1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ersoy’dan Küçük’e yanıt gecikmedi
Ersoy’dan Küçük’e yanıt gecikmedi

Ersoy’dan Küçük’e yanıt gecikmedi

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Vedat Küçük’ün açıklamalarına cevap verdi.

A+A-

Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy, Genel-İş Şube Başkanı Vedat Küçük için, “Bir dönem Kocaeli’nin en büyük sendikalarından biri olan, Genel-İş Sendikasını, sendikal anlayışıyla ile dip yaptıran, eski başkanların mirasını yiyen, sendikal anlayışını yandaşlık üzerine kuran bir şahsın yalan yanlış hezeyanları” dedi.  

 

İŞVEREN AVUKATLIĞINA SOYUNMUŞ

Ersoy şunları söyledi: “Genel-İş Şube Başkanı sendikal mücadeleyi, dün AK Partili Belediye Başkanı Nevzat Doğan’la Ankara’da pişmaniye açılışı, bugünse CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet ile İzmit’te başka açılışlara iştirak etmek olarak algılamış olacak ki, bugün, işinden, aşından olmuş, tazminatsız işten çıkarılan iki işçiyi haksız, işvereni haklı çıkaracak kadar yandaşlığı kanıksamıştır. Bu anlayışın devrimci işçi Sendikasına bağlı Genel-İş Sendikasının Kocaeli’de geldiği son noktayı izah etmeye yetiyor. Genel-İş Şube Başkanı, iki işçinin sürgün ve işten atılmalar ile ilgili 6 iş günü içinde itiraz edebileceklerini, işvereninde bunları çıkarma hakkına vurgu yaparken, bu işten çıkarmanın iş kanununa göre yasal olmayacağını işçinin işe iade davasını kazanacağını ifade eden hukuk metnini nedense vurgulamayarak tam bir işveren avukatlığına soyunmuş. Kendisini İzmit Belediyesinin bir müdürü gibi görmüştür. Bu sendikal anlayışın işçiye verecek hiç bir şeyi kalmamıştır. Hizmet-İş Sendikası olarak hiç bir işçiyi gaza getirdiğimiz doğru değildir, bu iki üye kendi kararlarını vermiş, hasta raporları olduğu için ve hiç bir kanuna uymayarak sürgün edildikleri için, temizlik işlerine görevlendirmeyi kabul etmemişlerdir, biz de sendika olarak işçilerimizin yanında olduğumuzu ifade etmişizdir.

 

KENDİNİ BU İŞTEN SIYIRMAK İÇİN...

Genel-İş Şube Başkanı, benim 2008 yılında Şube Başkanı olduğumu unutmuş, 2004’deki Bekirpaşa Belediyesindeki yapılanlara sarılmıştır. Genel-İş Şube başkanına 2004 de 29 işçi çıkarılırken ben mali sekreterdim diyerek kendini bu işten sıyırmak için çaba sarf ediyorsun, o zaman 2010’da İzmit Belediyesi’nde Genel-İş örgütlü iken ve sen şube başkanı iken 400 işçi arkadaşımız kamu kurumlarına gönderilirken niye sesin çıkmadı, çıkmadığı gibi bu 400 işçi arkadaşların içinde yönetim kurulu üyelerinin kardeşleri, eşlerini ve bir kaç yandaşını işverenle bir olup, tekrar listeden çıkarttığını bu işçiler hala unutmamıştır. Son olarak İzmit Belediyesi yetkili sendika olarak 2021’e kadar Hizmet-İş Sendikasının olduğunu, 2021’den sonrada İzmit Belediyesinde Hizmet-İş olacağını vurgulayarak, bundan sonrada işçilerimizin hakları, hukuklarını, senin bir yandaş olarak söylemekten korktuğun, işçilere seçimden önce belediye başkanının verdiği zam sözü yerine getirilmesi için mücadele edeceğimizi söylüyor, bir kez daha Türk sendikal tarihine yakışan bir sendikal anlayışı benimseyerek, işverenlerin avukatlığını bırakmanı ve işçilerin yanında bulunmanı tavsiye ediyoruz.”

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.