1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Erken seçim olursa
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Erken seçim olursa

A+A-
Hiç temenni etmiyorum ve hala mevcut meclis aritmetiği içinden güvenoyuna dayalı bir koalisyon hükümeti kurulmasına yönelik umutlarımı korumaya çalışıyorum. 
AKP ile CHP anlaşır da “Büyük koalisyon”u kurarsa, Türkiye’nin önü açılır.. AKP ile MHP anlaşır, hükümet kurarsa, bu da ülkedeki işlerin önemli şekilde rayına oturtulmasını sağlayabilir. 
Şu an için ülkemiz adına en kötü formülün, Cumhurbaşkanı tarafından önerilen “Azınlık hükümeti ile erken seçim” olduğunu düşünüyorum. Başbakan Davutoğlu ile, pek çok AKP’linin de bu formülün yanlış olduğunu gördüğünü, ama ellerinden bir şey gelmediğini  tahmin ediyorum..
…………
Diyelim ki, kasım ayının üçüncü pazarı Türkiye erken seçime gitti. Aslında ülkemizde her şey yerli yerine oturmuş, ekonomide, toplumsal barışta, terörde çok büyük sorunlar yaşanmıyor olsa, elbette zorlama koalisyonlar yerine biran önce yeniden seçime gitmek en doğrusudur. Hatta, sağlıklı demokrasilerde, gerekirse arka arkaya üç-beş seçim de yapılabilir. Ama Türkiye’nin pozisyonu buna müsait görülmüyor. 
Evet, diyelim ki, kasım ayında erken seçime gidildi.. Bence, seçimlerden çıkacak sonuç, 
7 Haziran’dan çok farklı olmayacak.  Ama böyle bir seçimin 7 Haziran seçimlerinden şekil olarak önemli farklılıkları bulunacaktır. 
Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor. 7 Haziran sonrası, Meclis’e giren 4 parti de “Bir sonraki seçime kadar baraj düşürülmelidir” demişlerdi. Son seçimlerde ülke barajı % 10 olarak uygulandı. Seçim sonrası tartışmalarda yüzde 7’den, yüzde 5’ten söz edildi. Meclis, erken seçim kararı alırken barajı düşürür mü, bilemeyiz. Ama AKP direnmek istese bile, CHP-MHP ve HDP barajı düşürebilirler. Tabii bu konuda MHP’nin çok istekli olmayabileceğini düşünüyorum.
Yüzde 10 barajlı yeni bir seçime gidilirse;  yine 4 parti barajı aşar. Ülkemizde uygulanan sistemde 4 partinin barajı aşması halinde, bu partilerden herhangi birinin tek başına hükümet kuracak kadar milletvekili kazanması mümkün değil. Dört parti barajı aşıp Meclis’e girmişse,  mutlaka koalisyon gerekecektir. 
Bu defa, takvim çok sıkışık olacak. Yine gümrük kapılarında oy kullanma olabilir ama, bu defa dünyanın çeşitli ülkelerinde TC vatandaşlarının oy kullanmalarını sağlayacak bir düzenin kurulabileceğini sanmıyorum. 
7 Haziran’da yurt dışı ve gümrük kapılarında kullanılan oylar, 3 milletvekilliği için sonuç değiştirmişti. Yurt dışı oylar en çok AKP ile HDP’nin işine yaramıştı. HDP Kocaeli’de, AKP ise Muş ve Şırnak’ta yurt dışı oyların dağılımı nedeniyle birer fazla milletvekili çıkartmıştı. Bu kez, bu oylar olmayabilir.
Eğer erken seçimde baraj indirilirse, Meclis’teki mevcut dört siyasi partinin dışında bazı partiler daha bu kez daha iddialı bir yarış içine girebilirler. Barajın yüzde 5’e çekilmesi halinde seçime gerçekten çok asılan bir Saadet Partisi ile Vatan Partisi görebiliriz. Üstelik, bu iki partinin yüzde 5’lik  barajı aşma şansları da gerçekten var olacaktır.. 
7 Haziran’dan buyana devam eden sürecin, halkın gözünde en fazla AKP ile MHP’yi yıprattığını düşünüyorum. AKP’ye küsenler Saadet’e, MHP’ye küsenler çok samimi ulusalcılık söylemleri bulunan Vatan Partisi’ne bu defa “Barajı aşabilir” düşüncesiyle yüklenebilir. Baraj düşerse, bu defa önümüze 5 partili bir meclis tablosu da çıkabilir. 
…………
Kasım ayı içine sıkıştırılacak bir erken seçim o kadar paldır küldür yapılacaktır ki, siyasi partiler yeni aday listeleri ile uğraşmayabilir. Anayasal açıdan sıkıntı var mıdır bilemem. Ama böyle bir seçimde mevcut partiler bırakın aday lisleri üzerinde değişiklik yapmayı, aday adayı başvurusu almama yoluna bile gidebilirler. 
Tabloya ilimizden bakacak olursak, özellikle AKP, CHP ve MHP’de yeni bir adaylık yarışının başlaması halinde çok büyük sıkıntıların yaşanabileceğini öngörmek için kahin olmaya gerek yoktur. 
AKP zaten ön seçim yapmaz. Bu defa 7 Haziran öncesi kendisine haksızlık yapıldığına yürekten inanan Mahmut Civelek mutlaka listede yer almak isteyecektir. CHP’de bu defa da ön seçim olacağını sanmam. Çünkü yetişmez. Ama Prof.Hurşit Güneş, bu defa listeye girmek için çok çaba harcayacaktır. 
Hem AKP, Hem CHP, hem MHP içinde ilimizdeki aday listelerinden hoşnut olmayan, 
7 Haziran’daki listeleri yanlış bulan pek çok kişi var. Bunların önemli bir kısmı, ‘Haziran’da bağırlarına taş bastı, yine de partilerine oy verdi. Ama bu defa partisinin aday listesine tepkili olanlar, başka arayışlara girecektir. 
7 Haziran’da yüzde 90’a dayanan seçime katılma oranı, bir erken seçim halinde 70’lerin altına iner ki, bu da beklenenden çok farklı sonuçlar çıkmasına yol açabilir. Seçime katılma oranının düşüklüğü, en çok AKP’yi olumsuz etkiler..
Olası bir çok erken seçimde, ilimizde AKP oylarının biraz daha düşeceğine inanıyorum. 
7 Haziran’da beklediklerinin, hedeflediklerinin 100 bin oy, 2 milletvekili gerisinde kaldılar. Bu defa, AKP’nin Kocaeli’den çıkartacağı vekil sayısı 5’e inebilir. Baraj düşer de, ülke barajını aşarsa, ilimizden Saadet kesinlikle bir milletvekili çıkartır. 7 Haziran’da  “Aman iteleyelim de barajı geçsinler” diye HDP’ye oy veren seçmenler, bu defa CHP’ye geri dönebilir. CHP listesini doğru yönde revize ederse ve örgütlerinde geniş bir değişiklik yaparsa, Kocaeli’deki milletvekili sayısını 4’e çıkartabilir. 
MHP’de olası bir erken seçim halinde, Lütfü Türkkan’ın bu kez listenin ilk sırası için çok asılacağını ve buna hakkının bulunduğunu düşünüyorum. Saffet Sancaklı’nın işi zora girebilir. HDP pek sıkıntı yaşamaz, yine Ali Haydar Konca’yı çıkartır. 
……….
Olası bir erken seçimin özellikle AKP’ye ne getirip, ne götüreceğini kimse kestiremez. Böyle bir seçimde 3 dönem kuralı nasıl uygulanacak?..7 Haziran listelerinden ve seçim sonucundan sorumlu tutulan Fikri Işık’ın pozisyonu ne olacak?.. Çok kısa sürede çok fazla soruya cevap bulmak gerekecek. Olası bir erken seçimde ortaya çıkacak sonuç, emin olun 7 Haziran’da ortaya çıkan sonuçtan çok daha karmaşık ve içinden çıkılmaz olacaktır. Bu nedenle umalım ki,  çok erken bir seçime gerek kalmasın. AK-CHP veya, AKP-MHP ortaklığı bu ay sonuna kadar Türkiye’ye 63 ncü hükümetin kurdursun.
Bu yazı toplam 454 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum