1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Erken seçim, AKP’yi tahrip eder
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Erken seçim, AKP’yi tahrip eder

A+A-
Pek çok kişi, mevcut Meclis aritmetiği içinden bir koalisyon hükümetinin çıkabileceği konusunda umutsuz. Erken seçimin kaçınılmaz olacağını düşünüyorlar.Oysa erken seçimin  mevcut siyasi partilerin hiçbiri  için mantığı yok..
7 Haziran seçimlerinde HDP dışındaki partilerin aldığı sonuçtan tatmin olmadıkları bir gerçektir. Ama bu yıl bitmeden yapılacak, bir koalisyon denemesi yapılmadan gidilecek seçimden HDP dahil hiçbir partinin daha iyi sonuçla çıkacağını da sanmıyorum. 
…………
Diyelim ki, kasımda ya da aralıkta, yani bu yıl içinde bir çok erken seçim yapıldı. Öncelikle 
7 Haziran’daki katılma oranı çok düşecektir. Halkın önemli bir bölümü, “Nasıl olsa bir işe yaramıyor” diye, sandık başına gidip oy kullanma zahmetine bile katlanmayacaktır. 
Böyle bir seçimden HDP zararlı çıkar..  7 Haziran’da aslında CHP tabanını oluşturan seçmenlerin bir bölümü “Aman barajı aşsınlar da AKP’nin tek başına iktidarına engel olsunlar” mantığıyla oy vermişti. HDP oyları yüzde 14’e kadar çıktı, kantarın topuzu biraz kaçtı. Bu defa, o seçmenlerin bir bölümü CHP’ye döner..7 Haziran’da AKP’den HDP’ye kayan oyların adres değiştirmesi ise beklenemez.  Mevcut aritmetik içinde son çare olarak HDP’nin içinde yer alarak veya yer almayarak destekleyeceği bir hükümet kurma imkanı varken bunu kullanmayan, MHP gibi HDP’yi yok sayan bir politika izlemesi halinde–ki bu çözüm sürecinin tamamen bittiğini gösterir- Güneydoğu’daki ve örneğin ilimiz Yukarı Hereke bölgesindeki eski AKP oylarının 7 Haziran’da olduğu gibi HDP’ye gitmesi kaçınılmazdır. 
MHP’nin durumu farklı.. 7 Haziran’da “AKP’den hesap sorsun” diye MHP’ye oy veren seçmenlerin bir bölümü, Meclis Başkanlığı seçimindeki tutumu nedeniyle Bahçeli’ye kırgın.  Bildim bileli MHP’li olan bazı arkadaşlarımın ağzından “Bir daha Bahçeli partinin başında olduğu sürece MHP’ye oy vermem” sözlerini duydum. 
Ama dünkü yazımda da anlatmaya çalıştığım gibi, Bahçeli’nin Meclis Başkanlığı seçimindeki tutumunu beğenen önemli bir sağ seçmen kitlesi de var. Yıllarca AKP’yi hararetle savunan, her seçimde AKP’ye oy veren pek çok tanıdığımın ağzından da, “En ilkeli, en düz giden lider Bahçeli. Bundan sonra oyum MHP’ye” sözlerini de duydum. 
…………
Mevcut Meclis aritmetiğinde, ipler AKP’nin ve Davutoğlu’nun elinde. 7 Haziran öncesi,  Cumhurbaşkanı Erdoğan çok daha güçlüydü. Partinin milletvekili aday listelerinin bile Erdoğan tarafından hazırlandığı iddia edilmişti. Hala pek çok konuda, özellikle devletin temel politikalarının belirlenmesinde Erdoğan çok güçlü pozisyonda olabilir, partideki bütün ipleri elinde tutabilir. Ama yeni hükümeti kurma ya da “Bu iş olmuyor” diyerek erken seçime gitme konusunda Davutoğlu yetkili. Davutoğlu’nun şimdiye kadar gözüken tavrı, 63 ncü hükümeti kurma görevini aldıktan sonra, üç parti ile de yapıcı görüşmelere yönelmek ve biran önce yeni bir hükümet kurma yönünde. Üstelik Davutoğlu’nun elinde kim ne derse desin, belli tavizleri vererek Meclis’teki MHP veya HDP desteğini alarak güvenoyuna ulaşabilecek bir azınlık hükümeti kurma imkanı da matematik olarak bulunuyor. Davutoğlu, görevi devraldıktan sonra mevcut matematiğin ortaya koyduğu bu seçenekleri mutlaka zorlayacaktır. 
…………
Eğer bu yıl içinde yeni bir çok erken seçime gidilirse, bundan en zararlı çıkacak parti bence AKP’dir. AKP 7 Haziran seçimlerindeki ağır oy kaybını içine sindiremedi. Parti içinde suçlu ve suçlular aranıyor. Biz bu kentteki tabloyu görüyor ve biliyoruz. Pek çok AKP’li birbirine diş biliyor. Kendini dışlanmış, harcanmış hissedenler var. Yavaş yavaş konuşmaya, partiyi, partinin genel tavrını, parti yöneticilerini internet üzerinden eleştirmeye başlayanlar var. 
AKP’lilerin elinde birbirleriyle ilgili dosyalar var. Birbirlerini suçlayacak belgeler var. AKP, 2001 yılında Milli Görüş omurgasından ayrılarak kurulmuş, Türk siyasi tarihi için hala “Çok genç” ve “Köksüz” denilebilecek bir parti. Çok hızlı ve yapay olarak büyüdü. “Kim olursan ol gel” mantığıyla büyüdü. Kuvvetli bir rüzgarın esmesi halinde parti çok dayanıklı ve korunaklı değil. 
Hala AKP içindeki öfkeli, kendini harcanmış hisseden insanların büyük bölümü açık açık konuşmuyor.. Çünkü, hala içlerinde “Parti iktidarını sürdürebilir” umudu var. Hala “Erken seçim olursa belki bu defa beni hak ettiğim şekilde partim değerlendirir” umudunu taşıyanlar var. Bu nedenle konuşmuyorlar. Ellerindeki belgeler, beyinlerindeki bilgilerle ortaya çıkıp,  her şeyi altüst etmeden önce bekliyorlar. Hala parti içinde biraz korku var. 
Çok erken seçim kararı alınınca ne olacak. AKP’nin Kocaeli’de 100 kişilik bir aday listesi açıklaması mümkün mü?.. Çok büyük olasılıkla 7 Haziran seçimlerinde halkın önüne konulan aday listeleri tekrar–belki çok küçük değişikliklerle- açıklanacak. Bu defa da 11 kişilik listede kendini göremeyenler, işte o zaman patlayacaklar. 
AKP’nin bir de eylül ayında olağan kurultayı var.  Elbette erken seçim kararı alınırsa ertelenebilir. Ama bu kurultayın yapılması halinde, parti genel başkanlığı için Davutoğlu’nun karşısına rakip çıkacağı yolunda iddialar şimdiden başladı. Eylül’deki kurultay için hedefleri olanlar var. Bu kurultay da sonuç ne olursa olsun, AKP içinde bir dalgalanma yaratacaktır. 
………
Bütün bunları üst üste koyarsanız, olası bir çok erken seçimden en fazla hasar görecek, bugün elinde bulunan 258 milletvekilliğini mumla arayacak parti, AKP olacaktır diye öngörebilirsiniz. Cumhurbaşkanı çok hırslı. Kendisine de çok güveniyor. Hala “Bir erken seçimde bu hasarı onarır, yeniden tek başımıza iktidar oluruz” diye düşünüyor olabilir. Ama AKP’de 7 Haziran seçimleriyle birlikte bir çözülme başlamıştır. Aslında 7 Haziran’da AKP’ye oy vermiş olmasına rağmen, bu sonuçtan çok memnun olan ve “Daha da AKP’ye oy vermem” diyen pek çok kişi biliyorum. Davutoğlu’nun da bu gerçekleri görecek, hissedebilecek kadar akıllı olduğuna inanıyorum. Bu nedenle hükümet kurma görevini alır almaz Davutoğılu’nun büyük bir samimiyetle bir genel seçimi en az 2 yıl öteleyebilecek, kutuplaşmayı olabildiğince azaltacak bir koalisyon hükümeti kurmak için büyük bir samimiyetle çalışacağını tahmin ediyorum.
İsmet Çiğit 
Bu yazı toplam 360 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum