1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ergün’ün 2023 Kocaeli vizyonu
Ergün’ün 2023 Kocaeli vizyonu

Ergün’ün 2023 Kocaeli vizyonu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 12 Haziran seçimlerine doğal olarak bütün ağırlığını koymaya çalışıyor. Geçen cumartesi günü, sabahtan esnaf temsilcileri ile Antikkapı’da buluşmuş. Uzu

A+A-

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 12 Haziran seçimlerine doğal olarak bütün ağırlığını koymaya çalışıyor.

Geçen cumartesi günü, sabahtan esnaf temsilcileri ile Antikkapı’da buluşmuş. Uzun bir toplantı. Öğlen Ford Otosan’da işçilerle öğlen yemeği yemiş. İkindi vakti, Seka Park’taki Özsar’da muhtarlarla toplantı.

Yüzlerce kişi, farklı konular.  Bu kadar insanla bırakın tek tek konuşmayı, el sıkışmayı, göz teması kursanız bitersiniz. Bakan Ergün, akşam da yerel basın temsilcileri ile Seka Park Otel’de yemekte birlikte oldu.

Doğruyu söylemek gerekirse, bir kez daha Ergün’den etkilendim. Olağanüstü formdaydı. Salata ve meyve yedi. Ana yemeği istemedi. Yanımda oturan Mahmut Civelek’e sordum, “Abi az önce Özsar’da künefeyi, kebabı götürdü. Şimdi nasıl yesin” dedi.

Bakan’ın öbür yanında Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu var. Gece ilerledikçe, gözleri kapandı.  Hani kendini tutmasa, başı Bakan’ın omzuna düşecek, uyuyacak. Karaosmanoğlu yorulmuş, uykusu gelmiş. Öyle sanıyorum ki, bu koşuşturma içinde yemeği fazla kaçırıyor, uykusuz da kalıyor. Daha saat 19. 00 sıralarında uyuklayacak hale gelmek, yine de iyi değil. Şeker’ine baktırması lazım.

Nihat Ergün, konuya Türkiye’yi devraldıkları 2002 yılındaki tablodan girdi. “Ayın 15’inde memur maaşlarını hangi parayla ödeyeceğimizi düşünüyorduk” dedi.  9 yıl içinde Türkiye ekonomisinin geldiği noktayı anlattı, “2002’deki tablo önünüzdeyken hayal kurmak, vizyon koymak da mümkün değildi. Ama artık Türkiye hayal kurabilir, vizyon geliştirebilir” diye anlattı.

Bu süreçte Kocaeli için çok önemli ve devrim niteliğinde iki iş yapıldığını söyledi:

1-) Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni kurmak

2-) Belde belediyelerini kapatıp, yeni ilçeler kurmak.

Ergün şunları söyledi:

“-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu ile, bu kente gelen kaynak10 misli artmıştır. Belde belediyelerini kapatmak kolay değildi. Düşünün kocaman bir Değirmendere Gölcük’e, kocaman bir Hereke Körfez’e bağlandı. Bu büyük yeniden yapılanma da başarıyla tamamlandı. Artık Kocaeli’de de yeni şeyler yapmak daha kolay”

Bakan daha sonra hükümetin Türkiye ile ilgili büyük projelerinden, 2023 Türkiye’si vizyonundan söz etti. Ardından, Kocaeli için 2023 vizyonunu anlattı..

Cumhuriyet’in 100 ncü yılına kadar AKP’nin Türkiye için büyük işler yaparken, Bakan Ergün’ün hayal ettiği Kocaeli’de şunlar olacak:

İstanbul-İzmir otoyolu projesi içindeki Körfez Köprüsü bitecek, İzmit rahatlayacak.

Kuzey Marmara Otoyolu 3 ncü Boğaz Köprüsüne bağlanacak.

Yalova’dan başlayıp, Samanlı eteklerinden geçerek gelen yeni bir otoyol yapılacak. Bu güney otoyolu da kuzey Marmara otoyoluna bağlanacak.

Karadeniz Otoyolu Sinop’a kadar geldi. Sinop-Zonguldak Ereğli arası yapılacak. Ardından Karasu-Kandıra-Şile sahil yolu bağlanacak.

İşte size, yeni yollar, yeni güzergahlar. Varsa paranız, gidin, bu bölgelerde arsa kapatın.

Ergün, İstanbul’da bitme aşamasına gelen Marmaray Projesinin ikincisinin yapılacağını, İstanbul ile Adapazarı arasının tünelle, metro ile birbirine bağlanacağını da anlattı. Kocaeli’nin, bölgenin, havzanın lider kenti olacağını, Yalova, Sakarya, Bolu, Düzce illerinin karayolu, havayolu ulaşım merkezi haline geleceğini söyledi.

Müthiş bir vizyon.. Tabii, not aldık.. Yaşarsak da 2023’de bunlar olmazsa, yine “Hani işler bitmedi” deme hakkımız var. Zaten Bakan da bunları anlatırken, “Eğer söylediklerimizi geciktirirsek, İsmet Abi kızar, yazar” diye taşını attı.

Herkesin içinde sormadım. Ama toplantının ardından yalnız kalınca, Sayın Bakan’ın hoşgörüsüne sığınıp, “ Bu otoyolları, tünelleri anladım da, acaba 2023’e kadar bizim Sapanca Yolu biter mi?” dedim.

Ergün güldü, “Söz, 2023’e kadar o yol da bitecek” dedi.

Gazetecilerle yaptığı toplantıda, Bakan’ın en çarpıcı sözlerinden biri, kendisine yöneltilen bir soruyu yanıtlarken söylediği, “Benim yetkim olsa, Metropol İş Merkezi binası ile Merkez Bankası binasını yıkar, yerlerini meydan yapardım” oldu.

Ergün, Perşembe Pazarı alanına yapılaşma olmayacağını, Valilik binasının yıkılacağını, Perşembe Pazarı alanı ile Valilik binası alanının, yeraltında otopark, üstleri şehir meydanı haline getirileceğini de söyledi.

Bakan gibi, benim de elimde yetki olsa, ilk iş Merkez Bankası ile Metropol İş Merkezi binalarını yıkmak olurdu. Bunlar kentin ucubeleridir.

Ama Metropol İş Merkezini yıkmadan önce bir pazarlık yapmak lazım. Bu bina yıkıldığında, yerel yönetimler nasıl olsa Müsiad Kocaeli Şubesine uygun yeni bir yer verirler. İyi de KYÖD sosyal tesislerini ne yapacağız?.. Metropol İş Merkezi yıkılacaksa, önce KYÖD sosyal tesislerine de bir yer bulmak lazım.

Ergün’ü çok formda gördüm. Çok inanmış gördüm. 12 Haziran seçimlerinde çok farklı bir sonuç beklemediklerini, büyük olasılıkla yine  kendilerinin tek başına iktidar, CHP’nin ana muhalefet olacağını öngördüklerini, MHP’nin hala baraj sorunu olduğunu söyledi. Ergün, “Herkes bizi sevsin, herkes bizim partimize oy versin diye bir hedefimiz yok. Tam tersine farklı görüşlere, muhalefete saygı gösteriyoruz” dedi.

Halkın nabzının çok iyi tutulduğunu, bütün diğer partilerin mitinglerinin, söylemlerinin de izlendiğini anlattı, “Her akşam Sayın Başbakan’ın önüne değerlendirme gelir. Bizim hangi söylememiz tutmuş, hangisi beğenilmemiş. Muhalefet ne demiş. Biz ne söylemeliyiz. Hepsine bakarız. Kendimizi kandırmak için değil, kendimizi düzeltmek için anketler yapar, kamuoyunun nabzını tutarız. 11 Haziran günü, bizim elimizde 12 Haziran seçimlerinden çıkacak sonuç üç aşağı beş yukarı mevcut olur” diye anlattı.

Yemekten sonra, ayaküstü biraz Kocaelispor konuştuk. “Profesyonel futbol ile arama kalın bir duvar ördüm. Bunu yıkmam” dedi. Ama Kocaelispor’u diriltmek için bir şeyler yapmak isteyenlere destek verebileceğini de ilk kez ima etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.