1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ermeni-Türk İlişkileri Konferansı
Ermeni-Türk İlişkileri Konferansı

Ermeni-Türk İlişkileri Konferansı

- NKÜ Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ulu: - "Gerek Ermeni tarafı olsun, gerek Ermenilerin ortaya koymuş olduğu iddiaları savunan ülkeler olsun bunları ciddi bir şekilde tartışmak, belgeleri ile bunları konuşmak yerine ne yazık ki politika olarak kullanmaya ç

A+A-

TEKİRDAĞ (AA) - Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cafer Ulu, "Gerek Ermeni tarafı olsun, gerek Ermenilerin ortaya koymuş olduğu iddiaları savunan ülkeler olsun bunları ciddi bir şekilde tartışmak, belgeleri ile bunları konuşmak yerine ne yazık ki politika olarak kullanmaya çalışıyor olduklarını görmekteyiz"​ dedi.

Ulu, Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği (TBBD) tarafından Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen "Ermeni-Türk İlişkileri" konferansında yaptığı konuşmada, sözde soykırım meselesinin son günlerde yeniden gündeme geldiğini söyledi.

Ermenilerin 1. Dünya Savaşı'ndan itibaren sözde soykırım iddialarını tam bir propaganda malzemesi olarak kullandığını ifade eden Ulu, "Aslında sadece Ermeniler değil Avrupa olsun, Rusya olsun güncel olarak da düşündüğümüzde bunların da bu sözde soykırım iddialarını gündeme getirmiş olduklarını görmekteyiz" diye konuştu.

İddiaların, Türkiye'nin dünya kamuoyu önünde ve politik olarak dünya konjonktüründe zor duruma düşürülmek amacıyla ortaya atıldığını ifade eden Ulu, şöyle konuştu:

"Biz tarihçiler olarak bu konuların politik veya herhangi bir ülkenin devlet başkanı ya da parlamentosunda değil, ciddi tarihçiler tarafından delilleriyle belgeleriyle konuşulması ve tartışılmasını istemekteyiz. Ancak ne yazık ki gerek Ermeni tarafı olsun, gerek Ermenilerin ortaya koymuş olduğu iddiaları savunan ülkeler olsun bunları ciddi bir şekilde tartışmak, belgeleri ile bunları konuşmak yerine ne yazık ki politika olarak kullanmaya çalışıyor olduklarını görmekteyiz. Biz burada Ermenilerin iddia ettikleri gibi sözde herhangi bir soykırımın olmadığını gerek gençlere, gerek kentte yaşayan halka anlatmaya çalışıyoruz."

Dernek Başkanı Hüseyin Bayol da Ermeni iddialarının, Türkiye'nin ABD ve diğer birçok ülke ile ilişkilerinde sorun olması, dış politikasında manevra alanının kısıtlaması gibi bir etkiye yol açmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye'nin artık Ermeni sorununun dünyada oynadığı rolü, yerine getirdiği işlevi, hangi kesimlere hizmet ettiğini çok iyi bildiğini ifade eden Bayol, "Ülkemiz artık cazibe ve caydırıcılığı olan, diğer bir ifade ile diğer ülkelerin Türkiye'den önemli beklentileri ve korkuları olan bir ülke haline gelmiştir. Hak etmediğimiz bir lekenin alnımıza vurulmasını kabul etmemiz mümkün değildir" diye konuştu.

Bayol, Türk milletinin tarihinde yüzünü kızartacak hiçbir şeyin olmadığını belirterek, "Son olaylarla hafızamız tazelendi, aydınlandı. Her yıl nisan ayının 24'ünde ABD devlet başkanı ne diyecek, parlamentosundan geçer mi, geçmez mi endişesini taşımıyoruz. Osmanlı arşivleri açılmış olup bu konuda yeterli belgeler de mevcuttur" ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.