1. HABERLER

  2. Eryılmaz ile tanıştım: “Huzurevi sağlam” diyor
Eryılmaz ile tanıştım: “Huzurevi sağlam” diyor

Eryılmaz ile tanıştım: “Huzurevi sağlam” diyor

Vahit Eryılmaz.. Bu kentin önemli siyasetçilerinden biri. Büyükşehir Belediye Meclisi’nin MHP’li üyesi. Öyle oturduğu yerden siyaset yapan, muhalefet olsun diye konuşan biri değil.

A+A-

Elinde fotoğraf makinesi, tam anlamıyla “Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi” olmanın sorumluluğu ile kenti dolaşan, gördüğü her aksaklığı, her yanlışı fotoğrafla belgeleyen, her ay Büyükşehir Meclisi toplantılarında bu konuları ifade edip, yöneticilere sorular soran, öneriler getiren bir adam.

Bir süredir Eryılmaz’ın meclis toplantılarındaki sorularını, önergelerini takip ve takdir ediyordum. Geçen gün ziyarete geldi, tanıştık. İlimizde bir huzurevi sorunu var. Turgut Mahallesi’nde rahmetli Necati Gençoğlu döneminde yapılan İzmit Huzurevi Binası yetersizdi. İzmit’te çok daha büyük, çok daha şık ve konforlu bir huzurevine yıllardır ihtiyaç var. Ama yaklaşık bir yıl önce Turgut Mahallesi’ndeki huzurevi binası da boşaltıldı. Turgut Mahallesi’ndeki huzurevi binasının arka bölümünde lüks bir site yapılıyor. Bu sitenin inşaatı sırasında, önündeki istinat duvarı, huzurevi binasının üzerine yıkıldı. Valiliğin elindeki rapora göre, bu olayda hasar gören bina çok riskli. Bu nedenle Huzurevi’nde barınan yaşlılar buradan çıkartıldı. İzmit Gündoğdu’da, aslında yaşlı, engelli, yatalak hastaların rehabilitasyonu için yapılmış merkezde barınıyorlar.

Huzurevinde her yaşlı bir odada kalıyordu. Şimdiki geçici binada 5-6 kişi aynı odada kalıyorlar. Çok rahatsız yaşlı insanlar. Onlar, bizim büyüklerimiz. Onlara iyi bakmak, onları mutlu etmek görevimiz. Burası İzmit ve huzurevimiz bile yok. 
Bu konuyu ilk gündeme getirdiğimde, Vali Güzeloğlu aramış, şunları söylemişti:
“-Turgut Mahallesi’ndeki huzurevi binası için elimde olan uzman raporlarına bakarak, bu binayı kullandırmam imkansız. En kısa zamanda kiralık bir bina bulacak, yaşlılarımızı burada misafir edeceğiz. İzmit’te yeni bir huzurevi de yapacağız.” 
Derken, 15 Temmuz oldu. FETÖ’ye yakın şirketlerin işlettiği okullara, öğrenci yurtlarına el konuldu. El konulan çok görkemli çok odalı bir kız öğrenci yurdu binasının geçici olarak Huzurevi’ne dönüştürüleceği açıklandı. Ama bu da gerçekleşmedi. Gündoğdu’daki Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşlılar sıkıntı çekiyor, “Ben Huzurevi’ne çıkmak istiyorum” diyen yaşlı insanlar kabul edilemiyor.
Vahit Eryılmaz, Turgut Mahallesi’ne gitmiş. Hasarlı olduğu gerekçesiyle boşaltılan huzurevi binasını incelemiş, her yerinden fotoğraflar çekmiş. Bir sürü fotoğraf bana da bıraktı. Eryılmaz, inşaatçılıktan da anlayan biri. Şunları söyledi:
“-Bence bina hasarlı falan değil. Zamanında çok sağlam yapılmış. Bütün demirleri sağlam. Betonda bir ufalanma yok. Bu binanın üstüne istinat duvarının yıkılmasına neden olan arka taraftaki inşaattan şüpheleniyorum. Huzurevi binası yıkılır da, o arazi arkadaki siteye satılırsa, o lüks site için yüzme havuzu, tenis kortu, otopark yeri açılabilir. Şehir bu konuda çok dikkatli. Sayın Vali’nin elindeki raporu kim hazırladı bilmiyorum ama huzurevi binası ile ilgili yeni ve ayrıntılı bir uzman incelemesi gerektiğini düşünüyorum.”

Bunları ben demiyorum. Bu kentte halkın seçtiği Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi bir siyasetçi söylüyor. Umarım, Eryılmaz’ın görüşleri dikkate alınır. Bu şehrin ama Valilik’le ama Büyükşehir’le ama ilçe belediyesi ile huzurevi sorununa mutlaka çözüm bulması gerekir. Bence Turgut’taki binanın yerine çok daha büyük, yeni ve yüksek kapasiteli bir Huzurevi yapılması da düşünülmelidir. Ama ne yapılacaksa biran önce yapılsın. Şehrimizde ömürlerinin son dönemini devlete, bize emanet etmiş yaşlı insanlar büyük sıkıntı içindeler.

Baro öncü olsun, şehrimize güzel bir sosyal tesis kazansın 

Kocaeli Barosu’nun olağan genel kurulu sessiz sedasız yapıldı. Av. Sertif Gökçe; ikinci kez başkan seçildi ki, hakkıydı. Kuşkusuz Kocaeli Barosu’nun önündeki en önemli konu, hazır Adalet Bakanı da “Yer gösterin yapalım” demişken, yeni bir Adliye Sarayı için çalışmaktır. Ama Gökçe’nin bir de Baro üyelerine, “nezih sosyal tesis” sözü var.
Geçen yıl bu günlerdi.. Çünkü, biz oradayken saatler geri alınmıştı. Hafta sonu tatili için bir grup arkadaşla Bursa’ya gittik. Dönüşte de yazmıştım. Cumartesi gecesi Bursa’da tavsiye üzerine BAOB denilen bir tesise gittik. BAOB’un açılımı Bursa Akademik Odalar Birliği.. Bursa Nilüfer Belediyesi geniş bir yer vermiş. Bursa’daki Akademik Odalar (Baro, Tabip Odası, Eczacı Odası, TMMOB’ye bağlı odalar) birleşip, mükemmel bir tesis kurmuşlar. Hoş Bursa bizim gibi  “Alkollü iki yasaklı” bir şehir değil ama BAOB Tesisi bambaşka. Çok nezih, mükemmel bir lokanta bölümü var. Canlı müzik var. Nefis bir bahçesi. Çocuk parkları, yüzme havuzu, ne isterseniz var. 
Bizim ilimizde bütün sosyal tesisler Osmanlıca isimli, içki-müzik-dans yasaklı, kebap kültürü üzerine kurulmuş tesisler. Oysa İzmit’te bir misafirimizi götürebileceğimiz, evlilik yıldönümümüzü kutlayabileceğimiz, çok nezih bir ortamda yemek yerken rahatsız etmeyen müzik dinleyip, dans edebileceğimiz bir yere çok ihtiyaç var. Bunu İzmit’te Akademik Odalar-Baro işbirliği ile yapmak mümkün. Fuar’da bir yer olabilir. Sekapark’ta bir yer istenebilir. (Biz isteyelim de onlar vermesin. İsteyenin bir yüzü kara demişler.) Akademik Odalar bu şehirde sadece oturdukları yerden nutuk atıp, beyanat veriyorlar. Bu şehirde sosyal hayat, çağdaş yaşam standartları yok oluyor. Baro’nun ve akademik odaların bu konuda kente karşı bir sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. Mimarlar Odası’nın yılın büyük bölümünde boş duran tarihi taş binası da değerlendirilebilir.
Baro Başkanı Sertif Gökçe öncü olmalıdır. İzmit’te yaşam, Osmanlı dönemine özlemle yananların eline geçiyor. Bırakın Osmanlı dönemini, taş devrine doğru gidiyoruz. Bursa’daki BAOB Tesisleri örnek alınarak İzmit’e bir kalite getirmek konusunda bazı kişilerin sorumluluğu olsa gerektir. 

Kartepe, Arat’ı çok arar
Derbent Belediye Başkanıydı. Başarılıydı. Sonra Şükrü Karabalık döneminde Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcılığını yaptı. Yine çok başarılıydı. Ardından Üzülmez’in Başkan Yardımcısı oldu.
Zafer Arat samimi adamdır. Halkın içindeki adamdır. Gerçek dosttur, sözünün eridir. Bir asparagas habere kızdı. Partisinin kendisine yetirince sahiplenmemesine kırıldı. İzne ayrıldı. Başkan yardımcılığından istifa etti.
Zafer Arat Kartepe ilçesinde Belediye’yi derleyip toparlayan, başkanların arkasını süpüren adamdı. İlçe halkı başı sıkıştığında Başkan’a ulaşamazsa, Arat’a ulaşırdı. O her yerdeydi. Kıraathanede, parkta, lokantada, halkın arasındaki adamdı. 
Zafer Arat gibi insanların böyle kolay harcanmasına bu kentin tepki göstermesi gerekir. Kartepe Belediye Meclis üyesi olarak kalacak ama birileri devreye girip, Arat’ın “Pire yüzünden yorgan yakmasına” izin vermemesi gerekirdi. Ya da en azından geri dönüş yoksa, bugüne kadar yaptığı hizmetler için Arat’a yakışır bir veda töreni düzenlenmelidir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.