1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ergene'nin "arıtma çamur"u da değerlendirilecek
Ergene'nin "arıtma çamur"u da değerlendirilecek

Ergene'nin "arıtma çamur"u da değerlendirilecek

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Öztürk: - "Ergene Nehri'ndeki atık suların arıtılması sonucu ortaya çıkan arıtma çamurları geri kazanılmadığı veya bertaraf edilmediği zaman çevreye verdiği zararlar, arıtılmamış suyun verdiği zarardan k

A+A-

TEKİRDAĞ (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Ergene Havzası'nın artılmış suyundan kalan çamurun değerlendirilmesi için çalışmalar yapılacağını söyledi.

Öztürk, Namık Kemal Üniversitesi'nde (NKÜ) "Ergene Havzası Arıtma Çamuru Yönetim Planının Hazırlanması Projesi" toplantısında, sanayileşme ve teknolojik gelişmelerin hızlı değişiminin, yaşam kalitesinin artmasında büyük rol oynadığını ancak oluşturduğu kirlilik sonucu yaşam kaynaklarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Çevre koruma ve doğal kaynakların sürdürülebilirliğini sağlamanın, modern dünyanın en önemli hedeflerinden biri olduğunu belirten Öztürk, "Sürdürülebilir kalkınma ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda dengeli gelişmeyi öngörmektedir. Bu itibarla kalkınmanın daha sağlıklı olması için şehirleşme ve çevre dengesinin sağlanması gerekmektedir" dedi.

Öztürk, Ergene Havzası'nın Türkiye'nin ve Trakya Bölgesi'nin en önemli alanlarından biri olduğunu ve havzadaki kirliliğin giderilmesinin önem taşıdığını vurguladı.

Ergene Havzası'nda gerçekleşen programsız sanayileşme ve şehirleşme, yetersiz altyapı, tarımda bilinçsiz kimyasalların kullanımı, evsel atık suların arıtılmaması gibi sebeplerle havzanın yüzeyi ve yeraltı kaynaklarının kalitesini aşırı derecede bozduğunu ve havzanın kirlendiğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Ergene Nehri'ndeki atık suların arıtılması sonucu ortaya çıkan arıtma çamurları geri kazanılmadığı veya bertaraf edilmediği zaman çevreye verdiği zararlar, arıtılmamış suyun verdiği zarardan kat kat daha yüksektir. Hazırlanan projeyle çamurun işlenmesi, geri kazanımı ve bertaraf alternatiflerinin belirlenmesi için çalışmalar yapılacak."

 

- "Arıtma çamuru yönetim planı oluşturulacak"

 

Öztürk, projenin son aşamasında çamurun hangi geri kazanım veya bertarafı için hangi yöntemlerin uygun olduğunun belirleneceğini ifade etti.

Projeyle ayrıca uygulanabilir bir arıtma çamuru yönetim planı oluşturulacağını, bu sayede belediyelerin ve OSB'lerin ayrı ayrı pahalı bertaraf tesisleri veya enerji geri kazanım tesisleri kurmaları ve işletmelerinin önleneceğini aktaran Öztürk, gelişmiş ülkelerde atıklardan gaz ve elektrik üretildiğini anımsattı.

Öztürk, devletin, çöp depolama alanında oluşan biyogazla ilgili teşvik verdiğini ifade ederek, bu konuda gelişme sağlanması gerektiğini kaydetti.

Toplantıya, Tekirdağ Valisi Enver Salihoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Proje Koordinatörü Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer ile çok sayıda daire amiri ve akademisyen katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.