1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ergün, Kocaeli için daha aktif olmalı
Ergün, Kocaeli için daha aktif olmalı

Ergün, Kocaeli için daha aktif olmalı

Başbakan Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı, 61 nci Cumhuriyet Hükümetinde Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün yeniden Sanayi Bakanı olarak görevlendirildi. Nihat Ergün, Kocaeli siyasetinin günüm

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın önceki gün açıkladığı, 61 nci Cumhuriyet Hükümetinde Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün yeniden Sanayi Bakanı olarak görevlendirildi.

Nihat Ergün, Kocaeli siyasetinin günümüzdeki en önemli ismi. 1962 Derince Çınarlı doğumlu olan, çok genç yaşlarda girdiği siyasette, her kademeden geçip, adım adım yükselen Ergün'ü tanıyan herkes, dürüstlüğünü, zekasını, öngörülerini takdir ediyor.

Nihat Ergün, geçen dönem “Çırak” Bakandı. 12 Haziran seçimlerinde Kocaeli'de partisinin çok iyi sonuç almasında büyük rol oynadı. Çok çalıştı. Parti teşkilatlarını, belediye başkanlarını harekete geçirdi. Ergün'ün partisi, 12 Haziran'da kendi beklentilerinin de üzerinde oy alarak büyük bir seçim zaferine imza attı.

Nihat Ergün, 61 nci hükümette, çıraklık döneminin ardından, kalfalık dönemini de hemen atlayıp, “Usta Bakan” sınıfında görev yapacak. Nihat Ergün 2002 yılından bu yana partisi açısından çok başarılı olduysa da, Kocaeli için özel işler yaptığı söylenemez.

Daha önce Bakanlık yapan Kocaeli milletvekillerinin, özellikle Onur Kumbaracıbaşı'nın, Kazım Dinç'in bu şehirde imzaları var. Nihat Ergün'ün henüz Kocaeli'de imzasından söz edemeyiz.

Havaalanı, Bilişim Vadisi, Kandıra GOSB gibi büyük projeleri ortaya koyan isim. Ama hiç biri henüz bitmedi.

Nihat Ergün, yeni hükümette sadece Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı değil. Bu hükümetin ve AKP'nin en önemli isimlerinden biri. Hiç kimse Ergün'den kişisel beklenti içinde değil. Ama Nihat Ergün'ün artık bu dönemde seçim bölgesi Kocaeli'de imzasını atması, önemli projeler ve eserleri ortaya çıkartması, gelecekte bu kentte adını ölümsüzleştirecek bazı işleri hayata geçirmesini beklemek de Kocaelililerin hakkı olsa gerek.

Deniz Feneri sanıkları da gözaltında

Türkiye'nin çok hareketli gündemi içinde, biraz kenarda köşede kalmış önemli bir haber daha var. Almanya'da savcıların 2007 yılında başlattığı “Deniz Feneri e.v” soruşturması, Türkiye'de büyük yankı uyandırmış, bu dava ile ortaya atılan iddialar yüzünden Başbakan Erdoğan ve AKP, siyasi zarar görmüşlerdi.

Deniz Feneri Derneği'nin Almanya'da Türkler'den çok büyük miktarlarda yardım topladığı, milyonlarca euroluk yardım paralarının dernek yöneticileri tarafından kişisel amaçlarla kullanıldığı, paranın büyük bölümünün de AKP iktidarına yakın bir ulusal televizyon kanalının kurulmasına harcandığı öne sürülmüştü.

CHP ve ulusal basın Almanya'daki bu davayı yakından takip ettiler. Hatta bu dava nedeniyle kendisine yönelik suçlamalara çok kızan Başbakan, Aydın Doğan Grubuna bağlı gazeteler ve televizyonlar için boykot çağrısı yapmıştı.

Almanya'daki soruşturma dosyasında somut suç tespitleri vardı. Dosya, Türkiye adaletine 2008 yılında teslim edildi. Suçlananlardan biri dönemin RTÜK Başkanı Zahid Akman, bir diğeri Kanal 7 Televizyonu Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman'dı. Dosyaya göre sanık durumundaki bu iki önemli kişinin, Başbakan Erdoğan'a yakınlığı da biliniyordu.

Türk yargısı, uzun süre bu Deniz Feneri dosyası üzerinde çalışma yapmadı. Ancak geçen gün düğmeye basıldı. Zahid Akman ve Zekeriya Karaman'ın da aralarında olduğu beş kişi gözaltına alındı.

Bu dosya da en az “Şike Dosyası” kadar önemli. Bakalım Deniz Feneri olayının Türkiye ayağında neler olacak?

En rahat bulvarda da trafik sorunu yarattık

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi son 5-6 yılda yürüttüğü çalışmalarla İzmit şehir merkezinde çok önemli bir yol alternatifi yarattı. Atatürk Bulvarı'nın devamına Real Alışveriş Merkezi'nin önünden geçerek ilerleyen Rafet Karaca Bulvarı yapıldı. Bu Bulvar'ın sonlandığı Kandıra Sapağı'ndan Yahya Kaptan Mahallesi'ne kadar da Demokrasi Caddesi yapıldı. Bu geniş caddeler eskiden patika yol gibiydi. Yeni halleriyle İzmit trafiğinde çok önemli alternatif oluşturdular.

Ama son zamanlarda bu geniş caddelerde de trafik sorunu yaşanıyor. Özellikle Sedaş'ın Rafet Karaca Bulvarı'na taşınması yükü çok arttırdı. Daha önce bu bölgede park etmiş araç göremezdiniz. Şimdi Sedaş'a gelenler zorunlu olarak bu Bulvar üzerinde arabalarını park ediyorlar. Caddenin Kandıra Sapağına gidiş yönünde, yol kenarına park eden araçlar nedeniyle çok ciddi trafik sorunu yaşanmaya başlandı.

Ya Sedaş binasına gelen araçlar için bir otopark yapmak, ya bu bölgede kaldırımı daraltıp, yolu genişletmek, ya da Bulvar üzerinde kesinlikle park yasağı uygulamak lazım. Aksi hâlde Rafet Karaca Bulvarı da Alemdar Caddesi gibi, Hürriyet, Cumhuriyet caddeleri gibi, trafik karmaşası içinde boğulan caddelerimizden biri hâline gelecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.