığında,  “Bu ülkeyi yine en iyi bunlar yönetir” diyerek ampulün altına mührü basıvermiştir. Sonuçların başka izahı bulunmuyor.
Aslında hepimiz kazandık
Seçim sonuçları ortada.  AKP sildi süpürdü, tek başına iktidara geldi. Seçimin kazananları, kaybedenleri var. Ama bir de ekonomik dengeler açısından sonuçlara basın. Seçim gecesi TL müthiş değer kazandı. Dolar, Euro çok yüksek oranda geriye gitti. Biz evde televizyondan seçim sonuçlarını izlerken, cebimizdeki paranın değeri arttı. Bugün yarın büyük olasılıkla benzin, mazot ucuzlayacaktır. Kimbilir, belki elektrik, gaz bile ucuzlar. Bu sonuçlardan sonra, rakının, sigaranın fiyatı inmez ama,  pek çok temel ihtiyaç maddesi ucuzlayacaktır. Yani, aslında 1 Kasım gecesi, bu ülkede 78 milyon insanın tamamı kazançlı çıkmıştır. 
Başbakan çok iyi konuştu 
Zaten görünüşünden, tipinden anlaşılıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, farklı bir siyasetçi. Her daim güler yüzlü. Uzlaşmadan, diyalogdan yana.. İnsan kırmamaya özen gösteren, tam tersine herkesi kucaklamaya hazır bir siyasetçi tipi.. 
1 Kasım’a ulaşılan süreçte, Başbakan Davutoğlu, kuşkusuz büyük sıkıntılar çekti. Kimbilir, kaç gece doğru dürüst uyku uyuyamadı. Üzerine çok gelindi. Ama 1 Kasım gecesi sandıklar açıldığı andan itibaren seçimde partisinin çok büyük bir zafer kazandığı ortaya çıktı. O ruh hali içinde Davutoğlu’nun yerinde başkası olsa, atar tutar, afaki laflar ederdi. Davutoğlu, tam tersini yaptı. Partisinin taraftarlarına, “Sevincinizde ölçülü olun” dedi. Başka partilere oy verenlere, “Sizin hukukunuzu da ben koruyacağım. Hepinizi kucaklayacağım” dedi. Davutoğılu’nun balkon konuşması bence muhteşemdi. Umarım, seçim gecesi sonuçlar ortaya çıktıktan sonra parti genel merkezinin balkonundan yaptığı konuşmada söylediklerinin arkasında durur.
Seçimin kabaca yerel sonuçları 
1 Kasım seçimlerinde ortaya çıkan tablonun yeren değerlendirmelerini kısaca yapalım.
x- Yıllardır bu kentte her seçimde, “Aman üst sıralarda bir Gebzeli aday olsun”  telaşı bütün partilerde yaşanır. AKP bu seçimlerde Gebzeli milletvekilini listesinden çıkarttı. AKP listesinde Gebzeli yoktu. Ama AKP Gebze’de yüzde 60 oy aldı. . 
x-1987’den beri genel-yerel her seçimde aday olan Gölcüklü eczacı Turan Dumlu, bir seçimde daha hayal kırıklığına uğradı. Her halde Turan Dumlu, bundan sonra hiçbir seçimde aday olmayacaktır. 
x- Daha önce AKP’den iki kez milletvekili adayı gösterilen, ama  kıl payı seçim kaybeden Sami Çakır, sonunda muradına erdi,  milletvekili  oldu. 30 Mart 2014’de Diovası Belediye Başkanlığına uygun bulunmayan Cemil Yaman, şimdi milletvekili oldu. 
x- Lütfü Türkkan, 7 Haziran gecesi tam anlamıyla bir işkence yaşamıştı. Kocaeli’deki oylara göre, milletvekili seçilmişti. Ama yurt dışı oyları dağılınca Türkkan’ın yerine Konca, Meclis’e gitmişti. Türkkan 1 Kasım için gerçekten çok çalıştı, çok asıldı. Yine seçilemedi. Ama bu kez en azından 7 Haziran’daki gibi bir işkence yaşamadı. İlk sandıklardan gelen sonuçlar, MHP için 2 nci milletvekilliğinin imkansız olduğunu ortaya koydu.
x-Pekçok kişi sevmemiş olabilir. Ama 7 Haziran’da HDP’den milletvekili seçilen Ali Haydar Konca bu kent için çok önemli ve değerli bir siyasi figürdü. Konca, 4-5 ay kadar milletvekilliği, 25 gün kadar da bakanlık yaptı. Konca, hiç kuşkusuz bu kentte önemli bir siyasi figür olarak kalacaktır.
x- AKP, Türkiye’nin 85 seçim çevresinin tamamında olduğu gibi, ilimizin 12 ilçesinin hepsinde 7 Haziran’a göre oylarını arttırdı. Bu tablo,  2019’daki yerel seçimler için de AKPnin ilimizde uzak ara favori olduğunun açık kanıtıdır. 
x- AKP’nin Kocaeli zaferinin en önemli kahramanları hiç kuşkusuz Fikri Işık ile İbrahim Karaosmanoğlu’dur. Bu sonuçlarla, Fikri Işık’ın bakanlığının yine garanti olduğunu söylemek de kehanet olması gerektir. 
x-1 Kasım’da Türkiye’de her 10 kişiden 5’i, ilimizde her 10 kişiden 6’sı AKP’ye oy verdi. Artık en azından bir süre  bu kentte trafikten, ulaşımdan, sokak köpeklerinden, barlar sokağından, Halıdere’deki taş ocağından kimsenin söz etmeye hakkı kalmadı. 
DUVAR YAZISI 
1 Kasım seçim sonuçlarına 
en çok AKP’nin azılı muhalifleri
sevinmiştir. AKP seçimi kaybetse,
onlar da işsiz kalabilirdi.
Bu yazı toplam 430 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum