1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ergenekon ve Balyoz’dan içeride yatmak varmış
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ergenekon ve Balyoz’dan içeride yatmak varmış

A+A-
Türkiye, yargı açısından, insan hakları açısından çok karanlık günlerden geçti. Hepsi, bu hükümet döneminde yaşandı. Malum, Ergenekon ve Balyoz davaları gündeme geldi. Düzmece delillerle, bu ülkeye hizmet etmiş çok önemli insanlar tutuklanıp, Silivri’ye kondu. Masum insanlar 3-4 yıl cezaevinde yattılar. O dönemde pek çok kişi, bu işlerin yanlış olduğunu haykırdı, yazdı. Kimse kulak vermedi.
Sonra, Ergenekon, Balyoz, Şike davalarının kumpas olduğu ortaya çıktı. "Paralel Yapı"nın işi olduğu anlaşıldı. Şimdi, haksız yere hapis yatanlar, devlet aleyhine davalar açıyor, milyonlarca liralık tazminat kazanıyorlar. Son olarak, Balyoz Davası'nda 3.5 yıl tutuklu kalan, beraat eden Albay Yusuf Kelleli toplam 1 milyon 55 bin TL tazminat kazandı. Bu paraları devlet bizim cebimizden ödüyor. Kumpas kurarak bu insanları haksız yere cezaevine attıranlar ise, çoktan yurt dışına kaçtılar, bir elleri yağda, bir elleri balda yaşamlarını sürdürüyorlar.
Allah esirgesin. Bir gün bile cezaevinde yatmak, hele suçsuzken yatmak, kim bilir ne büyük ızdıraptır. Ama şimdi milyonluk tazminatları görünce insan, "Keşke o dönemde bana da kumpas kurulsaydı da, birkaç ay içeride yatsaydım" diye düşünmeden yapamıyor.
*Eski Hal, berduş yuvası olacak
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yeni bir hal tesisi yaptırdı. Yeni halin inşaatı, hizmete girmesi, bu şehirdeki hemen her iş gibi planlanandan uzun sürdü. Ama bitti. Hal esnafları yeni yerlerine taşındı, herkes memnun.
Yeni Hal bitince, yıllarca hizmet veren eski Hal boşaldı. Burada in cin top oynuyor. Çok geniş bir alan. Binalar var. Giriş çıkış da pek kontrol edilmiyor. Eski Hal tesislerinin hemen karşısında Kotko Toptancılar Sitesi var. Bu sitede İzmit’in önemli esnafları zor şartlarda iş yapmaya çalışıyorlar. Kotko’daki dükkanlar, şu sıralar hava karardıktan sonra kapanıyor. Çünkü rahatsızlar. Eski Hal’e kim giriyor, kim çıkıyor belli değil.
Büyükşehir Belediyesi’nin biran önce eski Hal bölgesi için bir karar alması lazım. Bakın, Valilik eski binası yıkıldı, şehrin ortasında kocaman bir alan sahipsiz bırakıldı. Eski Hal boşaldı, sahipsiz bırakıldı. Çok kısa süre içinde, hele havalar biraz ısındığında, eski Halk bölgesi bu şehrin batakhanesi olur. Ya bir an önce buranın ne yapılacağına karar verilmeli; ya da bu alanda bir şey yapılana kadar gerekli güvenlik sağlanmalıdır. 
*Gelecek kış, Akmeşe’ye gaz gider mi?
En az 5 yıldır uğraşıyor, sık sık yazıyorum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzgaz’ı satmadan önce kentin pek çok yerine doğalgaz şebekesi götürdü. Yuvacık’ta, Başiskele’de, Kartepe’de üç-beş evli dağ başındaki sitelerde bile gaz var. Kartepe’nin zirvesine, Kandıra’nın sahillerine kadar gaz götürüldü.
Bir gariban Akmeşe bölgesi kaldı. Akmeşe’ye gaz gitse, hemen en az 2 bin abone kaydetmek mümkün. Akmeşe hala ormandan odun kesip yakıyor. Kadınlara yazık, çocuklara yazık. Üstelik kimse "Akmeşe’ye gaz gitmeyecek" demiyor. Her yıl siyasi yetkililer "Önümüzdeki kış Akmeşe’de gaz yanacak" diyor. Bir türlü gitmedi.
Zeki Aygün söz verdi. Başkan Karaosmanoğlu, Başkan Doğan söz verdi. Her seçim öncesi Fikri Işık söz verdi. Ama İzgaz’a laf geçiremediler, bir türlü şebeke döşenmedi. Akmeşe ve çevresindeki köyler bu kış da kömür, odun, gaz yakacak.
Merak ediyorum, gelecek kış Akmeşe’ye ve çevresindeki köylere doğal gaz gidecek mi?.. İlimizin bir yetkilisi bu konuda söz verebilir mi?.. Yoksa, 2019’a kadar seçim yok diye, Akmeşe’ye daha yıllarca gaz şebekesi döşenmeyecek mi?
*En doğrusu çarşaf liste
CHP’nin 27 Aralık Pazar günü yapılacak il kongresi ile ilgili Başkanlık ve yönetim kurulu seçimlerinin bir anlamı kalmadı. Görülen o ki, Cengiz Sarıbay, yeniden il başkanı seçilecek. 25 kişilik il yönetim kurulunu da kuşkusuz il başkanının belirlemesi ve liste olarak onaya sunması en doğal durumdur.
Ama 22 kurultay delegesi kimler olacak?.. CHP, bu 22 kurultay delegesini blok liste yöntemiyle delegelere dikte ettirmeye kalkarsa, parti içinde yeni bölünmeler, yeni kırılmalar yaşanacak, mevcut parti içi düşmanlıklar daha da körüklenmiş olacak. CHP tüzüğünde var. Zaten genel kurul isterse, kongrelerde her şey mümkün. İl Kongresi'nde il başkanı ve il yönetim kurulu blok liste yöntemi ile seçilir. Ama 22 kurultay delegeliği için çarşaf liste yöntemi tercih edilmelidir.
En az 50-60 partili aday olur. Bütün kendine güvenenler girsin; Sefa Sirmen, Hikmet, Erenkaya, Hurşit Güneş, Selman Yıldırım, ilçe başkanları, hatta İl Başkanı Cengiz Sarıbay, partiden milletvekili adayı olan veya aday adayı kalan herkes. 608 delege oy kullansın. 22 kurultay delegesi böylece belirlensin. Herkesin parti içindeki gücü, itibarı net biçimde ortaya çıksın.
Blok liste yönteminde, ister istemez partinin bazı önemli isimleri dışarıda kalacak. Bu da çok fazla tartışılacak. CHP, 27 Aralık’ta kurultay delegelerini çarşaf liste yöntemi ile seçerse, hem genel seçimler öncesi yapılmayan ön seçimlerin de rövanşı alınmış olacaktır.

*Güneş ve rüzgar enerjisi
Dünkü gazetemizde Kocaeli Meteoroloji Müdürü Sefer Kaçmaz ile yapılmış bir röportaj vardı. Sefer Kaçmaz, hiç kuşkusuz kendi alanında bir uzman... Gazetemize yaptığı açıklamaların çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Malum, geçtiğimiz günlerde Paris’te dünya iklim konferansı toplandı. 200’e yakın ülkenin yöneticileri bir araya geldiler. Dünyanın başında bir terör belası var ama, daha önemlisi "Küresel ısınma…" Dünya bu şekilde yoluna devam ederse, birkaç on yıla kalmadan canlıların yaşaması imkansız hale gelecek. Dünya liderleri Paris Konferansı'nda, küresel ısınmayı önlemeye yönelik kararlı adımlar attılar.
Küresel ısınmanın önemli nedenlerinden biri, dünyanın fosil enerji kaynaklarını fazla tüketiyor olması. Artık yenilenebilir enerjilere geçmek gerekiyor. Bu nedenle petrol fiyatları düşüyor. Çünkü petrolün itibarı düştü. Artık dünya, güneşten, rüzgardan yenilenebilir enerjiyi üretmenin yollarını arıyor.
Meteoroloji İl Müdürü Sefer Kaçmaz’ın verdiği bilgiler işte bu aşamada önemli. Kaçmaz, Türkiye’nin dünyada güneş enerjisini değerlendirmek açısından en önemli coğrafi konuma sahip olduğunu belirtiyor. Dünyada güneşi en az gören ülke Almanya. Ama bu ülke, kullandığı enerjinin yüzde 20’sini güneş enerjisinden elde ediyor. Türkiye ise, coğrafi açıdan güneşi en çok gören ülke. Kocaeli de, Türkiye’de güneşi en çok gören illerden biriymiş. Kaçmaz’ın verdiği bilgiye göre, günün en kısa olduğu 21 Aralık gününde bile, Kocaeli 6.5 saat güneş görüyor. Türkiye güneşten yılda ortalama 2.640 saat yararlanabiliyor. Ülkemiz coğrafyasının bazı bölgeleri de rüzgardan enerji üretmeye çok uygun. Meteoroloji İl Müdürü Sefer Kaçmaz’ın "Türkiye’nin petrolü güneştir" sözünün altını çizmek lazım. Bizim bölgemizde Büyükşehir Belediyesi son zamanlarda güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirmeye yönelik önemli adımlar attı. Halen yapımı devam eden Kullar’daki yeni arıtma tesisine de güneş panelleri kuruluyor. Arıtma tesisinin enerji ihtiyacı büyük oranda güneş enerjisinden karşılanacak.
Bu konuyu Türkiye’nin çok önemli bir mesele olarak önüne koyması lazım. Kocaeli’de HES’ler yerine güneş enerjisi panellerine yönelmek lazım. Bu kentte pek çok ev, işyeri çok yüksek olmayan yatırımlarla, bütün enerji ihtiyacını güneş panelleri ile karşılayabilir. Madem dünyada güneş enerjisi açısından bu kadar avantajlı konumdayız, bunu değerlendirmek zorundayız.

*Diğerleri nasıl yetişecek?
AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, önceki gün düzenlediği haftalık basın toplantısında, elinde çerçevelenmiş bir "Tebrik ve teşekkür" belgesiyle gururlanarak poz verdi. AK Parti Kocaeli Teşkilatı, parti genel merkezinde bilgisayar üzerinde değerlendirilen Performans Sistemi'nde Türkiye birincisi olmuş.
Partide Performans Sistemi, teşkilatların yaptığı çalışmalar kaydedilerek toplanıyor. Ana teşkilatlar neler yapmış, kadın kolları, gençlik kolları, mahalle temsilcilikleri nasıl çalışmış, eğitim toplantılarına kimler katılmış, hepsi kayıt altında. Kocaeli teşkilatı 85 puanla birinci. Türkiye ikincisi olan Rize teşkilatının puanı 70.
Türkiye genelindeki 1000’e yakın ilçe içinde Kocaeli’nin 12 ilçesindeki AK Parti Teşkilatları da ilk 50’nin içinde yer alıyorlar. En çalışkanı Kandıra Türkiye 3'üncüsü, en gerideki İzmit Teşkilatı Türkiye 39'uncusu.
Müthiş bir performans… Acaba, ilimizdeki CHP, MHP örgüt-teşkilatları için de böyle bir değerlendirme yapılsa sonuçlar nasıl çıkardı. AK Parti Genel Merkezi müthiş bir düzen içinde çalışıyor. İlimizdeki teşkilatları da öyle. Ama diğer partiler, kendi içlerinde sürekli bir itiş kakış içindeler.
Söyler misiniz, bu siyasi tablo içinde, bu kentte 3 yıl sonraki seçimlerde siyasi tablonun değişmesi mümkün olabilir mi?.. Bu şehirde siyasi partilerden herhangi biri AK Parti’yi yakalayabilir mi?


*Hiç affetmiyorlar
Dünya futbolunun zirvesindeki iki isim. FIFA Başkanı Sepp Blatter ve UEFA Başkanı Michel Platini. Biri dünya futbolunu, öteki Avrupa futbolunu yönetiyor.
Batı dünyasının kendine özgü kriterleri vardır. İki suçu affetmezler… Birincisi haksız kazanç. İkincisi vergi kaçırmak… Bu suçları işleyen kim olursa olsun, aforoz eder, ağır cezaya çarptırırlar. Cinayet, tecavüz, hırsızlık gibi suçlar, rüşvet ve vergi kaçakçılığından sonra gelir…
Yıllardır FIFA Başkanı olan Blatter ile, yıllardır UEFA Başkanı olan, eski çok ünlü futbolcu Platini, üstelik kendilerinin başkan olarak seçtiği kurullar tarafından futboldan atıldılar. İkisi de 8 yıl boyunca futbolla ilgili hiçbir etkinliğin içinde olamayacak. Herhangi bir maçı şeref tribününden bile izleyemeyecekler.
Çok ibretlik bir karar. Üstelik bu çok ağır cezanın tek nedeni, yıllar önce FIFA hesabından, UEFA Başkanı Platini’ye aktarılan 2 milyon Euro para. Bu karardan, bu ağır cezadan çok ders almalıyız.
Bu yazı toplam 800 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.