1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ergün’le başladı, Işık’la biter mi?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ergün’le başladı, Işık’la biter mi?

A+A-

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi, Nihat Ergün’ün Bilim ve Sanayi Bakanı olduğu dönemde ortaya attığı projeydi. Aslında potansiyel olarak çok önemli bir tarım ve hayvancılık bölgesi olan, ama bu özelliğini gelire dönüştüremeyen ve göç vermeye başlayan Kandıra bölgesi için kurtuluş projesiydi. 

Önce, yapılacak her şeye karşı çıkmayı alışkanlık haline getiren bazı gruplar, “Kandıra’nın tarım arazileri sanayiye peşkeş çekiliyor” diye karşı çıktılar. Halkı tahrik ettiler, gösteriler yaptılar. Oysa proje Kandıra bölgesinde tarımda kullanılmayan araziler için geçerliydi. Bu proje içinde yer alan fabrikalar,  metal, otomobil, kömür, yanıcı-parlayıcı gaz falan üretmeyecek,  sadece gıda üretecekti. Çevreye sıkıntı olmayacaktı. 

Ancak “İstemezük” çığlıklarının ardından, Kandıra Gıda OSB için bazı uyanıkların rant elde etme girişimleri başladı. Vatandaşın arazisine, o arazinin gerçek değerinin altında fiyatlar önerdiler. Toprak sahibini kazıklamaya kalktılar. Konu mahkemelere gitti, uzadıkça uzadı.

Bakanlığı döneminde Nihat Ergün, bu projeyi, amacını, gereğini bana ayrıntıları ile anlatmıştı. Aslında 2012 yılında fabrikaların inşaatının başlamış olması, 2014’de üretimin hedeflenen doruğa çıkması planlanmıştı.

Kandıralı, kendi toprağını işleyecek, üretecekti. Lahanadan fındığa, domatesten bibere.. Kandıra Bölgesi, ne üretiyorsa, Gıda OSB’de bu ürünler işlenecekti. Kandıra’da hayvancılık yapanların eti, sütü, tavuğu, yumurtası.. Hepsi ve tamamı bu bölgedeki fabrikalarda işlenecek, en azından hareketlenecekti. Bu fabrikalarda makarna, bisküvi, konserve, turşu, aklınıza gelen paketlenmiş bütün yiyecekler üretilecekti. Kimisi dondurulacaktı. Çok büyük ihracat potansiyeli ortaya çıkacaktı.

Kandıralı hem ürettiği tarım ve hayvancılık ürünlerinin tamamına, hemen pazar bulacak, bunları satarak para kazanacaktı. Artık üreticinin yetiştirdiği ıspanak, pırasayı satmak için pazar pazar dolaşmasına gerek kalmayacaktı. 
Ayrıca bu bölgede kurulacak fabrikalar emek-yoğun yöntemiyle üretecekti. Bölgenin işsiz gençleri iş sahibi olacaktı. 
Ama işin içinden bir de FETÖ çıktı. Aslında 2016 yılına gelindiğinde sorun büyük ölçüde ortadan kalkmış, arazi sahipleri ve kuracakları fabrikalar belli olmuştu. Amla OSB’nin yönetimi, üyelerinin büyük bölümü, FETÖ’cü çıktı. İş tamamen durdu. 

Kandıra’nın yatırıma ihtiyacı var, Kandıra sahillerinin turizm potansiyeli bulunuyor. Sözde turizm bölgesi ilan edildi. Ama hiçbir şey yapılmadı. Kandıra’nın çalışkan, üreten insanları var. Ama üretseler kime satacaklar?.. Nasıl değerlendirecekler?.. Bu yüzden üretmiyorlar. Topraklarını satıp, İzmit’e iniyorlar. Kandıra’da genç kalmadı. Çünkü iş yok. Her yıl nüfusu azalıyor, Kandıralı İzmit’e İstanbul’a göç ediyordu. 

Şimdi Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Kandıra Gıda OSB Projesini yeniden gündeme getiriyor. Yapılacağını, Kandıra bölgesinin gelire, işe kavuşacağını söylüyor. Nihat Ergün başlattı. Ama yapamadı. Umalım ki, Fikri Işık, bu işin hayata geçmesini sağlasın. Kandıra kurtulsun.. Çiftçi kurtulsun. Hayvan yetiştiren kurtulsun. İşsiz gençler iş bulsun. Türkiye topraktan ürettiğini değerlendirsin. Kandıra bölgesi en kaliteli ürünlerle, dünyaya açılabilsin.

Haydi kızlar, Süper Lige 

Kadın basketbolunda, bizim ilimiz Türkiye’ye öncüydü. Brisaspor vardı, Kağıtspor vardı. 
Nurgül vardı, Nurson vardı, Şahver vardı. Kocaeli Kadın Basketbol 1 inci Ligi’nin en popüler şehriydi ve bütün maçlarda salon dolu olurdu. AK Parti geldi, ilimizdeki kadın basketbolunu da bitirdi. Kızların şortla sahaya çıkıp, basketbol oynamasını ayıp saydılar. Kulüpleri kapatıp, oyuncuları dağıttılar.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan birkaç yıl önce İzmit Belediyesi Kadın Basketbol takımını kurdu. Yatırım yaptı. İzmit’e 2nci Lig heyecanı geldi. Bu İzmit Belediyesi takımı, geçen hafta sonu Muğla’da düzenlenen Federasyon Kupası finallerinde tarihindeki ilk kupayı kazandı. Kendinden güçlü, daha değerli takımları yendi.

Şimdi bu takımdan bu sezon 2nci Lig’de şampiyonluk bekliyoruz. Yeniden kadın basketbolunun 1nci Ligi’ne ilimiz temsilcisinin yükselmesini bekliyoruz. Federasyon Kupası’nda kendinden güçlü takımları yenen İzmit Belediyesi Kadın Basketbol takımının bunu başaracak gücü olduğunu da gördük. Başkan Doğan desteğini arttırıp bu takımı Süper Lige yükseltirse, İzmit için büyük bir iyilik yapmış olacak. Belki arkasından Büyükşehir Belediyesi de bu kent için güçlü bir erkek basketbol takımı kurar. İzmit biraz spor görür.

Benim anladığım şu: İzmit’e tren yok 
Malum, Kuzey Marmara Otoyolu’nun inşaatı sürüyor.  3 üncü Boğaz Köprüsü üzerinden Trakya ve Avrupa’ya da bağlanan Kuzey Marmara Otoyolu’nun kenarına, Hızlı Tren Yolu da yapılacak. Bu da, hani o taa Bakü’den başlayıp, Kars’tan ülkemize giren demiryolunu, yine 3 üncü köprü üzerinden Londra’ya kadar götürecek. 

Hepsi güzel.. Türkiye’nin geleceği.. Bu arada yeni demiryolu üzerinde (ki bu yol Hızlı tren için kullanılacak)  ilimiz için yapılacak gar, İzmit ile Kartepe arasında bir noktada, Kartepe ilçesi sınırları içinde bulunacak. Kartepe Belediyesi, bu durumu “Hızlı tren ilçemize geliyor” diye sevinçle duyuruyor.

Oysa, aylardır Derbent istasyonunu bitirip, tren getiremedik. Kartepe ilçesine önce banliyö tren gelmesi gerekiyor. Yeni demiryolu bittiğinde yapılacak yeni gara, İzmit’ten de Kartepe’den de ulaşmak çok zor olacak.  
Hızlı tren istasyonu, Kuzey Marmara Otoyolu kenarında Kartepe sınırları içinde bir noktaya taşındığında, İzmitli’nin hızlı trene de ulaşımı zorlanacak. İstanbul-Ankara arasındaki hızlı tren,  bu istasyonda duracak. İzmitli şimdi iki adımda şehir içindeki gara gidip trene binerken, yeni yol bitince hızlı trenden iyiye kopacak.

Bu arada, İzmit halinden geçen mevcut demiryolu, tamamen banliyö tren taşımasına kalır mı?.. Umarım kalır.. Hem hızlı treni, hem banliyö trenini kaybedersek, zaten uçak falan da yok; Efe Tur ile Pamukkale’nin otobüslerine mahkum kaldık demektir.

Bu kentin ortasından 100 küsur yıl tren geçmiş.. AK Parti politikaları ile, artık trenden tamamen mahrum kalabiliriz.

DUVAR YAZISI 
Türkiye’de milyoner sayısı 
hızla artıyormuş. Yoksul 
sayısı daha hızlı artıyor da 
kimse bunu konuşmuyor 

Bu yazı toplam 2372 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum