1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Ergenekon davasında reddihakim talebi
Ergenekon davasında reddihakim talebi

Ergenekon davasında reddihakim talebi

Ergenekon davasında, dünkü duruşmada biri stajyer 2 avukatın salondan çıkarılmasının ardından yaşanan olaylarla ilgili, Dursun Çiçek'in avukatı Hüseyin Ersöz görevliler hakkında suç duyurusunda, mahkeme

A+A-

Ergenekon davasında, dünkü duruşmada biri stajyer 2 avukatın salondan çıkarılmasının ardından yaşanan olaylarla ilgili, Dursun Çiçek'in avukatı Hüseyin Ersöz görevliler hakkında suç duyurusunda, mahkeme heyeti hakkında da reddihakim talebinde bulundu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında tutuklu sanık Dursun Çiçek'in avukatı Hüseyin Ersöz, dün duruşma salonunda yaşanan olaylara ilişkin yaptığı suç duyurusu ve reddihakim dilekçesini elektronik posta yoluyla basın mensupları ile paylaştı.

Avukat Ersöz dilekçesinde, dünkü oturumda Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin, 2 avukatın duruşma salonundan çıkartılmasına ilişkin jandarma görevlilerine verdiği talimatın hukuka aykırı ve gerekçesiz olduğunu ileri sürdü. Görevli Jandarma Binbaşı ile onun talimatıyla hareket eden bir jandarma er tarafından kendisine yönelik 'Kasten Yaralama Suçu' işlendiğini öne sürdü.

Mahkeme Başkanı'nın kanuna aykırı ve konusu suç oluşturan talimat vermesi üzerine kendisi ile birlikte avukatlardan Murat Ergün ve Celal Ülgen'in fiziksel şiddete maruz kaldığını, şiddetin izlerinin ise duruşma salonun yanında bekletilen ambulans görevlileri tarafından rapor edildiğini söyledi.

Ersöz'ün suç duyurusu dilekçesinde, "Bu sırada şahsıma yönelik fiziksel şiddetin faili, diğer meslektaşlarımıza yönelik şiddetin ise azmettiricisi olan duruşma salonunda görevli kimliği kamera kayıtları ile tespit edilebilecek olan Jandarma Binbaşı ile Jandarma Er hakkında soruşturma başlatılarak haklarında iddianame düzenlenmesini arz ve talep ederim." ifadesi kullanıldı.

Avukat Ersöz, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti hakkında da reddi hakim talebinde bulundu. Reddi hakim dilekçesinde 'Jandarma personeline yönelik emir talimat ve yönlendirmeleri ile tarafsızlıklarını tamamen kaybettikleri' iddiasıyla Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ile Üye Hakimler Mehmet Fatih Uslu ve Ercan Fırat hakkında reddihakim talebinde bulunduklarını belirtti.

Ayrıca Jandarma Personeline Kanunsuz emir verdiği iddiasıyla Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese ve Üye Hakimler hakkında ise soruşturma başlatılması için HSYK'ya şikayet dilekçesi gönderdiklerini de dilekçesinde kaydetti.

Avukat Ersöz, meslektaşı Serkan Günel ile birlikte kaleme aldıklarını belirttiği suç duyurusu ve reddi hakim dilekçelerinin suretlerini mahkemeye sundu. Bu sırada avukat Zeynep Küçük de aynı gerekçelerle reddi hakim talebinde bulunduklarını söyledi.

Bu arada, duruşma savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, yapılan taleplerin duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedilmesini istedi. Mahkeme taleplerin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verdi.

Ergenekon davasında reddihakim talepleri reddedildi

Ergenekon davasında, dün yaşanan gerginliklere ilişkin jandarma görevlilerine hukuk dışı talimat verildiği iddiasıyla bazı sanık avukatları tarafından yapılan reddihakim talepleri, duruşmayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddedildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasında, sanık avukatlarından Hüseyin Ersöz, Serkan Günel ve Zeynep Küçük tarafından yapılan reddihakim taleplerinin reddine karar verildi. Dünkü oturumda biri stajer 2 avukatın dışarı çıkarılmasına ilişkin Mahkeme Başkanı tarafından jandarma görevlilerine verilen talimatın hukuk dışı olduğu iddiasıyla yapılan reddihakim taleplerinin, duruşmayı uzatmaya yönelik olduğuna hükmedildi.

Sanıkların delillere karşı beyanlarının alınmasıyla duruşmaya devam edildi. Tutuklu sanık Tuncay Özkan, mahkeme tarafından konuşmaları için öngörülen 15 dakikalık süre sınırlaması kararından dönülmesini talep etti. Dava dosyasına gelen evraklarla ilgili 37 bin sayfa evrakın tarandığını ve tarama işleminin hala devam ettiğini belirten Özkan, 15 dakikada bu kadar evrakı, delilleri ve dinlenen tanıkları değerlendirmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Sanık Özkan ayrıca, hangi delillerin hukuk dışı hangilerinin de hukuki olduğu konusunun mahkeme tarafından kendisine bildirilmesini talep etti. Özkan ayrıca hakkında yapılan suçlamaların, iddianamenin hangi sayfalarında somut olarak belirtildiğinin de kendisine bildirilmesini talep etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.