1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erenkaya: “Ay Işığı yoksulluğu bitiremez”
Erenkaya: “Ay Işığı yoksulluğu bitiremez”

Erenkaya: “Ay Işığı yoksulluğu bitiremez”

Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin her hafta düzenlediği geleneksel Cumartesi Kahvaltıları’nın bu haftaki konuşmacı konuğu CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Ere

A+A-

Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin her hafta düzenlediği geleneksel Cumartesi Kahvaltıları’nın bu haftaki konuşmacı konuğu CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya oldu. Dernek Başkanı Cihat Kaçamer, kurucu başkan Mahmut Civelek’in ev sahipliği yaptığı kahvaltı programına Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği Başkanı Sevcan Tamer, Atılımcı İşadamları Derneği(ATİK) Başkanı Oğuzhan Keleş, dernek yöneticileri ile Erenkaya’nın oğlu Ulaş Erenkaya katıldı.

Balık Tutmayı Öğretmeliyiz

Ay Işığı Derneği Başkanı Kaçamer, derneğin 2002 yılında 3-5 esnafın bir araya gelerek kurulduğunu hatırlattı. Kendilerine kayıtlı olan yoksullara kış ayları başlarken soba kurduklarını bu ay sonunda kömürlerini dağıtmaya başlayacaklarını belirtip, zenginlere kurban bağışı yapmaları çağrısında bulundu. Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği Başkanı Tamer de kuruldukları dönemden bu yana yaptıkları yardımları anlattı, destek olanlara teşekkür etti. Kocaeli’de çok yardım yapılmasının düşündürücü olduğunu belirten ATİK Başkanı Keleş, “Yoksullara yardımlar yapılmalıdır ancak, balık vermek yerine balık tutmasını öğretmek daha faydalıdır. Biz, bu yönde çalışma yapacağız” dedi.

Yoksulluk Artıyor

Yoksullara yapılan yardımın çoğaldığını ancak hükümetin bu nedenle övündüğünü belirten CHP Kocaeli Milletvekili Erenkaya, “Ülkemizde yoksulların sayısı her geçen gün daha artıyor. Yerel yönetimlerde görevde olduğumuz 1995-2001 yıllarında ilimizde yardım yapılan yoksul sayısı 10 bini geçmezdi ama bugün resmi açıklamalara göre yoksulluk sınırı altında olan 300 bin kişiye yardım yapılıyor. Yoksulluğun artması ile övünülebilir mi? Sanayi kenti Kocaeli’nin diğer illerden daha fakir olduğu görülüyor” dedi.

Sorulara Yanıt Verdi

Ay Işığı Derneği’nin 500 kişiye yardım yapması ile yoksulluğun çözülemeyeceğini öne süren Erenkaya, yoksulluğun hükümet tarafından çözülebileceğini belirtti. “Bu derneğin yoksullara yardım çabasını takdirle karşılıyorum. Benim önerim, her aileden bir kişi iş sahibi yapılmalıdır.  Üretimle yoksul sayısı aşağı çekilir” dedi. Erenkaya, daha sonra kendisine sorulan sorulara yanıt verdi.

Işık İle Çalıştım Ama

Erenkaya CHP’nin başvurusuyla öğrenci burslarının Anayasa Mahkemesi tarafından kaldırılması konusundaki soruya yanıt verdi. Erenkaya, “Bizim dönemimizde 7 bin öğrenciye burs veriliyordu, bu dönemde 25 bin kişiye çıkarıldı takdir edilecek bir durum. Biz bu olayın tek havuzda toplanmasına karşı çıktı. Geçen meclis döneminde Fikri Işık ile burs verilmesi için uğraştık ancak beceremedik. Burs verilmesine karşı değilim, verilmesini gönülden istiyorum, meclisin yeni döneminde önerge vereceğiz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.