1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Erken evliliğe karşı platform oluşturdular
Erken evliliğe karşı platform oluşturdular

Erken evliliğe karşı platform oluşturdular

Kocaeli Sahipsiz Değildir Platformu kurucusu Vedat Çalık, Türk Diyanet Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal ve Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu üyesi Kübra Vatansever, İzmit Beledi

A+A-

Kocaeli Sahipsiz Değildir Platformu kurucusu Vedat Çalık, Türk Diyanet Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal ve Kadın Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu üyesi Kübra Vatansever, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ziyaret etti.

TOPLUMSAL SORUN

Genç kızların çok küçük yaşlarda evlendirilmesinin önünü almak ve bu konuda halkı bilgilendirmek amacıyla sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yaptıklarını söyleyen STÖ Başkan ve temsilcileri “Özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde töre ve değişik adlar altında daha çocuk sayılabilecek yaşta genç kızlar evlendiriliyor. Erken evlilikler beraberinde doğal olarak boşanmalar, töre cinayetleri ve anne- baba sevginden uzak nesillerin yetişmesine sebebiyet vermektedir. Sadece aileleri ilgilendiren bir konu gibi görünen bu tür evlilikler sonuçta topluma mal olmakta ve olumsuz etkilerini toplum ödemektedir” diyerek yaptıkları etkinliklerde kendilerine destek verdiği için Başkan Doğan’a teşekkür ettiler.

ACELE EDİLMEMELİ

Ailenin toplumu oluşturan en küçük yapı taşı olduğunu, aile ne kadar sağlam olursa ait olduğu toplumların o kadar sağlam ve gelişmiş olduğuna dikkat çeken İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da “Evlilikte kesinlikle acele edilmemelidir. Genç kızlarımız gerekli eğitimlerini aldıktan ve gerçek kimliklerini kazanıp evlenme bilincine ulaştıktan sonra gerekli adımlar atılmalıdır. Maddi ve manevi olarak evliliğe hazır olmayan kızlarımız ileride toplumsal bir yara oluşturabilirler. Aile büyüklerinin bunlara dikkat etmesinde fayda vardır” diyerek sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına her zaman destek vereceklerini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.