1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erdoğan'dan seçilme yaşı ve askerlikle ilgili öneri
Erdoğan'dan seçilme yaşı ve askerlikle ilgili öneri

Erdoğan'dan seçilme yaşı ve askerlikle ilgili öneri

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Seçilme yaşının 18 çekilmesi gerektiğini belirterek "Askerlik ne olacak" diyenler iç

A+A-
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan tarihinde sadece geçmişini aynı zamanda istikbalini de arar. Bir milletin kendi gücünün farkına varması tarihinin farkına varmasıyla gerçek olur. Kendi tarihine yabancılaşanlar rüzgar misali savrulmaktan kurtulamazlar" dedi.

"BİR MİLLET TARİHİNDEN KOPARILMAK İSTENDİ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hangi tarihe zemine ayak bastığını fark etmeyenler, hata reddi miras edenler ülkenin geleceğini tehlikeye atarlar. 1876’da bir Rus generalinin demek ki yalnız Türkleri değil onların tarihini de yenmek lazım diyor. Bunu derken kast ettiği şey tam da budur. Sadece kendilerini değil, onların tarihini de yenmek lazım, kökünü kazımış olalım. Ülkemizde işte yıllarca bunlar yapılmaya çalışıldı. Bir millet tarihinden koparılmak istendi. Dilimizden kopartıldık, bin yıllık bir birikimi kenara attık. Şah damarının kesilmesi işte budur. Bir şah damar kesilirse canlı yaşayamaz. Dil bu kadar önemlidir. Biz şu anda bin yıllık tarihimizi bilmiyoruz, okuyamıyoruz. Yeni bir adım atıldı şimdi. Osmanlıcanın öğrenilmesi konusu. Amacı tarihimizi öğrenelim, geleceğimizin temeli atalım" diye konuştu. 
"KÖKLERİMİZLE İLİŞKİMİZİ YENİDEN KURMALI, SAĞLAMLAŞTIRMALIYIZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geçmişe dayalı bir gelecek inşa edemezsiniz bitersiniz. Kökü derinlerde, tarihin beslediği bir milletiz. Ama birileri 150 yıldır ısrarla bizi kökümüzden koparmaya çalışıyor. Biliyorsunuz, köksüz ağaçlar, bugün olmazsa yarın ama mutlaka devrilmeye mahkumdur. Şayet kendimize aydınlık bir gelecek inşa etmek istiyorsak köklerimizle ilişkimizi yeniden kurmalı, sağlamlaştırmalıyız. Bizim 12 yıllık mücadelemiz irtibatı yeniden kurma mücadelesidir. Tarihimizi doğru şekilde anlama ve anlatma mücadelesidir" dedi. 
"BİZ BİR KABİLE DEVLETİ DEĞİLİZ" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çabamız aradaki yanlışları düzelterek, eksikleri gidererek tarihle milleti buluşturma mücadelesidir. Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kurulmuş olabilir ama bizim kökümüz daha derinlerdedir. 23 deyip orası sıfır noktası kabul etmeyeceğiz değil mi? Kökümüz bizim çok daha derinlerde. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil son devletimizdir. Cumhurbaşkanlığı forsunda sembolik olarak yer alan 16 devletimizin tarihi 2 bin 200 yıldan fazladır. Biz bir kabile devleti değiliz. Biz bir göçebe devleti değiliz. Biz devletler inşa etmiş tarihi ve medeniyeti güçlü olan bir ülkeyiz. Bizim böyle bir yapımız var" diye konuştu. 
"ZOR OLAN SEÇMEKTİR, SEÇİLMEK KOLAYDIR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün bize hizmet veren kurum kuruluş ve vakfımızın tarihine şöye bir bakın. Geçmişi 300 yılı, 500 yılı, bin yılı bulan kurumlarımızın olduğunu görürsünüz. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihini okuyun. 15 yaşında kumandanlar, 17 yaşında Fatih'ler, 20 yaşında mimarlar dünyayı mal oluş şairler sanata ve bilime yön vermiy delikanlılar olduğunu göreceksiniz. Türkiye'de seçme yaşı 18, seçilme yaşı 30'du. Bunda mantık var mı ? Burada sadece mantıksızlık var. Zor olan seçmektir. Seçilmek kolaydır. Koyarlar sizi meydana seçerler veya seçmezler. Ama seçmek iyi ve kötüyü ayırt etmektir. O bilince ulaşmaktır" dedi.
"MAKSAT, YARIŞA 18 YAŞINDAKİ GENÇLERİMİZİ DE KOYALIM" 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başbakanlığım dönemimde ilk attığım dönem bu oldu. Dünyayı incelettim, baktım ki çok çok gerilerdeyiz. Seçme ve seçilme yaşının 18 olduğu ülkeler var. Bir programda izledim. 'Bu parlamentoyu çoluk çocukla mı dolduracağız' dedi bir profesör. Sayın Başbakanımıza, 'Ahmet bey, ne yapalım edelim, seçme, seçilme yaşını 18'e indirelim, çekelim' dedim. Seçme seçilmeyi 18'e indirdiğiniz zaman Parlamento 18 yaşındaki gençlerle dolacak diye bir şey yok ki. Maksat, yarışa 18 yaşındaki gençlerimizi de koyalım. Hemen bahane hazır, 'askerlik ne olacak.' Askerlik olacak, hiçbir şey yok, ona mani bir hal yok ki. Parlamento'daki süreci askerliğe sayarsın olur biter. 18'in seçme ve seçilme yaşı olması mukadderdir ve olacaktır. Ben buna inanıyorum" diye konuştu. 

"YENİ TÜRKİYE'NİN ÇELİK ÇEKİRDEĞİNİ OLUŞTURAN RUH İŞTE BUDUR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "19 Mayıs ruhu, bizim, bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Birlikte yürümenin, zorluklara hep beraber karşı durmanın, azimle, inançla, kararlılıkla mücadele etmenin anlamı bu ruhta gizlidir. Yeni Türkiye'nin çelik çekirdeğini oluşturan ruh işte budur" dedi.
"BÖLÜCÜ ÖRGÜT VE PARALEL ÖRGÜT, EN BÜYÜK OYUNU GENÇLERİMİZ ÜZERİNDE OYNUYOR"
Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Bugün üniversitelerde, seçim meydanlarında, gençlerin kanı üzerinden kendi iktidar alanlarını devam ettirmek isteyenlerin olduğunu görüyoruz. İşte dün Adana, Mersin, bütün bu olayların arkasında hep bu tür anlayışlar, zihniyetler var. Şu anda emniyet teşkilatımız, güvenlik teşkilatlarımız hepsi bunların, istihbari anlayışla arayışlarını yapacak. Bakalım neyin altında ne çıkacak? Bir yandan bölücü örgüt, diğer yandan paralel örgüt, en büyük oyunu gençlerimiz üzerinde oynuyor. Sizlerden istediğim, bunlara asla prim vermemenizdir."
Bu haber toplam 402 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum