1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Erdoğan’ın karizması Davutoğlu’nun gülen yüzü
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan’ın karizması Davutoğlu’nun gülen yüzü

A+A-
Dün aslında, AKP’nin 5 inci olağan il kongresini gidip, Yahya Kaptan’daki salonda canlı olarak izlemek istiyordum.  Ancak, İsmetpaşa Stadı’nda 2012’de yapılan 4 üncü olağan kongre için “Pişmaniye kutulu” davetiyeyi bizzat getirip veren eski İl Başkanı Mahmut Civelek, bu kongrenin “Çam fidanı”  aksesuarlı davetiyesinden nedense getirmedi. Gazeteci sıfatıyla kongreyi izlemeye kalksam, bir hafta öncesinden akredite işlemlerini başlatmak, pek çok formalite ile uğraşmam gerekecekti. Bunu da ben göze almadım. 
Başbakan Davutoğlu’nun katıldığı Sakarya ve Kocaeli kongrelerini, AKP’nin her toplantısını canlı yayınla ekranlara getiren Ulusal Televizyon kanallarından izledim. Kocaeli kongresi, kesinlikle Sakarya kongresinden daha coşkuluydu. Sakarya’da da kapalı salonda yapılan kongrede, salonda boşluklar göze çarpıyordu. Kocaeli’de, daha hiç basketbol maçı izleyemediğimiz Yahya Kaptan’daki salonda ise, iğne atsanız yere düşmezdi. 
……….
Bu tür organizasyonlarda fazla abartıya kaçmamak ve vatandaşa saygı göstermek lazım. Ama ne yazık ki, bizim siyaset geleneğimizde bu yok. Bazı konular abartılıyor. Devleti yönetenler, vatandaşa saygı göstermiyor. Örnek vereyim.
Cumartesi günü akşam saatlerinde yine Yahya Kaptan üzerinden evime gidiyordum. Büyükşehir ekipleri, Yahya Kaptan Mahallesi’nde Başbakan Davutoğlu’nun geçeceği, göreceği bölgelerde dip bucak temizlik yapmakla kalmamış, bir de kocaman minibüs durağı kabinleri getirip, eski, yıpranmış kabinleri değiştirmeye soyunmuştu. 
Kentimizin köylerinde, kasabalarında, mahalle aralarında kırık dökük pek çok durak kabini var. Bazı yerlerde durak yeri hazırlanmış, yıllardır kabin konulmamış. Ama, Büyükşehir Başbakan’ın geçeceği güzergahta, aslında sağlam olan, birkaç ufak tefek çizik dışında sorunu bulunmayan kabinleri söküp, yenilerini takıyorlar. Oysa Başbakan Davutoğlu’nun bu tür ayrıntılarla uğraşacak biri olduğunu da sanmıyorum. Bizimkilerin işgüzarlığı. 
Bir de devletin vatandaşına saygısızlığından bir örnek vereyim. Resmi programa göre Başbakan dün Sakarya kongresine katılacak, saat 13.30 sıralarında İzmit’e gelip, Valilik binasına uğradıktan sonra Yahya Kaptan’a geçecekti. Dün sabah saat 09.00’dan itibaren Valilik çevresinde İzmit Karabaş Mahallesi ve Ömerağa Mahallesi’ndeki bütün ara sokaklara araç giriş çıkışları kapandı. Hava soğuk, Karayel giderek hızını arttırıyor. Garibim yüzlerce polis, sokak girişlerine çekilen demir paravanların başında nöbet tutuyor.
Üstelik saat 13.30 sıralarında Valilik binasına gelmesi beklenen Başbakan, dün saat 14.30 sıralarında daha Adapazarı’nda basın toplantısı yapıyordu. Başbakan için, devlet büyükleri için elbette sıkı önlemler alınacak. Ama İzmit gibi bir şehrin göbeğinde sabahtan akşama kadar bütün ara sokakları kapatmanın, insanlara çile çektirmenin ne anlamı olabilir?.
………..
Dünkü 5 inci olağan kongre, parti açısından, teşkilat açısından son derece başarılı geçmiştir. Salon dışında partililerin beklediği oranda bir kalabalık, bir coşku yoktu. Ama salonun içinde tam anlamıyla bir gövde gösterisi vardı. CHP İl Başkanı Altunyuva’nın tek başına AKP kongresine gelmesi, davete icabet etmesi, önemli bir jest ve takdire değer bir centilmenlik gösterisi olarak kaydedilmelidir. Başbakan, Adapazarı’nda olduğu gibi, İzmit’te de “Paralel yapıya” çattı,. CHP’yi çok sert sözlerle eleştirdi, önümüzdeki günlerde çok tartışılacak olan, muhalefetin şiddetle karşı çıktığı yeni “İç güvenlik yasası”nı savundu. 
Sakarya, bizim şehrimize oranla, AKP’nin daha kuvvetli kalesi. 2011 seçimlerinde AKP Sakarya’da 7 milletvekilliğinden 5’ini; 30 Mart yerel seçimlerinde 17 belediyeden 17’sini kazandı. Davutoğlu, dün Sakaryalılardan bu defa 7’de 7 istedi. Kürsüden boynunda Sakaryaspor kaşkolu ile konuştu. Sakaryaspor’un Türk futbolunda çok önemli yeri olduğundan söz etti. Yanında, Sakarya Milletvekili, Aile Bakanı Ayşenur İslam gururla duruyordu. Çünkü İslam, Sakaryaspor kulübünün devlete olan borçlarını silen, Sakaryaspor’a sahip  çıkan, kendi seçim bölgesinde hem futbol, hem basketbolda şampiyonluğa oynayan takımlar yaratan Bakan.. Bizim Fikri Işık da Başbakan’ın yanındaydı. Ama Işık’ın en azından Kocaelispor, futbol, basketbol konularında söyleyebileceği bir söz yoktu. Başbakan İzmit’te de salona Kocaelispor kaşkolu ile girdi. Hemen hemen Sakarya kongresindeki konuşmasının benzerini yaptı. 
……….
AKP’de dün resmen göreve gelen Şemsettin Ceyhan başkanlığındaki yeni il yönetim kurulunda, önceki Civelek yönetimine göre yarıdan fazla değişim var. Yönetim Kurulu listesi biraz da “Kırık kalpleri onarmak” için hazırlanmış. Daha önce talip oldukları görevlere uygun bulunmayan bazı önemli isimler, il yönetimine alınarak sözde onurlandırılmış. 
Şemsettin Ceyhan’ın, siyasetteki hırsı, birikimi ile, en az Civelek kadar başarılı il başkanı olacağına inanıyorum. Ama Ceyhan bu ekibe, biten dönemde Civelek’in hakim olduğu kadar hakim olabilir mi, bunu zaman gösterecek. Tabii AKP yönetimlerinde, icra kurulları çok önemli. Liste hakkında daha sağlıklı yorum için görev bölümünü beklemek gerek. 
……….
Dinlerken, ben Başbakan Davutoğlu’nu samimi bir siyasetçi olarak görüyorum. Pek çok konuda fikirlerimiz farklıdır, katılmadığım söylemleri vardır. Ama Davutoğlu, kesinlikle güven veren, yüzünden samimiyet okunan biri. Henüz tam anlamıyla “Lider” vasıflarına sahip değil. Hele hele Recep Tayyip Erdoğan karizmasının çok uzağında. Miting türü konuşmalarda bazen ses tonunu yükseltip, heyecanı körüklemek istiyor, ama bu tavır Davutoğlu’nun üzerine pek oturmuyor.
Dün Sayın Başbakan’a bu kentin önemini ve böylesine önemli kentin yaşadığı sorun ve sıkıntıları anlatmamız gerekirdi. Bu fırsata kaçırdık. Hiç değilse Davutoğlu, Yahya Kaptan’da konuşurken şöyle elektrikler kesilse de bir-iki saat gelmese diye içimden geçirdim. Belki o zaman, bu kentin bazı bölgelerini saatlerce elektriksiz bırakan Sedaş’taki yöneticilerin kellesi giderdi. 
Bu yazı toplam 383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum