1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan Kocaeli Şehir Hastanesi ile ilgili önemli açıklama
Erdoğan'dan Kocaeli Şehir Hastanesi ile ilgili önemli açıklama

Erdoğan'dan Kocaeli Şehir Hastanesi ile ilgili önemli açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe'de Kocaeli ve İzmir Şehir Hastaneleri Proje Finansman Töreni'nde konuştu.

A+A-

İki şehir hastanesinin finansman töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yatırım bedeli 1,4 milyar dolar olan projenin 1,1 milyar doları dış finansmanla kalanının ise  iç kaynaklardan karşılanacağını dile getirdi.2013 yılında 15 hastane ile ilgili start verildiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'de 21 şehir hastanesinin imzalarının atıldığını ya da projesinin tamamlandığını söyledi.

14 YILLIK HAYALİMDİ

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle: 

Şehir hastaneleri benim 14 yıllık hayalim. Hiç de kolay bir süreç olmadı, inanmayanlar da oldu. Sonunda yoluna girdi. Şu anda Türkiye'nin farklı bölgelerinde 21 şehir hastanesi ihalesi yapıldı ya da sözleşmesi imzalandı.

2019'DA HEPSİ HİZMETE GİRECEK

Şehir hastaneleri projesi benim 14 yıllık hayalim.2005 yılından itibaren yasal ve bürokratik altyapısını kurmaya başladığımız şehir hastaneleri için yasa çıkarmak zorunda bile kaldık. Şu anda Türkiye'nin farklı bölgelerinde 21 şehir hastanesinin ihalesi yapıldı veya sözleşmesi imzalandı. Bu projeler 9 bin metrekarenin üzerine kapalı alana ve 30 bini aşkın yatak kapasitesi aşkın hastanenin inşasını içeriyor. Toplamda 41 bin yatağa, 30 milyar lira yatırım bedelli 29 projeyi hayata geçireceğiz. 

2019 yılına kadar bütün hastanelerimizi hizmete almayı planlıyoruz. Biz öyle hastaneler inşa edelim ki buralarda vatandaşım hastaneye girdiği zaman hastanenin içinde, dışarıda, sedyelerin üzerinde dolaşmasın. Çocukluğumuzda hastanelere gittiğimiz zaman sedyelerle bir binadan başka binaya... Sabah doktor muayene ediyor, sonra başka binaya geçiyorsunuz.

Artık bu böyle devam edemez, bitmesi lazım. Girdiği zaman her şey bitmiş olarak vatandaşım çıkmalı. Bu birçok hastanede başarıldı, bunun devamını istiyoruz. Bugün burada İzmir ve Kocaeli gibi iki önemli şehrimizin şehir hastanelerinin 1,1 milyar dolarlık dış finansmanın 637 milyon dolarlık anlaşmanın imzalanmasına şahitlik edeceğiz. GE firmasının sözlerini tuttukları için teşekkür ediyorum. Kocaeli şehir hastanemiz bin 180 yatağa sahip olacak. 6 ayrı hastaneden teşekkül edecek. İzmir Bayraklı Hastanemiz de 6 ayrı bloktan oluşacak. Bu projeler de 2019 yılı bitmeden hizmete girer. 

Şehir hastaneleri kamu-özel sektör işbirliğinin sergilendiği projedir. Dünyada bunların uygulaması her ülkede yok. Bu istikrar ve güven projesidir. Bir ülkede istikrar ve güven varsa orada kamu ve özel ortaklık olur. Türkiye yatırımlarda kamu-özel sektör işbirliğini en güzel şekilde uygulayan ülke konumundan. Havalimanlarımızı nasıl yaptık? Bu anlayış olmasaydı 26-27 havalimanını yapmazdık. Köprülerimiz, şehir hastanelerimiz bu şekilde oldu. Avrasya Tüneli'nin açılışını yapacağız, aynı şekilde. 2015 yılında kamu-özel sektör yatırımlarının yüzde 40'ı ülkemizde gerçekleşiyor. Türkiye'nin diğer ülkelerden farklı, yerli şirketler ve dış finansmanla hayata geçiriliyor olması.
Kamu-özel sektör işbirliği projeleri, devletin kaynak sıkıntısı nedeniyle uzun sürede yapılacak yatırımların kısa sürede yapılmasını sağlıyor. Bizim dönemimizde, büyük orada attığımız temelleri tarih vermek suretiyle başlarız, ve verdiğimiz tarihte açılışını yaparız. Ben temel atmaya gitmem, ben açılış törenine katılırım. Çünkü milletimle aramdaki bu bağı hiçbir zaman zedelemek istemiyorum. Ben takipçisi olurum, neticesinde beraber oluruz. Bu mevcut projeler dış kaynakla finanse ediliyor.

Şehir hastaneleri, sağlık hizmetlerinin yükselmesini etkileyeceği şekilde, yatırımları hak eden projelerdir. Böylece geleceğin en önemli sektörlerinden biri olan Türkiye, sağlık alanında bölgesinde ve dünyada söz sahibi bir ülke konumuna yükseltecektir. Kamu ve özel sektör yatırımlarıyla çok güçlü bir sağlık altyapısı kurma konusunda kararlılıkla ilerliyoruz. Yılda yüzde 4-5 oranında artan doktor sayımız sağlık hizmetlerinin desteklendiğini gösteriyor. 141 bin doktorumuz varken, eğitim alan gençlerimizin sayısı 71 bindir. Bunları artırma gayretindeyiz. Farklı uygulamaları gündeme getirerek doktor yetiştirme konusunda çok daha gayretli olacağız. Yardımcı sağlık personeli olmak için eğitim görenlerin sayısı 100 binin üzerindedir. Türkiye 2023 hedeflerine ulaşmak için kararlı adımlar atmaktadır.
 

TÜRKİYE'YE VERİLEN NOTLAR
Mevcut projeler daha ziyade dış kaynakla finanse ediliyor. Finansman özel sektör eliyle sağlanıyor ve kredi derecelendirme kuruluşlarının siyasi saiklerle açıkladıkları notlardan da asgari düzeyde etkileniyor. Yine söylüyorum, sipariş üzerine kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'ye not vermeye kalkıyorlar. Kusura bakmasınlar, bunların hiçbirisi Türkiye için geçerli değil...
Ülkemizin içinde buılunduğu coğrafyadaki sıkıntıları da gözardı ediyor değilim. Dört bir yanımızda savaş da olsa, kriz de olsa biz kendi hedeflerimize odaklanmış bir şekilde yolumuza devam ediyoruz, edeceğiz.
Türkiye, çevresindeki tüm krizlere ve çatışma ortamlarına rağmen güvenle ve istikrarla yürümeye devam ediyor. Bu ülke, kendisine güvenen kimseyi mahçup etmemiştir ve etmeyecektir de..." 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum