1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Erken yerel seçim kaçınılmaz gözüküyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Erken yerel seçim kaçınılmaz gözüküyor

A+A-

Türkiye son yerel seçimlerini 2014 yılının mart ayında yaptı. Yerel yöneticiler 5 yıl için seçildi.

Bir sonraki yerel seçimlerin normal tarihi  mart 2019 .Ancak, özellikle 15 Temmuz olayları sonrasındaki gelişmeler gösteriyor ki, Türkiye’de yerel seçimlerin normal tarihinden erkene alınması giderek bir mecburiyet haline geliyor.

Siyaset kulislerinde, özellikle AK Parti çevrelerinde de bu yönde beklenti var ve açık açık konuşuluyor. Beklenti, yerel seçimlerin 2017 yılı sonbaharına, ya da 2018 yılının ilk yarısına alınması yönünde.

Genel seçimlerin, yani milletvekilliği seçimlerinin normal zamanından erkene alınması Meclis kararıyla gerçekleşebiliyor. Ancak yerel seçimlerin tarihini değiştirmek için Anayasa değişikliği gerekiyor. Şimdilik, CHP’nin yerel seçimlerin erkene alınmasına karşı olduğu gibi bir izlenim var. Ama bir muhalefet partisine, bir seçimin erkene alınmasına karşı çıkmak yakışmaz. CHP’nin de bu konuda fikri halinde yerel seçimlerin öne çekilmesiyle ilgili Anayasa değişikliğinin Meclis’ten çıkması hiç de zor değil.

ERDOĞAN’IN KARARLILIĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, her fırsatta tekrarlıyor:

“-Bu can, bu tende kaldığı süre boyunca, FETÖ terör örgütü ile uğraşacağım. Bu terör örgütünün son ferdi temizlenene kadar tek başıma kalsam da mücadele edeceğim.” diyor.

15 Temmuz sonrası, her yerden FETÖ’cü fışkırdı. Emniyet’te, Adalet’te, Milli Eğitim’de, Sağlıkta, Tapu’da, iş dünyasında FETÖ’cü doluydu da, yerel yönetimlerde yok muydu?

Hepimiz, herkes biliyor ki, yerel yönetimlerde de var. Özellikle de AK Partili belediyelerde var. Belediye Başkanları, meclis üyeleri var. Belediyelerde üst düzey yöneticiler, bürokratlar arasında var. Bizim ilimizde de var.

Türkiye’nin en büyük şehrinin Belediye Başkanının damadı FETÖ’den tutuklanıyor. Kayınbaba  görevden alınabilir mi? Yer yerinden oynar.

Cumhurbaşkanı hiç kuşkusuz kimin ne mal olduğunu çok iyi biliyor. Ama parti içinde, yerel yönetimlerde bulunan FETÖ’cülerin temizlenmesi için tek çare belediye seçimlerini yenilemek olarak görülüyor.

Güneydoğu’daki Belediye Başkanlarını, “Bunlar terör örgütüne destek veriyor” diyerek görevden almak kolay. En azından iç siyaset ortamında koşullara uyuyor. ABD ile Avrupa’nın dışında kimse karşı çıkamıyor. Aksi söz söyleyemiyor. Ama alın bakalım AK Partili Belediye Başkanlarını, Büyükşehir Belediye Başkanlarını… Parti çatırdar, ortasından yarılır. Bu nedenle tek çare yerel seçimleri erkene almak olarak gözüküyor.

KAYYUMLA GÖTÜRMEK KOLAY DEĞİL

Tabii, yerel seçimlerin erkene (mart-2019 öncesine) alınması gerektiğine dair bir başka önemli işaret de, bayram öncesi 30 kadar belediyede görevden alınanların yerine kayyum atanması olmuştur.

Suç işleyen belediye başkanı elbette görevden alınır. Ama görevden alınan belediye başkanının yerine belediye meclisi içinden seçimle birinin gelmesi gerekir.

Hükümet, OHAL yetkilerini kullandı. Hakkari Belediye Başkanı’nı görevden almışsınız. Yerine Meclis’ten seçimle yeni başkan gelecek olsa, meclis de aynı partinin elinde. Yine aynı partiden biri Başkan olacak. OHAL’in KHK yetkisi ile, görevden alınan Belediye Başkanlarının yerine Kaymakam veya Vali Yardımcıları getirildi.

Bu uygulamada kapsamın genişletilmesi de mümkün. Güneydoğu’daki bazı büyük illerin Belediye Başkanlarının durumu da tartışılıyor.

O bölgede halk terör örgütüne karşı olabilir. Halkın büyük bölümü devletin yanına geçmiş olabilir. Ama seçilmiş belediye başkanının yerine atanmış bir bürokratla yerel yönetim çarkının dönmesi yine de kolay değildir. Bu nedenle de yerel seçimlerin mart-2019’u beklemeye takati kalmamıştır.

YİNE 13-0 OLUR MU?

Şimdi soru şu: Önümüzdeki yerel seçimlerde bu kentte yine skor AK Parti lehine 13-0 çıkar mı? Eğer bu kentteki muhalefet biraz kıpırdanırsa, çıkmaz.

Çünkü, özellikle yerel seçimlerin erkene alınması halinde, AK Parti’nin ilimizdeki mevcut belediye başkanlarının önemli bir bölümü yeniden aday gösterilmeyecektir. Bu defa parti içindeki Belediye Başkan adaylığı çok daha sert, kırıcı olabilir.

Büyükşehir’de İbrahim Karaosmanoğlu’nun 3’üncü dönemi doluyor. Benim tanıdığım Karaosmanoğlu, bu kuralı zorlamayı aklından bile geçirmez. Belki siyasetin içinde kalır. Bir dönem de milletvekili olabilir. Ama Karaosmanoğlu, 4’üncü kez Büyükşehir adayı olmayacaktır.

AK Parti içinde Büyükşehir Başkanlığı için çok büyük bir yarış ortaya çıkacak. Yine tabloya bugünden baktığınızda, Kocaeli’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti adayını-kim olursa olsun- uzak ara favori gösterebilirsiniz. Ama bazı şeyler ters de gidebilir. İlçe Belediye Başkanlarının büyük bölümü değişirse, dengeler de değişebilir.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay bu görevi kongrede üstlendiğinde iki konuyu öne çıkartmıştı:

1- Yeni Parti Binası. 2- Yerel seçim adaylarını önceden belirlemek.

CHP yeni bina satın aldı ama aylardır tefrişini tamamlayamıyor. Adayların erken belirlenmesi konusunda da en küçük bir hareket gözükmüyor. CHP bir sonraki yerel seçimlerde kadın adayları öne çıkartabilir. MHP kendi içinde çok karışık. Hele şu kongreler dönemini bir görelim. Parti ne hale gelecek. İhraç edilen Meral Abla yeni bir oluşumun içine girecek mi?

Siyasette çok bilinmeyen var. Geleceğin fotoğrafı son derece flu. Ama ben iddia ediyorum… Yerel seçimler normal zamanı olan mart-2019’a kalmayacak. İçinden geçilen şartlar, bunu imkansız kılıyor.

Muhtemeldir gelecek yıl bu sıralar veya 2018’in Mart-Haziran arasındaki bir yerlerde yerel seçimler yapılacaktır. Ara başlıktaki sorunun benim açımdan yanıtına gelirsek. Belki bir genel seçimde bu kentteki 12 milletvekilliğinin 8’ini AK Parti kazanır. Ama bir sonraki yerel seçimlerde AK Parti’nin bu şehirde 13-0 yapacağını hiç sanmıyorum.

Kent Bayramlaşmasında kent için güzel tablo

İbrahim Karaosmanoğlu, 2004 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra o yıldan itibaren Kent Bayramlaşması geleneği başlattı. CHP’lilerin bu davete icabet etmemesini her bayramda eleştirmişimdir. Siyaset farklı şeydir. Bayram farklı bir olay…

AK Partilileri yakından tanıyorum. Sadece kendileri bir araya geldiklerinde birbirlerine çok gaz verirler. Farklı olurlar. Her konuda her kararı kendilerinin alması hak gibi görünür onlara. Ama dışa açık insanlardır. Kendileri gibi düşünmeyenleri dinlemek konusunda da özellikle partinin büyüklerinde bir eğilim vardır. Konuşmak gerekir onlarla. Anlatmak , “Bakın biz de varız. Biz de burada yaşıyoruz” demek gerekir.

Kent Bayramlaşmaları fırsattı. CHP’nin bu kentteki “Ana muhalefet” olarak Bayramlaşmalara katılması gerekirdi.

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay bu bayram bu inadı kırdı. Kent Bayramlaşmasına CHP kurumsal katılım gösterdi. Ortaya çıkan tabloyu, ilimiz açısından bir kazanım, ilimiz siyaseti açısından kalite yükselişi olarak görüyorum. Ama keşke o tablonun içinde HDP de olsaydı. HDP bu kentte 7 Haziran’da milletvekili (hatta Bakan) çıkartmış bir parti. 1 Kasım’da da 40 bin civarında oy aldı. Bu ülkenin de bu kentin de bir gerçeğidir HDP. Umarım, bir sonraki Kent Bayramlaşmasında bu kentin bütün renklerini bir arada görebiliriz. Bayramlar farklıdır. Bayramlar hoşgörü, barış günleridir. Bayram davetine katılmamak, davete gelmeyeni küçük düşürür.

Bu yazı toplam 3956 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum