1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erenkaya takipte
Erenkaya takipte

Erenkaya takipte

CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, kent halkının bir kısmını yakından ilgilendiren iki önemli konuyu yakın takibe aldı. Erenkaya, Çayırova bölgesinde bir kısım vatandaşın aylardır sık

A+A-

CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, kent halkının bir kısmını yakından ilgilendiren iki önemli konuyu yakın takibe aldı. Erenkaya, Çayırova bölgesinde bir kısım vatandaşın aylardır sıkıntı yaşamasına neden olan tapu sorunu ile, Kandıra bölgesinde kurulacak Gıda Organize Sanayi Bölgesi için yapılacak kamulaştırmalardan rahatsız olan köylülerin sorununu sonuna kadar takip edeceğini söyledi.

Başbakan söz verdi

İlimizin Çayırova bölgesinde bir grup vatandaş,  tapulu arazilerinin istemleri dışında Büyükşehir Belediyesi tarafından kumalaştırılmak istenmesine ve bu amaçla tapularının iptal edilmesi girişimine tepki gösteriyordu. Erenkaya daha önce bu konuyu Meclis gündemine de getirmişti. Hikmet Erenkaya, “Perşembe günü köprü temeli töreni için bölgeye gelen Başbakan Erdoğan, Çayırova’daki bu sorunun çözülmesini istedi. Vali’ye bu konuda talimat verdi. Bunu çok önemli bir gelişme olarak görüyorum. İktidar milletvekilleri Fikri Işık ve Eyüp Ayar’la, Vali Topaca ile de konuyu görüştküm. Eğer sorunu çözmezlerse, kendilerini Başbakan’a şikayet edeceğimi söyledim” dedi.

Köylü’ye fazla para ödensin

CHP Kocaeli Milletvekili Hikmet Erenkaya, Kandıra bölgesinde yapılacak Gıda Organize Sanayie Bölgesi için kamulaştırma çalışmalarını da takip ediyor. Bölgeye gittiğini, köylülerle görüştüğünü söyleyen Erenkaya bu konuda şöyle konuştu:

“- Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesinin kurulacağı alan 1 nci sınıf tarım arazisiydi. Planda 3 ncü sınıf tarım arazisine çevirdiler. Şimdi devlet, köylünün yüzyıllardır kullandığı topraklarını çok düşük bedeller karşılığında almaya çalışıyor. O arazide kimlere fabrika yeri verileceği belli. Köylüden arazisi ucuz alınacak, birileri bundan büyük rant elde edecek. Devlet kamulaştırma yaparken, bu rantı köylüye aktarsın. Kamulaştırma bedelleri yüksek tutulsun. Bu konuyu da ilimizin AKP’li milletvekilleri ve Vali Topaca ile görüşüyoruz. Takip etmeyi sürdüreceğim.”

Hikmet Erenkaya, Kandıra Gıda Sanayi Organize Bölgesinde üretime yönelik, istihdam yaratacak fabrikalar kurulmayacağını, büyük firmaların bölge deposu kuracaklarını da söyledi, şöyle devam etti:

“-Yalova Altınova’da tersaneler yapılırken, İzmit Yeniköy’de serbest bölge yapılırken, deniz dolduruldu. İnsanlara istihdam sözü verildi. Tersaneler bölgesinde 20 bin kişinin iş sahibi olacağı söylendi. Şimdi Tersanelere gidin, 200-300 kişi çalışıyor. O bölgelerde rant yaratıldı. Bakanlar, çocukları kendilerine tersane kurdular. Şimdi aynı yalanları Kandıra Organize Sanayi Bölgesi için söyleyecekler. Köylüyü kimse kandırmaya kalkmasın. O fabrika arazileri, OSB kurulunda büyük değer kazanacak. Bu para, toprak sahibine verilsin.”

Vali ile başbaşa yemek

Hikmet Erenkaya, Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle Vali Ercan Topaca ile tanışma fırsatı bulduğunu da söyledi, şöyle konuştu:

“-İlk izlenim olarak Sayın Vali’yi çok takdir ettim. Akıllı, konulara vakıf, çalışkan bir bürokrat izlenimi aldım. Çayırova ve Kandıra köylerindeki sorunları anlattım. Hak verdi. Baş başa yemek yemeyi, bu konuları görüşmeyi önerdi. Yarın(bugün) Sayın Vali ile öğlen yemeğinde bir araya geleceğiz. Gündemdeki konuları görüşeceğiz.”

Erenkaya, parti örgütünün tavrının aksine, dün akşam da eşi Güler hanım ile birlikte Vali Topaca’nın ev sahipliğinde düzenlenen Cumhuriyet balosu’na katıldı. Erenkaya, “Cumhuriyet kimsenin tekelinde değil. Ben milletvekili olarak Cumhuriyet Balosu’na eşimle birlikte halk adına; bize oy veren insanlar adına katılmayı görev biliyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.